passo
“Sarıkamış büyük bir acıdır, unutulmamalıdır”

“Sarıkamış büyük bir acıdır, unutulmamalıdır”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda Sarıkamış Harekâtı’nın 100.yılı dolayısıyla bu konu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Sarıkamış vatan için ölmenin her türlüsünü göze almanın en önemli göstergesidir”   Sarıkamış Harekâtı’nın 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda Sarıkamış Harekâtı’nın 100.yılı dolayısıyla bu konu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

“Sarıkamış vatan için ölmenin her türlüsünü göze almanın en önemli göstergesidir”

 

Sarıkamış Harekâtı’nın 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla başlattığı ve maalesef on binlerce askerin ölümüyle sonuçlanan bir harekât olduğunu ifade eden Gazeteci İsmail Akar, “Sarıkamış vatan için ölmenin her türlüsünü göze almanın en önemli göstergesi olmuştur. 100.yıldönümünde Sarıkamış’ta şehit olan tüm askerlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum” dedi.

Bu konuyla ilgili bir kitap hazırladım”

Önceki yıl Sarıkamış’a giderek anma törenlerine katıldığını kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Birinci Dünya Savaşı’nın önemli safhalarından biri olan bu harekâtta binlerce vatan evladı tek kurşun atamadan soğuk dolayısıyla donarak şehit olmuşlardır. Sarıkamış Harekâtı tüm olumsuz şartlara rağmen verilen görevi canı pahasına yapma azminin ölümsüzleştiği örneklerden biridir. Sarıkamış Harekâtı’nda ordumuzun ağır kış şartlarına hazır olmaması verilen kayıplarımızı daha da arttırmıştır. İki gemi dolusu yardım malzemesi hazırlanmış ama ulaştırılamamıştır. Enver Paşa’nın soğuk iklime rağmen harekâtta ısrar etmesi büyük yanlıştır. Yaşanan acı hadisenin ardından Enver Paşa hiçbir şey olmamış gibi İstanbul’a dönmüştür. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu konuyla ilgili bir kitap hazırladım. Umarım yayınlayabilirim” şeklinde bilgi verdi.

“Bu topraklar ucuza kazanılmadı”

Sarıkamış Harekâtı’nın dünya tarihine geçmiş acı bir tecrübe olduğunu kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu savaş sonrası Mustafa Kemal gibi stratejiyi bilen komutanlarla diğer cephelerde başarı kazandık. Sarıkamış askeri bir zafiyettir. Amaç Büyük Turan ülküsüyle Türk topluluklarıyla bir araya gelmekti. O gün bunu başarsaydık tarih daha farklı seyredebilirdi. Orada canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu harekâttan aklımda kalan Ermeni birliklerinin ihanetidir. Enver Paşa’nın bu olayı iyi okunmalı. Ülkemiz yeni bir trajediye hazır değil. Bu topraklar ucuza kazanılmadı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Sonuçları felaket olmuştur”

“Sarıkamış Balkan Harbinin hemen arkasından şehit olacak olan askerleri işaret eden bir hadisedir” diyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Osmanlı sadece Kanuni’den, Yavuz’dan ibaret değil. Maalesef acı hadiselerde yaşanmıştır. Sarıkamış Faciası Enver Paşa gibi ayakları yere basmayan bir askerin çöl elbisesi olan askerleri izah edilemeyecek bir şekilde cepheye sürdüğü acı bir hadisedir. Sonuçları felaket olmuştur. Bir askerin canı çok değerlidir. Türk askerinin orada verdiği kayıp Osmanlı’yı Birinci Dünya Savaşı’nda da etkilemiştir. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu olay büyük bir acıdır, unutulmamalıdır” diye konuştu.

Basın Odası programında diğer gündemdeki konular da değerlendirildi. Dinleyicilerin soru, görüş ve önerileriyle yoğun olarak katıldıkları Basın Odası yaklaşık iki saat sürdü.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır