passo
Sinemamızdan Mürüvvet Sim Geçti

Sinemamızdan Mürüvvet Sim Geçti

Bazen cadaloz bir mahalle teyzesi, bazen Türkçe’yi sevimli bir şekilde konuşan Rum komşu… Hepsinin ortak özelliği içindeki pırıl pırıl kalpli bu kadın: Mürüvvet Sim. Mürüvvet Sim kendi anlatımıyla “Tarlada doğmuşum ben. Annem göbeğimi “çekme” bıçağıyla kesmiş. Şalvarına sarıp atmış atının terkisine, getirmiş eve. 23 Nisan 1929’da Tekirdağ’ın Büyükyoncalı köyünde…” sözleri ile bir dergiye hayat hikayesini […]

Bazen cadaloz bir mahalle teyzesi, bazen Türkçe’yi sevimli bir şekilde konuşan Rum komşu…

Hepsinin ortak özelliği içindeki pırıl pırıl kalpli bu kadın: Mürüvvet Sim.

Mürüvvet Sim kendi anlatımıyla “Tarlada doğmuşum ben. Annem göbeğimi “çekme” bıçağıyla kesmiş. Şalvarına sarıp atmış atının terkisine, getirmiş eve. 23 Nisan 1929’da Tekirdağ’ın Büyükyoncalı köyünde…” sözleri ile bir dergiye hayat hikayesini anlatmıştı.
Mürüvvet Sim, 23 Nisan 1929’da tarihinde Tekirdağ’ın Saray ilçesinde dünyaya geldi.

Yokluk içerisinde büyüdü. Her şeye rağmen kendi hırsı ve başarısı ile Yeşilçam tarihine adını yazdırdı. Annesi hizmetçilk, babası ise bahçıvanlık yapıyordu. Mürüvvet 2 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Çocukluk günlerini Topkapı Tekkeci Mahallesi’nde geçirdi.

Mahallenin yaramaz ve afacan çocuğuydu. Mahalleli onu çok seviyordu ve sinemaya düşkünlüğünü küçük yaşlarda fark etmişti. Çocukken mahallelinin eline sıkıştırdığı üç beş kuruşla sinemaya giderdi, daha sonra izlediği filmi mahalle sakinlerine heyecanlı bir şekilde anlatırdı. Mahalleli ona Korkunç Mürüvvet lakabını takmıştı. Sebebi ise mahallede hangi evde balık pişerse kendini ne yapar ne eder o eve davet ettirirmiş. Mahallenin terzisi elinde kalan artık kumaşlardan Mürüvvet Sim için elbiseler örermiş.

ÖRME YELEK ÖZLEMİ

Akşam olduğunda mahalledeki bütün çocukların annesi evlatlarına yeleklerini giydirirmiş, kendisinin bir yeleği bile olmadığı için uzaktan izleyerek yetinmiş ve bu özlem hep sürmüş. Sırf bu yüzden sanat dünyasında başarılar elde ettikten sonra 40 yıl boyunca yelek örüp sokaktaki kimsesiz çocuklara dağıtmış.

YUMURCAK FİLMİNDE ONUN HİKAYESİNDEN YOLA ÇIKILDI

Yumurcak karakterinin Mürüvvet Sim’in rol aldığı bir film setinde kendi yaşam hikayesini anlatması sonucu yazıldığını biliyor muydunuz ?
Henüz 16 yaşındayken tiyatro sahnelerine ayak bastı. Ünlü tiyatro yönetmeni ve oyuncusu Raşit Rıza topluluğunda tiyatro yaşamına giriş yapan sanatçı , daha sonra birçok tiyatro topluluğuyla sahne aldı.

Mürüvvet Sim’in Sinema Hayatı

Mürüvvet Hanım, 1950 senesinde “Onu Affettim” isimli film ile sinema dünyasına giriş yapmıştır. Yine bu yıllar özel bir bankanın çocuk tiyatrosunda yönetmenlik ve oyunculuk görevlerini üstlenmiştir.

Lodosçuluk

Denizden ve rüzgardan gelenlerle Lodosçuluk yaparak ekmek parasını kazanmaya başladı sonra. Nasıl mı?
İstanbul’da lodos çıktıktan sonra dipten deniz yüzeyine çıkan eşyalar, takılar kıyıya vurur. Lodosçular da sahile vuran değerli eşyaları alıp satarak geçimlerini sağlar. Mürüvvet Sim de yaşamının sonuna doğru işte böyle ekmeğini kazanmaya başlamıştı.
Vefatına yakın bir piyango bayisi işletmiştir.
Sanatçı 1983 senesinde 54 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.
O hep sevimli haliyle gönlümüzde yaşamaya devam ediyor. Ruhu şad olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır