passo
“Şeker Fabrikasına sahip çıkalım”

“Şeker Fabrikasına sahip çıkalım”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda aralarında Afyon Şeker Fabrikası’nın da bulunduğu bazı şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Afyon Şeker Fabrikasının özelleştirilmesinin yeniden gündeme geldiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Ülke ve il ekonomisine büyük katkı sağlayan şeker fabrikası […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda aralarında Afyon Şeker Fabrikası’nın da bulunduğu bazı şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Afyon Şeker Fabrikasının özelleştirilmesinin yeniden gündeme geldiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Ülke ve il ekonomisine büyük katkı sağlayan şeker fabrikası 18 Nisan da 5 milyon TL geçici teminatla satışa çıkarıldı. Afyon Şeker Fabrikası ile 14 şeker fabrikası özelleştirme kapsamında satılacak. Bu fabrika 40 yıldır çiftçisinden nakliyecisine kadar binlerce insana ekmek kapısı oldu. Bakın pancar çok önemli. Buğdaya göre 4, ayçiçeğine göre 18 kat daha fazla istihdam sağlıyor pancar. Üretim harcama yönünden de pancar önemlidir. Bir kilo pancar elde etmek için 1 lira harcanmayı esas alırsak, bir kilo buğday üretimine 4 lira ayçiçeğine ise 7 lira harcandığını görmekteyiz. Şeker dışında küspe olarak da kullanılmasından dolayı hayvancılığa büyük destek sağlıyor.2 milyon 500 bin kişi pancar sayesinde istihdam ediliyor. Şeker Fabrikasına sahip çıkalım. Unutmayın ki bu fabrikalar kapandığında şekerde iyice dışa bağımlı olacağız. Yani balık tutmak yerine balık yemeğe devam edeceğiz” diye konuştu.
“Şeker fabrikaları Türk çiftçisi için çok önemlidir”
Ülkemizin kurulduğu zamanlarda bir milli sanayimizin olmadığını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “O yıllarda Türk insanını üretime yönlendirip sermaye verecek bir kredi kurumu da yok. Atatürk bunu görerek tam bağımsızlığın iktisadi bağımsızlıkla olacağını söylemiştir. O yıllarda Türk insanı şekerini, giyeceğini dışarıdan alıyor.Atatürk bu sıkıntıları çözmek için hemen fabrikalar kurmaya başlamıştır. Nazilli’de dokuma fabrikası açılmıştır. Şahısların yatırım yapma gücü olmadığından devlet önemli yatırımlar yapmıştır. Şeker fabrikaları da böylesi yatırımlardandır. Alpulu ve Uşak’ta şeker fabrikaları açılmıştır. 1977 yılında ise ilimizde şeker fabrikası kurulmuştur. Üretilen şekerlerin büyük bölümü yurt dışına satılıyordu. Şeker satın alan durumdayken, üretip satan bir ülke durumuna gelmiştik. Şeker fabrikaları Türk çiftçisi için çok önemlidir. Milyonlarca insan bu şekilde hayatını sürdürüyor. Eğer bu fabrikalar kapatılırsa birçok kişi işsiz kalacak ve köyden şehre göç daha da fazlalaşacak. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ülkemizde facia doğuracaktır” dedi.
“İnsan sağlığı açısından pancar şekeri daha yararlıdır”
Şekerle üretilen kaliteli ürünlerin etiketlerinde pancar şekerinden imal edildiği bilgisinin bulunduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Maliyeti belki biraz yüksek olabilir. Ama insan sağlığı açısından pancar şekeri daha yararlıdır. Şeker fabrikalarının özelleştirileceği açıklanınca halkın dikkati bir anda bu konuya yöneldi. Bunda daha önce yapılan özelleştirmelerin başarısız olmasının büyük etken olduğunu düşünüyorum. Geçmişte çok kötü özelleştirmeler yapıldı. SEKA örneğini hepimiz biliyoruz. Önce selüloz fabrikası kapatıldı. Sonra da yüksek ücretlere dışarıdan selüloz alındı. Şekerde de aynısı yaşanacak. Şeker fabrikaları kapatılacak ve şeker kamışından üretilen şeker ithal edilecek. Ülkemizde özelleştirme süreci bu iş bir an önce bitsin şeklinde düşünülerek yapılıyor. İşin bilimsel tarafı, sonrası hesap edilmiyor. 2000 yılında 450 bin olan pancar üreticisi bugün günümüzde 125-130 bine düşmüş durumda. Pancar üretimi düşmesine rağmen bugün ülkemiz dünyada beşinci sırada. Bizden önce Almanya, Fransa, Rusya ve ABD var. Almanya, Fransa şeker fabrikalarını özelleştirmiyor. Biz niye özelleştiriyoruz” şeklinde konuştu.
“Bu bence suni bir gündem çalışmasıdır”
Afyonkarahisar gibi tarımın önemli geçim kaynağı olduğu bir ilde şeker fabrikasının ciddi sayıda kişiye ekonomik katkı sunduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Sadece tarımla uğraşan kesimin değil birçok kişinin dolaylı yada doğrudan Şeker Fabrikası ile ilgisi var. Mevcut Hükümet de Şeker fabrikaları ile geçimini temin eden kişi sayısını iyi biliyor. Ben Şeker Fabrikalarının özelleştirileceğini düşünmüyorum. Bu suni bir gündem amacıyla ortaya atıldı. Uzun süre bu konu tartışılacak ve muhalefet konunun üzerine gidecek. Sonra cam filminde olduğu gibi Cumhurbaşkanı çıkıp özelleştirmenin yapılmayacağını açıklayacak. Bunun bilinçli yapıldığını düşünüyorum. Bu siyasi bir hamledir. Ben 2018 yılının sonunda seçimin yapılacağını düşünüyorum. Bu konu bir-iki ay tartışılır. Bence şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusu bir seçim hamlesidir. Bugün aslında gündemde asıl tartışılması gereken konular var. Bunları tartışmak yerine bu tarz gündemler tartışılıyor. Bu bence suni bir gündem çalışmasıdır” diye değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır