passo
Sarı Kart

Sarı Kart

                                    SARI KART  Seçimlere bir aydan az zaman kaldı. Her daim sorduğumuz sorunun cevabın bu yerel seçim öncesi de aramaya başladık. Önce şunu belirtelim seçmen ilk defa böylesine ucube bir seçim sistemi ile karşı karşıya kalıyoruz. İstanbul da MHP’li bir seçmensiniz senelerce gidip üç hilal altına oy attınız. Bu seçimde de üç hilale oy atacaksınız. […]

                                    SARI KART

 Seçimlere bir aydan az zaman kaldı. Her daim sorduğumuz sorunun cevabın bu yerel seçim öncesi de aramaya başladık.

Önce şunu belirtelim seçmen ilk defa böylesine ucube bir seçim sistemi ile karşı karşıya kalıyoruz. İstanbul da MHP’li bir seçmensiniz senelerce gidip üç hilal altına oy attınız.

Bu seçimde de üç hilale oy atacaksınız. BİNGO…

Arıyorsunuz üç hilali belediye başkanlığı pusulasında, yok.

Veya Denizli’de oturan ve her daim altı ok’a oy basan CHP’li seçmen listeye bakıyor, başkanlık listesinde altı ok yok.

Böylesi bir seçimde seçmenlerin sadece yüzde ikisinin bile hatalı oy kullanması ile tercih değişir.

 Böyle bir durumda zaten bıçak sırtı olan seçimin kaderi belli olur.

İTTİFAK EHVENİ ŞER

Keşke bu ittifaklar olmasaydı. Baraj sorunu da olmayan yerel seçimlerde herkes kendi adayı ile seçimlere girseydi. Gerçek oylarını görmüş olurduk siyasi partilerin.

Ama olmadı. Bütün hesaplar her şeye rağmen kazanmak olunca seçmenin gerçek iradesi çıkmayacak. Ehveni şerlerden bir ittifak ortaya çıkacak.

Bu seçimlerin en fazla tartışılan konularından birisi de seçmen tercihlerini en etkili olacak Saikler nelerdir?

Daha öncede yazdım. Seçmen tercihlerini bu seçimde ekonomi belirleyecek.

TÜİK Şubat 2019 enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklamada tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) şubatta ocak ayına göre yüzde 0.16, 2018 yılının şubat ayına göre yüzde 19.67 ve son bir yıllık ortalamalara göre ise yüzde 17.93 artmış olduğunu gösteriyor….

Ancak en fazla yıllık artış yüzde 29.25 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda oldu.

 Onu yüzde 28.08 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 27.59 ile ev eşyası, yüzde 20.43 ile eğlence ve kültür, yüzde 19.79 ile de lokanta ve oteller izlemiş…

12 ayda en çok tarım ürünleri zamlandı. Yurttaşın mutfağını, lokantaları ve de otelleri etkilemiş… Meyve ve sebzedeki fiyat artışları enflasyonun temel nedenlerinden biri olmakla kalmıyor, ekonominin ne denli yanlış yönetildiğinin de göstergesi oluyor. Üretmeyen bir ekonomiye sahibiz şöyle ki…

GIDA İTHAL EDEN ÜLKE OLDUK

Bakın kilosu tanzimde 6 TL’den satılan pirinç, geçen yıl Çin, Yunanistan ve İtalya’dan ithal edilmiş.  2018’deki 265 bin ton pirinç ithalatı için 140,6 milyon dolar ödenmiş.

Yine tanzimde kilosu 4.50 TL’den satılan yeşil mercimeğin 2018’deki ithal miktarı da 22 bin ton olmuş. Kanada ve Rusya’ya bu ithalat için 144,7 milyon dolar ödedik.

Tarım da hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülke iken patates soğan dahi ithal eden duruma geldik. Neden?

Üretici taşı toprağı altın dediği toprağı işlemez oldu. İşlediği zaman masrafını karşılamıyor. Tarım da hayvancılıkta yeterli teşvik olmayınca özellikle gençler beldelerini köylerini terk edip asgari ücretle kentlerde iş bulmaya çalışıyor.İşsizlik ise yüzde 20’lere geldi.Üniversite mezunu her iki kişiden birisi işsiz günümüzde.

Şimdi ekonomik kıskaç altında ezilen seçmen.Ürettiği para etmeyen çiftçi.Günde 12 saat çalışan ve iş güvencesi olmayan emekçi.Çocuğu işsiz gezen anne ve baba.Mutfağında tencere kaynamayan ev kadını.Borç içinde ayakta durmaya çalışan emekli.Üniversiteyi bitirmiş ama senelerdir işsiz gezen genç bu sisteme bu düzene bu yönetime ‘Durmak yok….Yola devam’ der mi?

SEÇMEN SADECE İKİ MESAJ VEREBİLİR

Futbol dili ile anlatayım. Bir maçta rakibine faul yapana hakem ceza olarak ne yapıyor?

Sarı kart gösteriyor. Bir anlamda o futbolcunun kulağını çekiyor. ‘Bak kural dışına çıkıyorsun Tekrar halinde kırmızı kart ile oyundan atarım’

Okullarda neden öğrencilere iki defa karne verilir. İlk verilen karne de öğrencinin hangi derslerden zayıf ve yetersiz olduğunu görmesi sağlanır. O öğrenci zayıf aldığı dersine çalışarak ikinci dönemde yılsonunda bu dersten geçsin diye. Öğrenciye neden takdir ve teşekkür belgesi verilir? Gösterdiği azimli çalışmaya devam etsin diye.

İşte seçimlerde mevcut iktidarların bir karnesidir aslında.

Başarılı bulunuyorsa devam et.

Değilse sarı kart gösterip ‘Bazı konularda yanlış yoldasın. Bunları düzelt’

Seçmenin siyasetçiye vereceği sadece bu iki mesaj vardır.

NEDEN BEKA BEKA DİYORLAR?

Yazımızı Ak Parti ye yakın biri isimin gözlemini paylaşarak noktayı koyalım.

ANAR Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu, “Seçmen davranışını etkileyen iki tane temel davranış var. Bunlardan birincisi rasyonel tercih.  Yani ekonomi ve ülkenin çıkarları. Diğeri de siyasal kimlik. Bugün ülkenin en büyük sorunu ekonomi sorunudur. AKP’de ekonomi üzerinden gidemeyeceği için durumu beka sorununa getiriyor. İktidar bir taraftan ekonomiye çareler bulmaya çalışıyor. İşte fiyatları düşürmeye, istihdam oluşturmaya, kredi borçlarını ertelemeye çalışıyor. Ama bu seçmende sadece kısa vadeli bir rahatlama oluşturuyor. Yaptığımız saha araştırmalarında geçen yılın bu seneden daha iyi olduğunu söyleyen büyük bir kitle var’

İşte bu seçimlerin de böylesi faydası var.

Mevcut sistemden memnun olanlar ile memnun olmayanların tercihleri bu yerel seçimde ortaya çıkacak.

.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır