passo
Sivil Toplum Örgütleri Önemli

Sivil Toplum Örgütleri Önemli

Cumartesi sabahın erken saatlerinde Ankara yoluna düştük. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ülke genelinde sivil toplum örgütü başkan ve temsilcilerini davet ettiği toplantıya katılmak adına. Afyonkarahisar’da çok sayıda sivil toplum örgütü olmasına rağmen davete icabet eden AGC-ADD-Türk-İş ve Emekliler Derneği oldu.İl Yönetiminden ise Ramazan Kiraz ile Mustafa Özkan ve Gazeteci Dinçay Doğar vardı. Özellikle CHP’nin […]

Cumartesi sabahın erken saatlerinde Ankara yoluna düştük. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ülke genelinde sivil toplum örgütü başkan ve temsilcilerini davet ettiği toplantıya katılmak adına.
Afyonkarahisar’da çok sayıda sivil toplum örgütü olmasına rağmen davete icabet eden AGC-ADD-Türk-İş ve Emekliler Derneği oldu.İl Yönetiminden ise Ramazan Kiraz ile Mustafa Özkan ve Gazeteci Dinçay Doğar vardı. Özellikle CHP’nin tüm toplantılarına iştirak ettiği Eğitim-Sen, Eğitim-İş gibi sendika temsilcilerinin bu toplantıya kayıtsız kalmasına anlam veremedim.
Yağmurun eşlik ettiği yolculuk sonrası toplantı salonuna girdik.
ÇOK SAYIDA KİŞİ SALON DIŞINDA KALDI
Yoğunluktan salon kapısı erkenden kapanmıştı.Dışarıda yaklaşık beş bin kişi salonda ise 5-6 bin kişi vardı.
Basın kartımız sayesinde salona girebildik. Merdiven boşlukları dahi dolmuştu. ‘İğne atsan yere düşmez’ misali.
CHP’nin emektarı Barış Bozkurt gür sesi ile anons ediyordu.’ Ankara’dan katılan partili arkadaşlar, siz ev sahibisiniz, misafirlerimiz ayakta ve salonda dışında kaldı. Müsaade ederseniz onlara yer verelim’ demesine rağmen yanımdaki milletvekili dışında bu anonsa kulak veren olmadı. Yaşlı kadınların yerlere oturduğunu gördüm.
Kılıçdaroğlu salona geldi. Ön sırada oturan tüm izleyenlerin tek tek elini sıktı. Yerine oturdu. Önce sinevizyon gösterimi yapıldı. İş ekmek, hak ve özgürlük mücadelesi yapanların son 4-5 yılda karşılaştıkları anlatıldı.
YÜZBAŞI ALİ ALKAN’IN SÖZLERİ GÖZLERİ YAŞARTTI
Özellikle Can Dündar ve Erdem Gül ile Gezi Direnişi ve Soma Faciası bölümü büyük ilgi gördü. Bu sinevizyonda birçok kişinin hatırlamak dahi istemediği Soma Faciası sonrası yerde tekmelenen bir işçi yakını. Toplumsal olaylarda yaşanan şiddetler ve bu şiddet sonrası yaşamını yitiren Berkin Elvan, Eskişehir de öldürülen İsmail Korkmaz hatırlatıldı. Şehir cenazeleri ve Şırnak’ta şehit düşen Yüzbaşı Ali Alkan’ın. Ağabeyi Jandarma Yarbay Mehmet Alkan, kardeşinin Türk bayrağına sarılı tabutuna ‘Alim’ deyip sarılarak, “Buranın vatan evladı, 32 yaşında, daha vatanına, sevdiklerine doymadı, dünyaya doymadı, bunun katili kim? Bunun sebebi kim? Şu güne kadar çözüm diyenler neden şimdi ‘sonuna kadar savaş’ diyor” şeklindeki görüntülerini çok kişi gözlerindeki yaşlarla izledi.
KILIÇDAROĞLU CHP’NİN YOL HARİTASINI ANLATTI
Kılıçdaroğlu kürsüye geldi. 1,5 saati aşan bir konuşma yaparak yeni anayasa, basın özgürlüğünden başlayıp, ekonomi, insan hakları, Kürt sorunu, demokrasi, hatta çevreye varıncaya kadar 16 başlıkta CHP’nin yol haritasını anlattı. Önce ülkede yaşananları eleştirdi. Sonra çözüm yollarını CHP’nin bakışını ve STÖ temsilcilerinden beklentileri dillendirdi. Öyle ki Mustafa Kemal Atatürk’ün “Çalışmadan, üretmeden, rahat yaşamayı alışkanlık haline getirmiş toplumlar, önce haysiyetlerini; sonra hürriyetlerini, daha sonra da istikballerini kaybeder” sözlerini paylaşıp sivil toplum örgütlerinin yaşananlara kayıtsız kalınmaması konusunda uyardı ve destek istedi.
AFYON’A SELAM
Kılıçdaroğlu, oldukça iyi hazırlanmış ve coşkulu konuşmasını Nazım Hikmet’in sözleri ile bitirdi:
“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
bu hasret bizim..”
Konuşması sonrası kürsüden indiğinde ayaküstü Dinçay Doğar ve benimle sohbet etti.
Selam üzerimizde kalmasın bunu paylaşalım. Kılıçdaroğlu, “Afyonkarahisar Kurtuluş Savaşında önemli bir yere sahiptir. Her gittiğimde bana kucak açmıştır. Tüm vatandaşlarıma selam ve saygılarımı gönderiyor. Saygılarımı sunuyorum” dedi.
Siyasette sivil toplum örgütleri ve çalışmaları önemli. Bir anlamda siyasetin bana göre eşiği sayılır.
ÖZGÜRLÜKLER ASKIYA ALINDIKÇA STÖ’LER SESSİZ KALIYOR
Mevcut iktidar bunu yıllar öncesinden görmüş ve kendi STÖ’lerini yaratmış ve yaratmaya devam ediyor. Aslında işadamı, esnaflar, memurlar, mühendisler, doktorlar, işçiler yani toplumun her kesiminden beyin ve kol emekçilerinin örgütlenmesi hak ve taleplerini iktidara iletmesi elzem. Ancak bunun yolu demokrasiden geçiyor. Demokrasi arttıkça STÖ’lerin etkisi ve gücü artıyor.
Demokrasi budandıkça, özgürlükler askıya alındıkça STÖ’lerin de sessiz kaldığını ve yandaş olduğunu görmekteyiz.
İşte bu yüzden CHP’nin STÖ’leri hatırlaması ve onlara kucak açması önemlidir.
Böylesi toplantıların bundan sonra bölgeler arasında ve meslek gurupları ayrımı yapılarak olması lazım.
Sonraki toplantılarda STÖ’ temsilcilerinin sadece dinleyen değil. Proje ve çözüm sunan yapıda değerlendiilmesi lazım.
Mutlu ve aydınlık yarınlara….

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır