passo
“Sedef bulaşıcı bir hastalık değildir”

“Sedef bulaşıcı bir hastalık değildir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seval Doğruk Kaçar konuk olarak katıldı. Programda sedef hastalığı konuşuldu. “Ülkemizde görülme sıklığı yüzde 6–7 civarındadır” Sedef hastalığının deride kızarıklık ve […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seval Doğruk Kaçar konuk olarak katıldı.

Programda sedef hastalığı konuşuldu.

“Ülkemizde görülme sıklığı yüzde 6–7 civarındadır”

Sedef hastalığının deride kızarıklık ve kepeklerle birlikte izlenen bir hastalık olduğunu söyleyen Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seval Doğruk Kaçar, “Bazen pek çok hastalıkla karıştırılıyor. Hastalarımız beyaz lekeler sedef mi diye bize geliyor. Sedefte klasik görülen belirti deri üzerinde kırmızlık ve bunun üzerinde de beyaz kepeklerin görülmesidir. Beyaz kepeklerin renginin sedef rengini anımsatması sebebiyle bu hastalık halk arasında sedef hastalığı olarak bilinir. Ülkemizde görülme sıklığı yüzde 6–7 civarındadır. Sedef hastalığında genetik faktörler önemlidir. Bunun yanında çevresel faktörler de etkilidir. Afyonkarahisar ilimizde de sedef hastalığı sık görülüyor. Bunun nedeni ilimizde kuru iklim olması. Bu durum sedefin alevlenmesine neden oluyor” diye konuştu.

“Sedefi bazı ilaçlar da tetiklemektedir”

Sedefin ortaya çıkmasında bir travmanın etkili olduğunu kaydeden Kaçar, “Örneğin hastalar birden bir güneş yanığına maruz kalırlarsa sağlıklı olan bir kişide sedef hastalığı ortaya çıkabilir. Son zamanlarda yiyeceklerin sedefle ilgili arttırıcı etkisinden de sık bahsediliyor. Bu konuyla ilgili yapılan yeni çalışmalar var. Bizde kliniğimizde bu konuyla ilgili bir anket çalışması yürütüyoruz. Sedefi bazı ilaçlar da tetiklemektedir. Bazı tansiyon ilaçları, antibiyotikler, ağrı kesiciler sedefe sebep olabiliyor. Sedef sadece deriyi, değil, eklemleri de etkiler. Kimi hastalarımız eklem ağrılarıyla da başvurabiliyor. Burada kullanılan ağrı kesiciler sedefi tetikliyor da olabilir. Hastaları her açıdan değerlendirmemiz gerekiyor. Sedef hastalığında iklim şartları da önemlidir. Bu hastalık kuru iklimi sevmez. Sedef hastalarına her zaman derilerini nemlendirmelerini öneriyoruz” şeklinde bilgi verdi.

“Bazen aile bireyleri bile bulaşıcı olabileceği yönünde endişe duyuyor”

Sedefin bulaşıcı bir hastalık olmadığını belirten Kaçar, “Sedef hastalarının en çok sıkıntı çektiği konu bu. Bazen aile bireyleri bile bulaşıcı olabileceği yönünde endişe duyuyor. Sedef kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir” diye değerlendirmede bulundu.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır