Afyon Gün Fm 99.9
 • Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Şeker fabrikasının özelleşmesi ekonomimize zarar verir”
“Şeker fabrikasının özelleşmesi ekonomimize zarar verir”
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda ilimizde gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinlikleri ile şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul...
7 Nisan 2018 18:01
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda ilimizde gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinlikleri ile şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusu değerlendirildi.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

Geçtiğimiz hafta 8. Uluslar arası Afyonkarahisar Sempozyumunun düzenlendiği bilgisini aktaran Gazeteci İsmail Akar, “Sempozyum Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımı ile başladı. Sempozyumda 185 bildiriden 156’sı konuşuldu ve sempozyum üç ayrı salonda gerçekleştirildi. Aynı zamanda bu yıl 17.’si düzenlenen Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali de devam ediyor. Festival kapsamında yerli ve yabancı birçok sanatçı konserler gerçekleştiriyor. Bazı yazarlar ise söyleşilere katılıyor. Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem’i tebrik ediyoruz. 20-29 Nisan tarihleri arasında ise ilimizde bir kitap fuarı düzenlenecek. Birçok ünlü yazar okuyucuları ile buluşacak” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Şeker fabrikası satışı Afyon ekonomisine ciddi bir zarar verecektir”

Programda şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili konuşan Gazeteci Ertuğrul Sevim “Şeker fabrikaları bulundukları illerin tarımı ve sosyal hayatı için son derece önemli kurumlar. İlimizin şeker fabrikası da böyle. Özelleşince ciddi bir enerji kaybı olacak. Muhtemelen ilimizin şeker fabrikasını il dışından, yabancı bir firma alacak. İlimizin işadamları ciddi bir kar görmedikleri hiçbir işe girmezler. Özelleştirme sonucunda üretici ciddi bir sıkıntıya girecek. Şeker üreticileri ve ilgili tüm insanlar özelleştirmeye karşı birarada olmalılar diye düşünüyorum. Şu ana kadar yapılan karşı duruşlar bence yeterli değil. Şeker fabrikası satışı Afyon ekonomisine ciddi bir zarar verecektir” diye konuştu.

“Ver-kurtul anlayışı hakim oldu”

Bir fabrikanın bir ile kurulmasının birçok insanın refaha ermesine neden olduğuna işaret eden Gazeteci Ahmet Tunca, “Maalesef şeker fabrikaları özelleştiriliyor. Bu fabrikalardan bazılarının kar ettiği halde satılacağını biliyoruz. Ver-kurtul anlayışı hakim oldu. Daha evvel satılan fabrikaların sonuçlarını hepimiz yaşadık. Nişasta bazlı şekerin sağlığımıza zararlı olduğu bilim insanları tarafından açıklanıyor. Şeker pancarından üretilen şeker dururken neden buna yöneliyoruz? Şeker fabrikalarının özelleşmesi nişasta bazlı şekerin oranının yükseleceğini gösteriyor. Afyon’da pancar üreticileri özelleşmeye karşı bence gereği kadar tepki gösteremediler. Çok zayıf kaldılar diye düşünüyorum. Bu kişiler neden fabrikalarına sahip çıkmıyorlar?” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa