passo
“Siyasette kurumsallaşamadık”

“Siyasette kurumsallaşamadık”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programının gündemi milletvekillerin parti değiştirmeleri oldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Seçimlere az bir süre kala siyasi havanın ısındığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Liderler ve vekiller alanda çalışmalarını sürdürüyorlar. Bir yandan da vekillerin transferleri konuşulmaya başladı. CHP’den […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programının gündemi milletvekillerin parti değiştirmeleri oldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

Seçimlere az bir süre kala siyasi havanın ısındığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Liderler ve vekiller alanda çalışmalarını sürdürüyorlar. Bir yandan da vekillerin transferleri konuşulmaya başladı. CHP’den seçilen Mehmet Ali Çelebi önce Memleket Partisi’ne, ardından Ak Parti’ye transfer oldu. Çelebi’nin rozetini Cumhurbaşkanı Erdoğan taktı. Akabinde Şanlıurfa Ak Parti Milletvekili Eşref Fakıbaba çeşitli gerekçeler göstererek partisinden istifa etti. Fakıbaba’nın İyi Parti’ye katılması bekleniyor. Kulislerde kendine yeni dönemde yer bulamayacağını düşünen Ak Partili başka vekillerin de istifa edip başka partilere geçecekleri konuşuluyor. Bülent Arınç’ın oğlu Mücahit Arınç’ın da Ak Parti’den istifa edeceği iddia ediliyor. Bakalım önümüzdeki süreçte neler olacak” diye konuştu.

“Vekil transferleri yeni değil”

Siyasi tarihimizde vekil transferlerinin yeni olmadığını kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “1979’da kurulan Ecevit hükümetinde 11’ler hadisesi vardır. Bu olay Güneş Motel hadisesi olarak da bilinir. O dönemde Demirel’in partisinden seçilen bazı vekiller Ecevit’in partisine transfer olmuştu. Ergenekon davasında yargılanan ve sonra vekil seçilen Mehmet Ali Çelebi bana bu eski hadiseyi anımsattı. Yine DSP’den seçilen ilimiz milletvekili merhum Kubilay Uygun da o dönemde birçok partiye transfer olmuştu. Çelebi’nin ardından Fakıbaba’nın istifası geldi. Fakıbaba’nın istifa gerekçeleri dikkat çekiciydi. Uzun süre iktidarda kalan partiler yıpranır. Belki başka istifalar da gelebilir. Bu kamuoyunda konuşuluyor” dedi.

“Türk seçmeni kurumsal parti istiyor mu?”

Ülkemizde siyasetçi olmanın başlı başına bir unvan olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Farklı uygulamaları olan siyasiler elbette vardır ama ülkemizde siyasete soyunanların genelde gözü yüksektedir. Her geldikleri makamı yetersiz bularak daha da iyilerine ulaşmak isterler. Siyasiler böyle yola çıktıkları için bu unvan hep omuzlarında kalsın isterler. Yolları kapandıkça başka yerlerden çıkış yolu ararlar. Parti onlar için önemli değildir. Şuranın vekili denmeye devam etsin isterler. Bu eskiden beri böyledir. Bundan sonra da böyle devam edecektir. Seçimler öncesi yine ufak tefek transferler olabilir. Geçmişten bugüne birçok örnek sayılabilir. Önemli olan ülkemizde siyasette kurumsallaşmayı başarabilmektir. Türkiye bunu başaramadı. Türk seçmeni kurumsal parti istiyor mu? Bence hayır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Seçim atmosferine girildiğinde transferler sürebilir”

Siyasilerin transferleri ile genelleme yapmanın yanlış olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Siyasi tarihimize baktığımızda transferler bazen doğru, bazen yanlış bulunmuştur. Hepsini kendi mecrasında değerlendirmek gerekir. Mesela Cemal Enginyurt MHP’den ihraç edildi, Demokrat Parti’ye geçti. Enginyurt önceleri çok eleştiriliyordu, sonra inanılmaz bir sempati görmeye başladı. Cumhur İttifakı’ndan Millet İttifakı’na geçen veya tersini yapan siyasiler hep ilgi görüyor. Çelebi’nin Ak Parti’ye geçmesiyle de benzer şeyler yaşanıyor. Siyasette böyle bir atmosfer var. Seçim atmosferine girildiğinde transferler sürebilir. Kendine mevcut partisinde yer bulamayanlar yer bulacağı partilere geçecektir. Ben yanlışları görüp istifa ettim diyorlar. Bu yanlışları neden önce görmediniz?” dedi.

Basın Odası’nın son bölümünde ekonomi ile Afyonspor konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır