passo
“Son 5 yılda 600’e yakın ameliyat yaptık”

“Son 5 yılda 600’e yakın ameliyat yaptık”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Murat Çilekar konuk oldu. Programda obezite cerrahisi konuşuldu. Son 5 yılda 600’e yakın obezite ameliyatı yaptıklarını kaydeden Çilekar, “Obez hastaların önce normal yollarla kilo vermesini istiyoruz. Bunu başaramayan ve şartları uyan hastaları […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Murat Çilekar konuk oldu. Programda obezite cerrahisi konuşuldu.

Son 5 yılda 600’e yakın obezite ameliyatı yaptıklarını kaydeden Çilekar, “Obez hastaların önce normal yollarla kilo vermesini istiyoruz. Bunu başaramayan ve şartları uyan hastaları ameliyat ediyoruz. Cerrahide risk faktörü yaklaşık binde iki. Maalesef obezite insanlığı tehdit ediyor. Obezite, vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ birikmesidir. Obeziteye aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, hormonal etkenler, hareketsiz yaşam biçimi, genetik geçiş sebep olabilir. Obezite tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Sağlıklı bir yaşamı ve dengeli beslenmeyi öğrenmeliyiz” diye konuştu.

“Farklı obezite cerrahisi yöntemleri var”

Programda obezite cerrahisi konusunda bilgiler aktaran Çilekar, “Obezite tedavisinde kalıcı kilo kontrolü sağlayan cerrahi yöntemler, hastanın yaşam kalitesinin artmasını sağlarken aynı zamanda obezitenin yol açabildiği yaşamı tehdit eden birçok hastalık riskini ortadan kaldırıyor. Birbirinden farklı olan çeşitli tip ve uygulamada obezite cerrahisi yöntemi bulunmaktadır. Hastaya hangi tedavi yönteminin uygulanacağı hastanın kilosu, obeziteye eşlik eden mevcut hastalıkları ve yeme alışkanlıklarına göre planlanmaktadır. Obezite cerrahisi sonrası hastaların kilo verme hızları çok yüksektir; ancak unutulmamalıdır ki obezite cerrahisi sonrası verilen kilonun korunması için kişinin yaşam tarzını kalıcı olarak değiştirmesi de gerekir” dedi.

Obezite cerrahisi için hem yurt içi hem de yurt dışından birçok hastanın hastanelerine müracaat ettiklerini kaydeden Doç. Dr. Murat Çilekar, metabolik cerrahiyi de başarıyla uyguladıklarını söyledi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır