passo
“Şiddetin hepsine karşıyız”

“Şiddetin hepsine karşıyız”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programında kadına karşı artan şiddet konusu değerlendirildi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu programın konuğu Afyonkarahisar Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Gönül Ar Güngör oldu. “Biz de Baro olarak bunun takipçisi olacağız” Özgecan Aslan’ın hunharca katledilmesinin herkesin yüreğini parçaladığını kaydeden Güngör, “Keşke böyle bir olay […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programında kadına karşı artan şiddet konusu değerlendirildi.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu programın konuğu Afyonkarahisar Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Gönül Ar Güngör oldu.

“Biz de Baro olarak bunun takipçisi olacağız”

Özgecan Aslan’ın hunharca katledilmesinin herkesin yüreğini parçaladığını kaydeden Güngör, “Keşke böyle bir olay hiç yaşanmasaydı. Toplum olarak öyle bir noktaya geldik ki, cinnet mi geçiriyoruz? Nasıl bu duruma geldik? Her şeyden önce Özgecan’ın ailesine sabır diliyorum. Elbette ki hepimiz üzülüyoruz. Ancak ateş düştüğü yeri yakar. Kadına yönelik şiddete hayır demeye gerek kalmadığı bir toplumda yaşamayı arzu ediyoruz. Aslında insana yönelik şiddetin hiç olmadığı bir toplum olabilmeyi istiyoruz. Özgecan’ı hunharca katleden kişinin en ağır şekilde cezalandırması için Türk adaletine güveniyoruz. Biz de Baro olarak bunun takipçisi olacağımızı duyurmak istiyorum. Biz yargılama safhasına geçildiğinde davayı yürüten mahkemeye müdahale talebinde bulunacağız. Talebimiz kabul edilmese de bu davayı yakından takip edeceğiz” diye konuştu.

“Şiddete karşı topyekûn bir mücadele gerektiğine inanıyorum”

Kadına yönelik şiddetin gün geçtikçe daha da arttığını söyleyen Güngör, “Hem basının hem de sosyal medyanın bu konulara geniş yer vermesi yaşanan şiddet olaylarının kamuoyunda daha hızlı duyulmasına neden oluyor. Acaba bir toplumsal yozlaşma içine mi giriyoruz? Bir kadın, bir anne ve bu toplumun bir ferdi olarak bizi bu duruma nelerin getirdiğinin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hem yasa koyucunun uygun adımları atması, hem de hukuk uygulayıcılarının bu tür davalarda en ağır cezaları vermesi ve ailede çocukların çok iyi yetiştirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda devletin tüm kurumlarının bu konuyla ilgili üstlerine düşenleri yapmaları ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi de gerekiyor. Şiddeti tek bir ayakta değerlendiremeyiz. Ne sadece hukukçulara, ne de sadece eğitimci ve ailelere bırakabiliriz. Bunun topyekûn olarak değerlendirilmesi lazım. Şiddetin hepsine karşıyız. Kadına yönelik şiddete karşıyız. Çocuğa yönelik istismar ve şiddete karşıyız. Şiddete karşı topyekûn bir mücadele gerektiğine inanıyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır