passo
Seçmen Hizmete Oy Verdi

Seçmen Hizmete Oy Verdi

Cumartesi günü Radyo Gün’de yayınlanan Basın Odası programında yerel seçim sonuçları değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Polat Yılmaz’ın il dışında olmasından dolayı Gazeteciler Ahmet Tunca ile Ertuğrul Sevim katıldı. “Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın kesin aday olacağı görülüyor” Bu seçimlerin Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimler öncesi bir anket mahiyetinde olduğunu anlatan Gazeteci İsmail Akar, “Önce bugün […]

Cumartesi günü Radyo Gün’de yayınlanan Basın Odası programında yerel seçim sonuçları değerlendirildi.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Polat Yılmaz’ın il dışında olmasından dolayı Gazeteciler Ahmet Tunca ile Ertuğrul Sevim katıldı.

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın kesin aday olacağı görülüyor”

Bu seçimlerin Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimler öncesi bir anket mahiyetinde olduğunu anlatan Gazeteci İsmail Akar, “Önce bugün 5 Nisan Avukatlar Günü. Tüm Avukatların günü kutlu olsun. Seçimlere gelirsek, ülke genelinde AKP ve BDP başarılı oldu, CHP ve MHP ise beklenen sonuca ulaşamadı. Afyon yerelinde baktığımızda 40 beldede AKP ağırlığı var. İl Genel Meclisinde ise 33 AKP, 14 MHP ve 3 CHP’li üye seçildi. Başkanlıkta Burhanettin Çoban 58 bin oy alarak yeniden başkan seçildi. MHP adayı Fatih Çetinkaya 50 bin oy aldı. CHP adayı Ecer 6 bin, SP adayı Şenel 1000 oy alabildi. AKP 7, MHP 6, CHP ise 4 ilçede yarışı önde tamamladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın kesin aday olacağı görülüyor. Malum Cumhurbaşkanını bu dönem halk seçecek. Yüzde 50 oy alıp alamayacağı önümüzdeki süreçte ortaya çıkar” diye konuştu.

“Ne yazık ki Ecer’e CHP’liler beklenen desteği vermedi”

Yerel seçimlerde en düzgün adaylardan birinin Mehmet Ecer olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca Avukatlar Günü’nü kutladıktan sonra,  “Ne yazık ki Ecer’e CHP’liler beklenen desteği vermedi. Ecer’in seçimi kazanamayacağı belliydi. Fakat yüksek oy almasını bekliyordum. En azından İl Genel Meclisi oy oranına yaklaşacaktı, olmadı. Başta Burhanettin Çoban olmak üzere tüm seçilen muhtar, Belde ve İlçe Belediye başkanlarını kutluyorum. Başarılar diliyorum. Şunu unutmamak lazım ki sandıktan çıkan oy ülkedeki demokrasiyi göstermez. Seçim öncesi atılan iddiaları örtmez. Erdoğan ve hükümet tüm gücünü kullanıp seçime iyi asılmıştır. Cumhurbaşkanlığı konusunda ise Erdoğan’ın en büyük dileği bu. Ağustos ayında yapılacak seçimlerde bu emeline de ulaşacak gibi görünüyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Genel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birleşmez”

Seçimlerde kaybedilen ve kazanılan ilçe ve beldelere bakıldığında vatandaşın hizmeti oyladığını anlatan Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Başkan Çoban Afyonkarahisar’a iyi hizmet etmiş ve karşılığını almıştır. İlçelere gelince Bolvadin ve Sandıklı’daki MHP’li adaylar 5 yıl boyunca hizmet etmemişlerdir. Bunun bedelini de bu seçimde MHP’li adaylar ödemiştir. AKP 2 büyük ilçe ve il merkezini alarak bu seçimde başarılı olmuştur. MHP ise 2 büyük ilçeyi kaybetmesine rağmen 6 ilçeyi almıştır. İşte Dinar örneği ortada. Hizmet eden Saffet Acar MHP’li olmasına rağmen yüzde 50’ye yakın oy ile seçildi. Cumhurbaşkanlığına Erdoğan’ın seçileceğini bekliyorum. Genel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birleşmez. Erdoğan köşke çıkar. Ali Babacan veya Mehmet Ali Şahin geçiş dönemi Başbakan olur. Daha sonra Abdullah Gül’e başbakanlığı devreder. Yalnız şunu net görmek lazımdır. Erdoğan köşke çıktığında Cumhurbaşkanlığının tüm yetkilerini kullanır. Mesela Bakanlar kuruluna başkanlık etmek gibi. Bu arada 5 Nisan Avukatlık günü de kutlu olsun” diye konuştu.

Yayının son kısmında Fenerbahçe Galatasaray derbisi gündeme geldi. Sevim 2–1 FB maçı kazanır dedi. Akar ise bu maçı 3–1 GS alacak dedi.

Programda yüze yakın dinleyicinin görüş ve önerisine de yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır