passo
“Sevgi karşılıksız ve koşulsuz verildiğinde değerlidir”

“Sevgi karşılıksız ve koşulsuz verildiğinde değerlidir”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Badem Danışmanlık İşletmecisi Aile Danışmanı ve Yaşam Koçu Büşra Acar konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Acar aile üzerine bilgiler verdi. “Aile evrensel bir kurum olmasına karşılık tanımlaması kolay bir kurum değildir” diyen Acar, “Çünkü her toplumun kendine özgü bir aile biçimi vardır. […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Badem Danışmanlık İşletmecisi Aile Danışmanı ve Yaşam Koçu Büşra Acar konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Acar aile üzerine bilgiler verdi.

“Aile evrensel bir kurum olmasına karşılık tanımlaması kolay bir kurum değildir” diyen Acar, “Çünkü her toplumun kendine özgü bir aile biçimi vardır. Aile denildiği zaman aklımıza önce kendi ailemiz gelir. Yani anne, baba ve evlenmemiş çocuklardan oluşan bir gruptur. Bu doğal bir süreçtir. Çünkü dünyanın birçok ülkesinde bu tür aile yapısı yaygındır. Ancak tanım eksiktir. Çocukların her yönden sağlıklı gelişimi anne ve baba yoksunluğundan uzak, sevgi ve saygının dengeli ve tutarlı yaşandığı ortamı gerektirir. Çocuğu sevmek, onun gelecekte uyumlu ve başarılı bir birey olması için gereken çabayı göstermek demektir. Sevgi karşılıksız ve koşulsuz verildiğinde değerlidir. Sevgi, çocuğu kabul etmeyi, benimsemeyi, ilgi ve şefkat göstermeyi, ona değer vermeyi, hiç yakınmadan sabırla onu büyütüp yetiştirmeyi içerir. Sevginin her yaştaki önemi tartışılmaz. Ancak çocuğa hiç sevgi gösterilmemesi kadar aşırı sevgi gösterilmesinin de aynı etkiyi yapacağı unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

“Otoriter ailelerde çocuğun özgüveni gelişmez”

Tutum açısından aile tipleri ve çocuklar üzerine etkileriyle ilgili de konuşan Acar, “Beş tip aile vardır. Bunları otoriter, kayıtsız ve ilgisiz, koruyucu, hoşgörülü ve tutarsız aile olarak sıralayabiliriz. Otoriter ailelerde çocuğun özgüveni gelişmez. Çocuk pasif, silik, çekingen ve kolay etki altında kalan bir yapıya sahiptir. Kayıtsız ve ilgisiz ailelerde çocuk bencil ve şımarık olur. Anne ve babasının dikkatini çekmek için alışılmadık davranışlar sergiler. Koruyucu aile tipinde yine çocukta özgüven eksikliği görülür. Çocuk aşırı duygusal olur. Hoşgörülü aile tipi en ideal aile tipidir. Bu aile tipinde çocuklar özgüven sahibi olarak yetişirler. Bireyler kendilerini rahat ve kolayca ifade ederler. Çocuk ilerleyen yaşlarda da kendi ayakları üzerinde rahatça durabilir. Tutarsız ailelerde ise çocuk inatçı, asi ve hırçın olabileceği gibi içine kapalı da olabilir. Bu tip ailelerin çocuklarında genelde dikkat eksikliği görülür” diye değerlendirmede bulundu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır