• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Sedef bulaşıcı bir hastalık değildir”
“Sedef bulaşıcı bir hastalık değildir”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim...
17 Ocak 2014 12:43
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seval Doğruk Kaçar konuk olarak katıldı.

Programda sedef hastalığı konuşuldu.

“Ülkemizde görülme sıklığı yüzde 6–7 civarındadır”

Sedef hastalığının deride kızarıklık ve kepeklerle birlikte izlenen bir hastalık olduğunu söyleyen Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seval Doğruk Kaçar, “Bazen pek çok hastalıkla karıştırılıyor. Hastalarımız beyaz lekeler sedef mi diye bize geliyor. Sedefte klasik görülen belirti deri üzerinde kırmızlık ve bunun üzerinde de beyaz kepeklerin görülmesidir. Beyaz kepeklerin renginin sedef rengini anımsatması sebebiyle bu hastalık halk arasında sedef hastalığı olarak bilinir. Ülkemizde görülme sıklığı yüzde 6–7 civarındadır. Sedef hastalığında genetik faktörler önemlidir. Bunun yanında çevresel faktörler de etkilidir. Afyonkarahisar ilimizde de sedef hastalığı sık görülüyor. Bunun nedeni ilimizde kuru iklim olması. Bu durum sedefin alevlenmesine neden oluyor” diye konuştu.

“Sedefi bazı ilaçlar da tetiklemektedir”

Sedefin ortaya çıkmasında bir travmanın etkili olduğunu kaydeden Kaçar, “Örneğin hastalar birden bir güneş yanığına maruz kalırlarsa sağlıklı olan bir kişide sedef hastalığı ortaya çıkabilir. Son zamanlarda yiyeceklerin sedefle ilgili arttırıcı etkisinden de sık bahsediliyor. Bu konuyla ilgili yapılan yeni çalışmalar var. Bizde kliniğimizde bu konuyla ilgili bir anket çalışması yürütüyoruz. Sedefi bazı ilaçlar da tetiklemektedir. Bazı tansiyon ilaçları, antibiyotikler, ağrı kesiciler sedefe sebep olabiliyor. Sedef sadece deriyi, değil, eklemleri de etkiler. Kimi hastalarımız eklem ağrılarıyla da başvurabiliyor. Burada kullanılan ağrı kesiciler sedefi tetikliyor da olabilir. Hastaları her açıdan değerlendirmemiz gerekiyor. Sedef hastalığında iklim şartları da önemlidir. Bu hastalık kuru iklimi sevmez. Sedef hastalarına her zaman derilerini nemlendirmelerini öneriyoruz” şeklinde bilgi verdi.

“Bazen aile bireyleri bile bulaşıcı olabileceği yönünde endişe duyuyor”

Sedefin bulaşıcı bir hastalık olmadığını belirten Kaçar, “Sedef hastalarının en çok sıkıntı çektiği konu bu. Bazen aile bireyleri bile bulaşıcı olabileceği yönünde endişe duyuyor. Sedef kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir” diye değerlendirmede bulundu.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

 

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa