passo
“Sarıkamış Harekatı tarihimizin en acı olaylarından biridir”

“Sarıkamış Harekatı tarihimizin en acı olaylarından biridir”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Sarıkamış Harekatı’nın yıldönümü nedeniyle bu konu işlendi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar. “Sarıkamış şehitlerimiz 104. yılında anılıyor” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Sarıkamış Harekatı, tarihimizin en büyük acılarından birini yaşatmıştır. Osmanlı İmparatorluğu 22 Aralık 1914’te Ruslara karşı Sarıkamış Harekatı’nı başlattı. Ancak […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Sarıkamış Harekatı’nın yıldönümü nedeniyle bu konu işlendi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar.
“Sarıkamış şehitlerimiz 104. yılında anılıyor” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Sarıkamış Harekatı, tarihimizin en büyük acılarından birini yaşatmıştır. Osmanlı İmparatorluğu 22 Aralık 1914’te Ruslara karşı Sarıkamış Harekatı’nı başlattı. Ancak yapılan taktiksel hata on binlerce askerimizin şehadeti ile son buldu. Askerlerimizin birçoğu Ruslarla çarpışamadan soğuktan donarak şehit oldu. Sarıkamış şehitleri 104 yıldır hiç unutulmadı. Tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun” diye konuştu.
“Türk tarihi bir anlamda şehitler tarihidir”
Sarıkamış şehitlerimizi soğuk hava koşulları nedeniyle kaybettiğimizi belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bu askerlerimiz savaştıkları Rus ordusu tarafından şehit edilmediler. Soğuk hava nedeniyle donarak şehit oldular. Sarıkamış Harekatı’nda görevlendirilen askerlerimiz çöl cephesinden oraya sevk edilmişlerdir. Üzerlerinde korunaklı kıyafetleri yoktur. Allahuekber Dağları’nda donarak şehit olmuşlardır. Sarıkamış Harekatı’nda verilen şehit sayımız konusunda her bir kaynakta farklı rakamlar geçiyor. Sayı kaç olursa olsun bu acı hadisede kaybettiğimiz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Türk tarihi bir anlamda şehitler tarihidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Biz bu toprakları savaşarak aldık”
Ülkemizin bulunduğu topraklarda geçmişten bu yana savaşın hiç bitmediğini söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Biz bu toprakları savaşarak aldık. Cumhuriyet kurulana kadar savaşlar hiç bitmemiştir. Gerek Selçuklular, gerekse Osmanlılar ve sonrasında Kurtuluş Savaşımızda milyonlarca şehitler verdik. Türk milleti tarih boyu topraklarımız için fedakarlık göstermiş ve gerektiğinde gözünü kırpmadan şehit olmuştur. Sarıkamış Harekatı Ekim ve Kasım ayında başlayıp 6 Ocak’ta sona ermiştir. Şehit sayılarıyla çeşitli kaynaklarda farklı sayılar zikrediliyor. Sarıkamış Harekatı’nın ortaya çıkmasında Prof. Dr. Bingür Sönmez Hoca’nın büyük emekleri var. Kendisinden Allah razı olsun. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun” diye konuştu.
Programda ayrıca ABD’nin Suriye’den askerlerini çekmesi ile yerel seçimlere doğru son durum konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır