• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Sigara öldürüyor!
Sigara öldürüyor!
31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla Gün FM’de özel bir yayın gerçekleştirildi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu yayının konukları İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Fatih Dinçer...
31 Mayıs 2013 18:26
Font1 Font2 Font3 Font4

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla Gün FM’de özel bir yayın gerçekleştirildi.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu yayının konukları İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Fatih Dinçer ile Özel Park Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İl Tütün Kurulu Üyesi ve Türk Toraks Derneği İl Temsilcisi Dr. Hafize Çobanoğlu Güngör oldular.

“Ülkemizde sigaraya başlama yaşı gitgide düşüyor”

Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon insanın sigara dolayısıyla beklenenden önce hayatlarını kaybettiklerini kaydeden İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Fatih Dinçer, “Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini pasif sigara içimi dolayısıyla gerçekleşmektedir. Pasif sigara içimi kişilerin kendileri sigara içmedikleri halde çevresindeki sigara tüketen kişilerin sigara dumanına maruz kalmasıdır. Sigara dolayısıyla 2030 yılında dünyada 8 milyon insanın hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir. Sigara endüstrisinin ana hedefi 11–13 yaş grubu arasında yer alan çocuklarımızdır. Ülkemizde de sigaraya başlama yaşı gitgide aşağıya doğru düşmektedir. Buna çocukların ailelerinde sigara içen bireylerin olması ve çevrelerinde sigara içen kişileri örnek almaları gibi sebepler neden oluyor” diye konuştu.

“Tütün dumansız insanlardan oluşan bir dünya hedefimizdir”

Sigara ve tütün mamulleriyle mücadelede kamuoyunun duyarlı olmasının oldukça önemli olduğunun altını çizen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hafize Çobanoğlu Güngör, “Bir sigarada 4000–4500 civarında zehirli madde bulunmaktadır. Sigara dumanını hiçbir bertaraf sistemi ortadan kaldıramamaktadır. Dolayısıyla evlerin ya da araçların içerisinde içilen sigaralar çevremizdeki insanları da etkilemektedir. Tütün önlenebilir hastalık ve ölüm nedenidir. Tütün dumansız insanlardan oluşan bir dünya hedefimizdir. Sigarayı bırakmak için karar vermek ve sabretmekten oluşan iki anahtarımız var. Öncelikli olarak sigara içen kişi bundan sonraki yaşamına kendi sağlığı ve çevresindekilerin sağlığı açısından sigarasız devam etmeye karar vermelidir. Sigara neticesinde uyuşturucu bir maddedir. Bu uyuşturucu maddeden kurtulmak için tedavi olmak gerekiyor. Tedavi olmanız içinde sigara bıraktırma polikliniklerinde biz doktorlar karar vermiş kişileri dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Dinleyicilerin soru, görüş ve önerileriyle yoğun olarak katıldıkları programda sigaranın zararları tüm yönleriyle işlendi.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar, konuklarıyla bir süre görüşerek teşekkürlerini iletti.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa