passo
Seçim Kapıya Dayandı

Seçim Kapıya Dayandı

Geçen hafta Salı günü MHP Lideri grup toplantısında erken seçim kararını açıklamış ve 26 Ağustos tarihinde sandığa gidilmesini istemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Ak Parti kurmayları ile yaptığı değerlendirme sonrası 24 Haziran Pazar günü erken(baskın) seçim kararını aldı. 24 Haziran da hem cumhurbaşkanı hem TBMM üyeleri seçim olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50 artı bir […]

Geçen hafta Salı günü MHP Lideri grup toplantısında erken seçim kararını açıklamış ve 26 Ağustos tarihinde sandığa gidilmesini istemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Ak Parti kurmayları ile yaptığı değerlendirme sonrası 24 Haziran Pazar günü erken(baskın) seçim kararını aldı.

24 Haziran da hem cumhurbaşkanı hem TBMM üyeleri seçim olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50 artı bir alan cumhurbaşkanı olacak. İlk turda bu orana ulaşan aday çıkmaz ise cumhurbaşkanı ikinci seçimi 7 Temmuz pazar günü yapılacak. Bu seçime ise en fazla oy alan iki aday yarışacak.

Cumhurbaşkanlığına aday olmak için her bir aday için en az 100 bin imza gerektiğini de belirtelim. İlk turda siyasi partiler kendi adayları ile seçime girecek.

 

            CHP ADAYI BUGÜN AÇIKLANACAK

Seçim ittifakı yapan AKP ve MHP adayı mevcut cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İYİ Parti cumhurbaşkanı adayı ise Meral Akşener.

CHP nin adayı bugün belli oluyor. Öte yandan CHP de Öztürk Yılmaz ve Didem Engin adaylığını açıkladı ama bu iki vekilin adaylığı ciddiye alınmıyor. Muharrem İnce adaylık arayışına girdi  ise de kabul bulmadı. Kılıçdaroğlu kesinlikle aday değil. Cumhurbaşkanı adaylığında CHP de İlhan Kesici ve Yılmaz Büyükerşen adı ön planda.

Ayrıca CHP kulislerinde Meral Akşener’e destek verilsin düşüncesi de var. Bir başka iddia ise Akşener’in çekilerek SP-İYİ Parti-DP ve CHP nin ik turda ortak aday çıkarması.

Bugün açıklanacak CHP cumhurbaşkanı adayı İlhan Kesici olabilir. CHP içinde bir gurup İlhan Kesici nin parti içinde aktif görev almadığı ve gezi olayları ile Kılıçdaroğlu’ nun geçen yıl yazın yaptığı Adalet Yürüyüşüne  katılmadığından parti içinden bir gurup Kesici adaylığına sıcak bakmıyor.Bakalım kim olacak?

 

BURCU KÖKSAL

Milletvekili seçimlerinde ise seçim takvimi şu an belli değil  Belli olan İYİ Parti Haziran seçimlerine giriyor. Pazar günü aralarında Afyonkarahisar milletvekili Burcu Köksal’ında olduğu 15 CHP li vekil istifa ederek İYİ Partiye geçti. Mecliste 20 vekil ile grup kuran İYİ Parti seçimlere giriyor. Yargıtay dan gelen yazıya istinaden İYİ Parti’nin seçimlere katılacağı da aynı gün zaten açıklanmıştı.

Bana göre; CHP den İYİ Parti’ye geçen Burcu Köksal bir parti görevini yerine getirdi.

Köksal Haziran seçimlerinde yine CHP adayı olarak alanlarda olacak.

Şansız bir vekil Burcu Köksal aslında. Çünkü olağanüstü dönemler yaşadı. Önceki vekillere bakıldığında bir vekil  seçime giriyor ve 4 yıl Ankara da kalıyordu.

Bakın Burcu Köksal CHP de bir ön seçim yaşadı. Sonrası 2015 Haziran seçimi daha sonra 2015 Kasım seçimi, Ve halk oylaması.Yani dört kez seçime girdi fakat 3.5 yıl vekillik yaptı..Sonuçta Burcu Köksal ağlayarak geçtiği İYİ Parti de tabii ki kalıcı değil.

Bu fedakarlığını da göze alan CHP Genel merkezi bu seçimde Burcu Köksal’ı CHP nin Afyonkarahisar da liste başı yapacağı kesin.

Burada çok merak edilen konuyu da paylaşalım. Bu istifa eden 15 CHP li vekil belirlenirken seçildikleri iller ve o illerdeki İYİ parti nin etkisi dikkate alındı.Başkaca bir sebep aranmasın

 

AFYON ALTI VEKİL ÇIKARTACAK

Afyonkarahisar’da daha önceden 7 milletvekili vardı. Nüfus artışının az olması ve yeni düzenlemeden dolayı son iki dönemdir Afyonkarahisar TBMM’de 5 vekil ile temsil edildi. Şimdi ise  ilimizin vekil sayısı 6 ya çıktı.

Daha önce 5 vekil ve oy dağılımından dolayı  65-70 bin oya  ilimizde bir vekil düşüyordu. Ki bu ülke ortalamasını yakın bir oya denk geliyor.

24 Haziran seçimlerinde Afyon da 45/50 bin oy alan parti meclise temsilci gönderir.

Bazı illerde bir vekil adına 100 bin oy gerekli iken küçük illerde 30-35 bin oy ile bir vekil çıkarılması söz konusu. İşte bu nedenle Afyonkarahisar ortalaması normal.

 

İLÇELERDEKİ SEÇMEN SAYILARI

Ülkemizde 50 milyon 190 bin seçmen var.

Afyonkarahisar da 500 bin 722 kayıtlı seçmen bulunuyor.

İlçelere dağılıma baktığımızda:

Merkez İlçe: 190 bin seçmeni bulunuyor. Seçmenlerin yüzde 38’i merkezde.

Merkez ilçeyi yüzde 9 a yakın seçmen oranına sahip en büyük ilçe olan Sandıklı izliyor. Sandıklı seçmen sayısı 41 bin,

Dinar 34 bin,

Bolvadin 31 bin,

Sinanpaşa 30 bin,

Emirdağ 29 bin,

Şuhut 27 bin,

Çay 24 bin ve

İhsaniye 20 bin,

Küçük ilçelerde ise İscehisar 15 bin, Sultandağı 13 bin, Başmakçı 8 bin, Çobanlar 8 bin, Dazkırı 8 bin, Hocalar 7 bin, Bayat 5 bin, Evciler 5 bin ve Kızılören 2 bin seçmen yer alıyor.

 

  SİYASETTE 2 ARTI 2 DÖRT ETMEZ

 

Afyonkarahisar da  oy oranları (Haziran ve Kasım /2015 ortalaması )

AK Parti yüzde 57 CHP yüzde 16 MHP yüzde 21

2017 Halk oylamasında Afyonkarahisar sonucu yüzde 65 evet yüzde 35 hayır çıkmıştı.

Yani 281 bin evet oyu çıkarken hayır oyu ise 154 bine ulaşmıştı.

İşte bu yüzden iki kere iki siyasette dört etmiyor. Etseydi MHP ve AK parti yüzde 78 ye ulaşıyordu. Ama evet oyu yüzde 65 ‘te kaldı.

Yüzde 13 fark ilimizde sandığa gitmeyen seçmenin sandık tercihi, IYI Parti, Saadet ve diğer hayır oyu veren seçmenlerdir.

Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de kilitli oylar dışında tercih değiştiren veya değiştirme ihtimali olan yüzde 10’/12 yi bulan bir seçmen yapısı var.

İlimizdeki milletvekili adayı olacak isimleri yarına bırakalım. Seçimlerin ülkemize, milletimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Bu vesile ile 98 yılına girdiğimiz 23. Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik ediyorum.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır