passo
“Seçimin Afyon özelinde galibi Veysel Eroğlu’dur”

“Seçimin Afyon özelinde galibi Veysel Eroğlu’dur”

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programında bu hafta yerel seçimlerin ardından son durum değerlendirildi. Programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. “Vaatler aktarıldı, şimdi icraat dönemi” Yerel seçimlerin ardından hemşerimiz Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun partisinden belediye başkanı seçilen belediye başkanlarıyla Ankara’da bir araya […]

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programında bu hafta yerel seçimlerin ardından son durum değerlendirildi.

Programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

“Vaatler aktarıldı, şimdi icraat dönemi”

Yerel seçimlerin ardından hemşerimiz Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun partisinden belediye başkanı seçilen belediye başkanlarıyla Ankara’da bir araya geldiğini kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bakan Eroğlu belediye başkanlarıyla Ankara’da genel bir değerlendirme yaptı. Onları genel müdürlerle tanıştırdı. Daha sonra da il merkezi ve ilçeleri ziyaret ederek hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Vatandaşların yeni seçilen başkanlardan pek çok beklentisi var. Artık hizmet dönemi başladı. Vaatler aktarıldı, şimdi icraat dönemi” dedi.

“Eroğlu, Afyon’da yoğun bir uğraş verdi ve istediğini aldı”

Bakan Eroğlu’nun seçim döneminde belediye başkanlıklarını kazanmak için hem ilimizde, hem de ilçelerimizde yoğun bir gayretle çalıştığını belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Çok ciddi manada bir çalışma yaptı. Neredeyse gitmediği yer kalmadı. Kısacası Afyon’da yoğun bir uğraş verdi ve istediğini aldı. Seçimin Afyon özelinde galibi Veysel Eroğlu’dur. Ak Parti’den belediye başkanı seçilen isimleri Ankara’ya çağırması ve bürokratik kademelerle tanıştırması yerinde bir davranıştır. Bakan Eroğlu, ideolojik takıntıları ve ideolojik keskin duruşları olan bir insan değil. Dolayısıyla partisi dışından seçilen başkan adaylarıyla da münasebet kuracak ve dertlerine çözüm arayacaktır. Muhalefet belediyelerin olduğu yerlerde de bakanlığı ciddi çalışmalar yapıyor. Geçen seçimde Dazkırı’da Ak Parti, Başmakçı’da CHP vardı. İki ilçe arasında gelişmişlik açısından ne fark var? Bence hiçbir fark yoktu. Demek ki geçen dönemde iktidar tam olarak belediyelerine dokunmadı. Bu dönemde dokunsun ve ilçelerimiz gelişsin” diye konuştu.

“Devlet kucaklayıcı olmalıdır”

Muhalefet partisinden belediye başkanı seçilmiş başkanlarla iktidarın uğraştığını kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Bunun ülkemizde en çarpıcı örneği Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’dır. Yine çarpıcı bir örneği komşu ilimiz olan Isparta Belediye Başkanıdır. Eskişehir, İzmir’de de durum farklı değil. Bunlar bizden değil diye adamların burunlarından getiriyorlar. AKP’li icraya verilen veya çalışanlarının maaşını ödeyemeyen bir belediye herhalde yoktur. Çalışanlarının ücretlerini ödeyemeyen belediyeler ya MHP’li veya CHP’lidir. Böyle bir ayrım yapılması devlete, devletin babalığına yakışmaz. Devlet kucaklayıcı olmalıdır. İktidardan yana olmazsanız, hizmet gelmez fikrini insanların kafalarına yerleştirdiler. Bu fikir seçimlere de etki etti. Bunlar olmaması gereken şeylerdir. Devleti yöneten insanlar adaletli olmalıdırlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Ayrımcılık doğru değildir”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun 2009 seçimlerinden sonra da partisinden belediye başkanı seçilen başkanları ziyaret ettiğini belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Muhalefetten seçilen başkanları o zaman da ziyaret etmemişti. Son yerel seçimlerin ardından geçen seçimde muhalefetten olan bu seçimde ise Ak Parti’li başkanların kazandığı Bolvadin ve Sandıklı gibi ilçeleri de ziyaret etti. Ben bunu doğru bulmuyorum. Tamamen politik bir tavırdır. Samimiyet olmadan siyaset yapamazsınız. Samimiyetsiz olunca bir hizmette üretemezsiniz. Samimiyet olunca belediyelerde çok iyi işler yapılır. Ak Parti’nin son seçimdeki ilimizdeki oyu yüzde 50’nin altında. Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bu seçimde yüzde 50’den fazla almak durumundalar. Son yerel seçimde geçmiş seçimlere göre daha düşük oy aldılar. Bakan Bey bunu arttırmak için partisinden olan belediyelerle bir şeyler yapmak istiyor. Ama somut bir şey yok. Muhalefetin seçildiği ilçelere de gitmelidir. Ayrımcılık doğru değildir” diye görüşlerini açıkladı.

Programda CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na yapılan yumruklu saldırı da kınandı. Tüm yorumcular bu saldırıyı kınayarak liderlerin ülkeyi geren söylemlerden uzak durmaları gerektiği görüşünde birleşti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır