passo
Soğuk Ocak

Soğuk Ocak

Acısı, tatlısı ile koca bir yılı devirdik.Hatta Ocak ayının da neredeyse yarısına geldik.2018 e yoğun bir gündemle başladık.CHP İl Kongresi,10 Ocak Dünya Gazeteciler münasebetiyle Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ın verdiği AK Parti Milletvekilleri Ali Özkaya,Hatice Dudu Özkal’ın katıldığı kahvaltılı  basın toplantısı,İstanbul da yapılan ilimizin tanımına önemli katkı sağlayacak olan basın toplantısı, Sonrasında ise Vali Mustafa […]

Acısı, tatlısı ile koca bir yılı devirdik.Hatta Ocak ayının da neredeyse yarısına geldik.2018 e yoğun bir gündemle başladık.CHP İl Kongresi,10 Ocak Dünya Gazeteciler münasebetiyle Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ın verdiği AK Parti Milletvekilleri Ali Özkaya,Hatice Dudu Özkal’ın katıldığı kahvaltılı  basın toplantısı,İstanbul da yapılan ilimizin tanımına önemli katkı sağlayacak olan basın toplantısı, Sonrasında ise Vali Mustafa Tutulmaz’ın gazetecilerle buluşması.Bugün de Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr Veysel Eroğlu nun katılımı ile gerçekleşen toplantı.                                                                                   Kısacası çalışan gazeteciler dur durak bilmeden çalışmaya devam ediyor. 2018’e yoğun girdik vesselam.

OCAK’TA KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER

Ocak ayı, geçmişe yolculuk yaptığımızda kara,kanlı ve karlı ay olarak hafızalarımıza kazınmıştır.                                                                                                                                                Bir trafik kazasına kurban giden  Kıvırcık Ali.                                                                                           Kıvırcık Ali’yi ölümünden üç yıl önce radyomuzda canlı yayında konuk etmiş ve keyifli bir sohbet etmiştik. Yine KKTC Kurucusu bağımsızlık timsali, yaşamını KKTC ye adayan Rauf Denktaş. Türkülerin babası Muzaffer Sarısözen,Sanatçı Safiye Ayla, Sosyolog Toktamış Ateş, Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara, Gazeteci Mehmet Ali Birand,Siyasetçi İsmail Cem İpekçi,Bilim Adamı Muammer Akoy,Spor Adamı İlhan Cavcav silahlı saldırı sonucu öldürülen Hrant Dink ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan.Ayrıca  Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile Türk siyasetinin renkli ismi Kamer Genç ile geçen hafta aramızdan ayrılan Tiyatro ve Film oyuncusu Münir Özkul,Mimar Gazeteci Aydın Boysal da ocakta kaybedilen değerlerimiz.arasına giriverdi.                                                                Burada Mustafa Koç’tan biraz bahsetmek lazım.Mustafa Koç Gezi direnişinde Taksimi Divan Otelini mağdur olan insanlara otelini açmıştı bu yüzden hedef bile gösterildi.Yerli ve milli olmadığı söylendi. Fakat Mustafa Koç’un  cenazesine sancak örtülmesini seymenlerin ise saygı duruşu yaptığını gördük. Hayırsever bir işadamıydı Mustafa Koç.                                                         20 yıl öncesi TBMM de Gülen cemaatinin ipliğini meydana çıkaran Kamer Genç siyasi hayatımızda renkli bir kişilikti. Beni Türk Bayrağına sarın, Tunceli’de toprağa verin diyen Kamer Genç birlik beraberlik mesajını veriyordu.  Kamer Genç 30 yılı aşkın vekilliğinde aldığı tüm maaşı okumakta olan kız çocuklarına burs olarak dağıtıyordu.                                 Günümüzde zengin milletvekillerinin ders alması gereken bir davranışı sergiliyordu.

ÖLEREK YAŞAMAYI ÖĞRENMEK

Ve Metin Göktepe…21 yıl önce gittiği haberde gözaltına alınıp polisler tarafından gencecik yaşında dövülerek öldürüldü. Göktepe davası ülkede bir simge oldu. Dava il il dolaştı birkaç yıl Afyonkarahisar’da da görüldü. Göktepe Davası.                                                                          Can Yücel, Metin Göktepe için; Metin’in kafasında/ bir darp var / Polis karakolunda/ morga kadar/ Mosmor/ Bir darbe var/yüreğimizde/ beynimizde/Soruyor bir işaret fişeği/Biz ölerek mi yaşamayı/ öğreneceğiz hâlâ…                                                                                                        Diye şiir yazmıştı o dönemler.

 

 

UĞUR MUMCU

24 Ocak 1993 tarihe kara bir gün olarak Gazeteci Uğur Mumcu menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybetti. Cesur bir yürek ve usta bir gazetecinin katilleri hala bulunamadı. Bir yazısında, ‘Cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan insanın böyle bir toplumda mezar taşı gibi suskunluk simgesi olmamasıdır’ diye yazan Mumcu, bedenen aramızda olmasa da hiç unutulmadı ve hiç unutulmayacak.                                                                                                    Uğur Mumcu ilkelerini devamlı şu sözlerle anlatırdı. “Ben Atatürkçüyüm, /Ben cumhuriyetçiyim,/Ben laikim,/Ben anti-emperyalistim./ Ben özgürlükçüyüm./Ben Bağımsız Türkiye’den yanayım./Ben insan hakları savunucusuyum./ Ben terörün karşısındayım/ Ben yobazların, hırsızların vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım./ Öyleyse, vurun, parçalayın!
Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar çıkacaktır.                                                                     Az satan bir gazetenin çok bilinen yazarı Uğur Mumcu nun cenazesine milyonlar katılmıştı.

GAZETECİ FATİH GÜMÜŞ

Ve yerelde önemli bir isim Gazeteci Fatih Gümüş de ocak ayında trafik kazasında yaşamını yitirdi. İyi insandı. İyi haberciydi. Yardımseverdi.                                                                           Garip gurebanın fakirlerin Fatih Babasıydı. Genç gazetecilerin ustası.                                                                                                               Yıllarca Afyon basınına TRT ve Hürriyet temsilcisi olarak hizmet verdi. 1990 lı yıllarda Kemal Horzum’un sahibi olduğu Zafer Gazetesinde. İbrahim Küçükkurt, İbrahim Yüksel, Recep Yaşayacak, Polat Yılmaz ve Salih Özkılınç ile önemli haberlere imza atmıştı                     Fatih Gümüş. Çok erken veda etti bizlere.

İşte bu nedenle hem kara hem kanlı hem de karlı olan ocak ayı hep soğuk gelir bana.

Mutlu ve aydınlık yarınlara….

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır