• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Sıcak havalarda bol su için”
“Sıcak havalarda bol su için”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Toplum Sağlığı Merkezi’nden Dr. Bilgehan Çelik konuk olarak katıldı. Çelik programda sıcakların sağlığımız üzerine etkileri konusunda bilgi verdi. “Aşırı sıcaklar beraberinde çeşitli sağlık problemlerini...
9 Temmuz 2019 14:02
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Toplum Sağlığı Merkezi’nden Dr. Bilgehan Çelik konuk olarak katıldı. Çelik programda sıcakların sağlığımız üzerine etkileri konusunda bilgi verdi.
“Aşırı sıcaklar beraberinde çeşitli sağlık problemlerini de getiriyor” diyen Çelik, “Sıcaklar ve özellikle nemin de artmasıyla beraber vücut ısısı da artıyor ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışıyor. Normalde vücut ısısı terlemeyle dengede tutulmya çalışır ancak aşırı sıcaklarda sadece terlemeyle bu pek mümkün olmuyor. Özellikle yaşlılarda, bebeklerde ve böbrek, kalp, şeker, beyin damar hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlarda terlemeyle vücut ısısının dengelenmesi zorlaşıyor. Ortamın nem düzeyinin yüksek olmasını da bunu zorlaştıran faktörler arasında sayabiliriz. Böyle durumlarda yükselen ve dengelenemeyen vücut ısısı kalp ve beyin gibi hayati organlarımızda hasara yol açabilir” şeklinde konuştu.
“Yaşlılar susuzluk hissini çok fark etmeyebilirler”
Sıcak havalarda bol bol su içilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Çelik, “Bunu susama hissi gelmeden gün boyunca azar azar yapmalıyız. Normalde günde en az 2,5-3 litreyi bulmalı içtiğimiz su. Hatta yazın bunu 4 litreye çıkarabiliyoruz. Fakat kalp yetmezliği olanların 2 litrede kalmasında fayda var. Yaşlılar susuzluk hissini çok fark etmeyebilirler. Özellikle bu açıdan dikkatli olmalılar. Kafeinli içecekler, alkol ve çay idrar söktürücü özelliklerinden dolayı daha az tüketilmeli. Bol bol su içelim. Açık havada çalışanların daha fazla su tüketmesi gerekir. Tansiyon hastalarının 11.00-15.00 saatleri gibi güneşin daha fazla etkili olduğu saatlerde daha az dışarı çıkmaları ve çıkarken de şapka takmaları daha faydalı olacaktır. Biraz klasik olacak ama güneşe çıkarken de açık renkli kıyafet giymeyi tercih etmekte fayda vardır. Aşırı sıcaklar sıcak çarpmalarına da neden olabilir. Ateş 40 dereceleri bulup komaya kadar gidebilir. Böyle bir durumda da zaman kaybetmeden hasta hastaneye götürülmelidir” diye değerlendirmede bulundu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa