passo
“Şiddet hiç olmasın”

“Şiddet hiç olmasın”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çalışan Hakları Birim Sorumlusu Öğretim Görevlisi Mine Toksal konuk oldu. Programda 28 Nisan Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır Günü nedeniyle bu konu işlendi. “Şiddet başkasına fiziksel ya da ruhsal zarar vermektir” diyen Toksal, […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çalışan Hakları Birim Sorumlusu Öğretim Görevlisi Mine Toksal konuk oldu. Programda 28 Nisan Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır Günü nedeniyle bu konu işlendi.

“Şiddet başkasına fiziksel ya da ruhsal zarar vermektir” diyen Toksal, “Ülkemizde sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olayları sadece Türkiye’ye özgü değil, dünya genelinde bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani bu durum küresel bir gerçek. Elbette temennimiz şiddetin hiç olmaması. Yapılan çalışmalarda şiddete uğrayan kişilerde şiddetin psikolojik etkileri görülmüştür. Şiddetin kızgınlık, çaresizlik, tükenmişlik, kendini suçlama, korku, şaşkınlık, güven kaybı gibi duygulara neden olduğu belirtilmiştir. Fiziksel şiddete maruz kalan kişilerde travma sonrası stres bozukluğu gelişebileceğine değinilmiştir. Ayrıca şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının diğer hastalara sunduğu hizmet kalitesinin dolaylı olarak düştüğüne de değinilmiştir” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır