passo
Sevimsiz Sevimli Mualla Sürer

Sevimsiz Sevimli Mualla Sürer

Bugün köşemde nam-ı diğer Bedia yani Mualla Sürer’in yaşam sayfalarını aralayacağız. Mualla Sürer 14 Ağustos 1902’de Nevşehir’de dünyaya geldi. Kandilli Kız Lisesi’nde okudu. Sürer, Kandilli Kız Lisesi’nde öğrenciyken Ömer Lütfi Paşa’nın oğlu Tayyareci Atıf’la evlendi. Kocası Darülbedayi’nin kurucularındandır. Yeşilçam Sokağı’nın tam girişindeki binanın birinci katında otururmuştur. Kocasının vefatından sonra terziliğe başladı. Bu arada film kostümleri […]

Bugün köşemde nam-ı diğer Bedia yani Mualla Sürer’in yaşam sayfalarını aralayacağız.

Mualla Sürer 14 Ağustos 1902’de Nevşehir’de dünyaya geldi.

Kandilli Kız Lisesi’nde okudu.

Sürer, Kandilli Kız Lisesi’nde öğrenciyken Ömer Lütfi Paşa’nın oğlu Tayyareci Atıf’la evlendi. Kocası Darülbedayi’nin kurucularındandır.

Yeşilçam Sokağı’nın tam girişindeki binanın birinci katında otururmuştur. Kocasının vefatından sonra terziliğe başladı. Bu arada film kostümleri de dikerek sanatçılarla yakın bir ilişki kurma olanağı sağladı.

Filmlerde kullanılmak üzere film kostümleri dikerken, 1953 yılında Hulki Saner’in teklifiyle oyunculuğa başlayan Mualla Sürer, hiç ummadığı bir şekilde sinemada başarıya imza attı ve Türk sinema tarihinin kilometre taşlarından biri haline geldi. Genellikle Türk sinemasında “salon” filmlerinde, yardımcı kadın oyuncu olarak roller aldı.

Mualla Hanım, sonradan görme, huysuz ve acuze kadın rolleri ile tanınmıştır. Özellikle Bedia karakteri ile Vahi Öz ile iyi bir ikili oluşturmuştur.

Sert bir maarif müfettişi, yufka yürekli bir dadı, gözü genç erkeklerde bir şen dul, kurallarına bağlı, despot bir kız lisesi müdiresi, huysuz bir kayınvalide, duvak düşkünü evde kalmış yaşlı kız tiplemelerini üstlenmiş ve tüm rollerinin hakkını vermiştir.

Açık sarı platin saçları ve yüzündeki hoşnutsuz ifadeyle adeta sinemada bir rüzgar gibi esmiştir. Çocuk kaçırır, cepçilik yapar, ama ille de Turist Ömer´den çok çekerdi.

Oynadığı çoğu fotoroman tadındaki filmlerinden ilki 1953 yılında çevrilen Osman Seden’in yönettiği Öldüren Şehir’di. Ayhan Işık, Belgin Doruk, Nubar Terziyan, Kadir Savun ve Kenan Pars’la paylaşmıştı rolünü.

Son filmi ise 1976′da Perihan Savaş, Mahmut Hekimoğlu ve Aliye Rona ile oynadığı, senaryosunu Safa Önal’ın yazdığı Perişan isimli film oldu.

Mualla Sürer Türk Sineması’nın en önemli karakter aktrislerinden biriydi kuşkusuz. Vahi Öz ile öyle bir çift oluşturmuşlardı ki, seyirci perdedeki bu hayali gerçek sanır, onların evli olduklarına inanırdı.

200′e yakın filmde rol almıştır.

Turist Ömer filmleri ve Vahi Öz’ün partneri denince akla gelen sanatçımız Mualla Sürer, Vahi Öz’ün ‘Bedia’ adıyla ya karısı, ya sevgilisi ya da belalısı olurdu.

Horoz Nuri’nin onu hep yüksek sesle ‘Bediaaa’ diye çağırması hiç unutulmadı.

Filmlerinde Mualla Hanım’a sesini verenler ise Nezahat Tanyeri ve Suna Pekuysal’dı.

Mualla Sürer, 21 Ekim 1976`da 74 yaşındayken kalp ve solunum yetmezliğinden hayata veda etti.

Sürer en sevimsiz sevimlilerdendi.

Ruhu şad olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır