passo
SBS öncesi son uyarılar konuşuldu

SBS öncesi son uyarılar konuşuldu

Gün FM’de hafta sonu yapılacak olan SBS öncesi uyarılar uzmanlar tarafından yapıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu Gündem programının konukları Afyon TED Koleji Ortaokul Müdür Yardımcısı Cansel Özermen ve TED Koleji Fen Bilgisi Öğretmeni Rasim Aydoğuş oldular. “Bilmediğiniz soruları boş bırakın” Bu yıl yapılacak olan SBS’nin geçtiğimiz yıl yapılan sınavlardan farklı […]

Gün FM’de hafta sonu yapılacak olan SBS öncesi uyarılar uzmanlar tarafından yapıldı.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu Gündem programının konukları Afyon TED Koleji Ortaokul Müdür Yardımcısı Cansel Özermen ve TED Koleji Fen Bilgisi Öğretmeni Rasim Aydoğuş oldular.

“Bilmediğiniz soruları boş bırakın”

Bu yıl yapılacak olan SBS’nin geçtiğimiz yıl yapılan sınavlardan farklı olduğunu kaydeden Afyon TED Koleji Müdür Yardımcısı Cansel Özermen, “Geçtiğimiz yıllarda 6,7 ve 8.sınıflarda okuyan öğrenciler yılsonunda SBS’ye giriyorlardı. Bu sene öğrencilerimiz tek sınava girecekler ve bu sınava göre yerleştirme yapılacak. Önceki senlerde öğrencilerin başarıları 500 üzerinden değerlendirilirken, bu sene 700 üzerinden değerlendirilecek. Artık bu sınavın önemi daha da arttı. Bu sınavda öğrencilerin en çok dikkat etmeleri gereken şey, bilmedikleri soruları boş bırakmak olacak. Yani bilmedikleri bir soruyu cevaplamaları öğrencileri geride bırakacak. Yine bu yıl yüzde 50 oranında okul başarıları da önemli olacak. Öğrencilerin 6,7 ve 8.sınıflarda elde ettikleri başarı puanları ile SBS sonuçları toplanacak ve ikiye bölünecek. Bu durum okul puanlarının önemini arttırıyor. Öğrencilerimiz bu sınavda bildikleri soruları yanıtlasınlar” diye konuştu.

“Sınav öncesi kalabalık ve stresten uzak durun”

Sınavdan bir gün önce gece uyuyamama sorunu yaşamamak için sabah erken kalkmanın önemli olduğunu söyleyen TED Koleji Fen Bilgisi Öğretmeni Rasim Aydoğuş, “Sınav öncesi kalabalık ve stresten uzak durun. Televizyonun karşısına geçip zihninizi uyuşturmayın. Eve hapsolmayın, yormayacak küçük yürüyüşler yapın. Aşırı yağlı yemeklerden ve hamur işlerinden uzak durun. Sınav evraklarını mutlaka bir dosyaya koyun. Kendinizi zihnen sınava motive edin. Konuları unuttum diye endişelenmeyin. Sınav sabahı da sınavdan en az iki saat önce kalkın. Kalkar kalkmaz tatlı bir şeyler yemek faydalı olur. Normalde yaptığınız kahvaltının aynısını yapın. Kahvaltıda fazlaca sulu ve şekerli gıdalar olmasın. Evden çıkmadan önce sınav evraklarını son kez kontrol edin. Üzerinize rahat edeceğiniz kıyafetler giyin” şeklinde uyarılarda bulundu. Öğrencilerin sınavda karşılarına zor bir soru çıktığında, ‘mahvoldum, yandım bittim’ dememeleri gerektiğini kaydeden Aydoğuş, “Sınavdaki soruların yüzde 10’u çok zor soru. Bunu herkes biliyor. Bu da onlardan biri. Bu soruyu daha sonra çözmek için geçiyorum de ve yoluna devam et” diye tavsiyelerini sıraladı.

Dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları program sınava girecek olan tüm öğrencilere başarılar dilenmesiyle son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır