passo
“Şeker fabrikasının özelleşmesi ekonomimize zarar verir”

“Şeker fabrikasının özelleşmesi ekonomimize zarar verir”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda ilimizde gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinlikleri ile şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Geçtiğimiz hafta 8. Uluslar arası Afyonkarahisar Sempozyumunun düzenlendiği bilgisini aktaran Gazeteci İsmail Akar, “Sempozyum Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda ilimizde gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinlikleri ile şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusu değerlendirildi.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

Geçtiğimiz hafta 8. Uluslar arası Afyonkarahisar Sempozyumunun düzenlendiği bilgisini aktaran Gazeteci İsmail Akar, “Sempozyum Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımı ile başladı. Sempozyumda 185 bildiriden 156’sı konuşuldu ve sempozyum üç ayrı salonda gerçekleştirildi. Aynı zamanda bu yıl 17.’si düzenlenen Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali de devam ediyor. Festival kapsamında yerli ve yabancı birçok sanatçı konserler gerçekleştiriyor. Bazı yazarlar ise söyleşilere katılıyor. Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem’i tebrik ediyoruz. 20-29 Nisan tarihleri arasında ise ilimizde bir kitap fuarı düzenlenecek. Birçok ünlü yazar okuyucuları ile buluşacak” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Şeker fabrikası satışı Afyon ekonomisine ciddi bir zarar verecektir”

Programda şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili konuşan Gazeteci Ertuğrul Sevim “Şeker fabrikaları bulundukları illerin tarımı ve sosyal hayatı için son derece önemli kurumlar. İlimizin şeker fabrikası da böyle. Özelleşince ciddi bir enerji kaybı olacak. Muhtemelen ilimizin şeker fabrikasını il dışından, yabancı bir firma alacak. İlimizin işadamları ciddi bir kar görmedikleri hiçbir işe girmezler. Özelleştirme sonucunda üretici ciddi bir sıkıntıya girecek. Şeker üreticileri ve ilgili tüm insanlar özelleştirmeye karşı birarada olmalılar diye düşünüyorum. Şu ana kadar yapılan karşı duruşlar bence yeterli değil. Şeker fabrikası satışı Afyon ekonomisine ciddi bir zarar verecektir” diye konuştu.

“Ver-kurtul anlayışı hakim oldu”

Bir fabrikanın bir ile kurulmasının birçok insanın refaha ermesine neden olduğuna işaret eden Gazeteci Ahmet Tunca, “Maalesef şeker fabrikaları özelleştiriliyor. Bu fabrikalardan bazılarının kar ettiği halde satılacağını biliyoruz. Ver-kurtul anlayışı hakim oldu. Daha evvel satılan fabrikaların sonuçlarını hepimiz yaşadık. Nişasta bazlı şekerin sağlığımıza zararlı olduğu bilim insanları tarafından açıklanıyor. Şeker pancarından üretilen şeker dururken neden buna yöneliyoruz? Şeker fabrikalarının özelleşmesi nişasta bazlı şekerin oranının yükseleceğini gösteriyor. Afyon’da pancar üreticileri özelleşmeye karşı bence gereği kadar tepki gösteremediler. Çok zayıf kaldılar diye düşünüyorum. Bu kişiler neden fabrikalarına sahip çıkmıyorlar?” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır