passo
“Sigarayı bırak, kanserden korun”

“Sigarayı bırak, kanserden korun”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Kanser Erken Teşhis Tedavi ve Eğitim Merkezi’nde görevli (KETEM) Dr. Halise Yıldıran konuk olarak katıldı. Programda içinde bulunduğumuz Kasım ayının akciğer kanseri olması nedeniyle bu hastalık konuşuldu. Akciğer kanserinin yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle yani tümör oluşturması olduğunu kaydeden Dr. […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Kanser Erken Teşhis Tedavi ve Eğitim Merkezi’nde görevli (KETEM) Dr. Halise Yıldıran konuk olarak katıldı. Programda içinde bulunduğumuz Kasım ayının akciğer kanseri olması nedeniyle bu hastalık konuşuldu.
Akciğer kanserinin yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle yani tümör oluşturması olduğunu kaydeden Dr. Yıldıran, “Akciğer kanseri ülkemizdeki erkek nüfusun çok önemli bir bölümünü etkilemektedir ve erkeklerde en yaygın görülen kanser türüdür. Akciğer kanserine yol açan bildiğimiz en büyük ve engellenebilir sebep sigaradır. Sigara kullanımının gençlerde ve kadınlarda da hızla artması sebebiyle, akciğer kanserine yakalanan kadınların sayısı da hızla artmaktadır. Bu nedenle sigarayla mücadele, akciğer kanseriyle mücadelenin birinci adımıdır” diye konuştu.
“Dünyada her yıl 1,5 milyon kişi akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir”
“Akciğer kanseri hem hayati tehlikesi en yüksek, hem de önlenmesi en kolay kanserlerden biridir” diyen Yıldıran, “Dünyada en çok 50-70 yaşları arasında görülen akciğer kanserinde risk 35 yaşından sonra artar. Kadınlarda erkeklere göre kanserin seyri çok daha hızlıdır. 25 yıl önce akciğer kanseri her 11 erkeğe karşılık 1 kadında görülürken, günümüzde neredeyse her 2 erkeğe karşı 1 kadında akciğer kanseri saptanmaktadır ve bunun en büyük nedeni artık kadınların da çok sigara içiyor olmasıdır. Yaklaşık olarak dünyada her yıl 1,5 milyon kişi akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise her yıl 30-40 bin kişiye akciğer kanseri teşhisi konulmaktadır ve akciğer kanseri vakalarının yüzde 95’lik kısmı sigara kaynaklıdır” diye konuştu.
“Sigara bağımlılığı bir hastalık”
Sigara bağımlılığının bir hastalık olduğunu belirten Dr. Yıldıran, “Her hastalık gibi tedavisi hekimler tarafından yapılmaktadır. Etkinliği kanıtlanmış bilimsel ilaç tedavileri mümkündür. İlimizde de sigara bıraktırma polikliniklerimiz var. Sigara Bıraktırma Polikliniği eski Devlet Hastanesi’nde bulunan Toplum Sağlığı Merkezi’nde ve mevcut Devlet Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Polikliniği ile KETEM’de görev yapıyor. Bu polikliniklere sigara içen herkesi bırakmak üzere bekliyoruz. Sayısı devamlı artan sigarayı bırakmış kişilerin arasına içen herkes katılsın istiyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır