passo
Seçim yok geçim var

Seçim yok geçim var

Ülke meseleleri ve siyasetinde anketlerin önemi büyük Bazen açıklanan anket sonuçlarına kızarız .Bazen de bu anket sonuçlarını beğeniriz. Özellikle siyasi hayatta anketler artık yol haritası olmuştur. Bir siyasi partinin lideri kimi milletvekili adayı veya belediye başkanı adayı yapacağını anketlerden gelen sonuçlara göre de değerlendirmeye alır. Sonra o siyasi parti ve adayının alacağı oyların sandıktan önce […]

Ülke meseleleri ve siyasetinde anketlerin önemi büyük Bazen açıklanan anket sonuçlarına kızarız .Bazen de bu anket sonuçlarını beğeniriz. Özellikle siyasi hayatta anketler artık yol haritası olmuştur. Bir siyasi partinin lideri kimi milletvekili adayı veya belediye başkanı adayı yapacağını anketlerden gelen sonuçlara göre de değerlendirmeye alır. Sonra o siyasi parti ve adayının alacağı oyların sandıktan önce anketler yardımı ile ölçüm yapılır. Anketlerin doğru düzgün ve tarafsız olması elzemdir. Eğer ki bir aday ve partiye yönlendirme adına taraflı anket yapılırsa ki ülkemizde benzeri anketlere de sıkça karşılamaktayız bu sisteme güven zedelenir.
ANKET KARNESİ Peki anketlerin doğru düzgün ve tarafsız olduğunu nasıl bileceğiz? Benim bu konuda ele aldığım kıstas anket firmasının karnesidir. Daha önce açıkladığı anket sonucu ile sandıktan çıkan sonuç örtüşüyorsa bu anket firması tarafsız bir sonuç açıklamıştır diyebiliriz.
KONDA Ekrem İmamoğlu yüzde 54, Binali Yıldırım’ın yüzde 45
Metropoll yüzde 51’i Ekrem İmamoğlu Yıldırım için ise bu oran yüzde 40
ORC’ Yıldırım yüzde 49,8 ile İmamoğlu yüzde 49,4.(Yıldırım önde diyen tek şirket)
Avrasya İmamoğlu yüzde 53 Yıldırım ise yüzde 46,3
MAK. İmamoğlu yüzde 50,3, Binali Yıldırım yüzde 48,2
Optimar İmamoğlu’nun yüzde 52 ile Binali Yıldırım’ın dört puan önünde olduğunu açıkladı.
REMSES Yıldırım yüzde 48.53, İmamoğlu yüzde 51.14
Konsensüs İmamoğlu Yüzde 50, Yıldırım yüzde 48,1
SONAR’ Yıldırım’ın oyu yüzde 46.7, İmamoğlu’nun oyu yüzde 52.3
ADA Araştırma şirketi, 31 Mart seçimleri için İstanbul’da yaptığı ankette İmamoğlu’nun yüzde 49,2, Yıldırım’ın yüzde 48,4 oy alacağını öngörmüştü.

SON ANKET SONUÇLARI
İşte bu ADA şirketi geçen hafta bir sonuç açıkladı…
Uzun uzun sonuçları yazmaya gerek yok
Özetleyecek olursak. 19-30 Ağustos 2019 tarihleri arasında 26 il genelinde gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasında 18 yaş üzeri 1721 kişi ile görüşüldüğü ankette…
“Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 39,1 ile ilk sırada yer alırken, onu yüzde 28,6 ile İBB Başkanı İmamoğlu takip ediyor.
MHP desteği ile yüzde 51 oy alan Erdoğan’da bir düşme olduğunu görmekteyiz.
“Türkiye’nin en önemli sorunu ne?” sorusuna katılımcıların yüzde 44.9’u ekonomi, yüzde 17’si işsizlik, yüzde 6’sı Suriyeliler, yüzde 5.2’si terör, yüzde 2.9’u da demokrasi, hak,hukuk ve adalet yanıtını verdi.
Bu soruya yanıt veren vatandaşlara baktığımızda hak, hukuk adalet karın doğurmuyor. Ülke ekonomisi gün geçtikçe kötüye gidiyor mesajını alıyoruz. Türkiye’nin yeni bir partiye ihtiyacı var mı?“Sorusuna katılımcıların yüzde 56.4’ü “hayır”, yüzde 32.2’si “evet”,yüzde 11.1’i de “fikrim yok” yanıtını verdi. Kurulacak yeni partilerin mevcut siyasi partilerden oy devşireceğini görüyoruz. Yüzde 32 az oran değil.Her üç kişiden birisi mevcut partilere yeterince sıcak bakmıyor demek ki “Başkanlık sisteminden memnun musunuz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 61.5’i “hayır”, yüzde 38.5’i de “evet” yanıtını verdi. Bu başkanlık sisteminde’ Bu elbise bana uymadı .Dar geliyor dikişlerinden patlıyor.Bol deliyor içinde dönüp duruyoruz.’ Mesajını alıyoruz açıklanan verilerden yani daha önce başkanlık sistemine oy veren her iki kişiden birisi şimdi kararını değiştirmiş. Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz? AKP: 37,5 CHP: 22,8 Yeni parti: 11,5 MHP: 9,5 HDP: 9,0 İYİ Parti: 7,0 Saadet Partisi: 0,9 Kurulması beklenen iki partinin alacağı oy yüzde 12 lere yakın.. Babacan bu oyların yüzde 7/8 civarını alabilir..Davutoğlu’na ise 4/5 kalır. İYİ Parti, MHP ve HDP oylarında fazlaca bir değişme yok. Ak Parti de düşme var. CHP de artış. Bugünden bakıldığında üç olan yüzde 5 ila 10 civarında gezen partilere iki parti daha eklenecek Yani ülkemizde ittifaklar devam edecek.
Sonuçta bu sonuçlara göre bu bugün ne yarın ne erken ne baskın bir seçim görülmüyor. Bu verileri önünde bulan cumhurbaşkanı Erdoğan seçime gitmez. Bekacı MHPden de böyle bir ses çıkmaz. Seçim beklentisi olanlar şimdilik biraz daha bekleyecek gibi. Bu anket verilerine bakarak şunu söylersek haksızlık etmeyiz sanırım. Vatandaş diyor ki ‘Yeter artık seçim meçim yok kardeşim …Benim derdim geçim…’ Ne dersiniz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır