passo
“Son atamalarla 714 öğretmenimiz ilimizde göreve başladı”

“Son atamalarla 714 öğretmenimiz ilimizde göreve başladı”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programının konuğu İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın oldu. Yalçın programda ilimizin eğitim durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Açık bulunan kadroları da ücretli öğretmen görevlendirerek tamamlıyoruz” 2013–2014 eğitim-öğretim yılına ilimiz genelinde 141 bine yakın öğrenci ve 7 bin 300 öğretmenle başladıklarını kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, “Geçen yıl 6 bin […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programının konuğu İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın oldu. Yalçın programda ilimizin eğitim durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Açık bulunan kadroları da ücretli öğretmen görevlendirerek tamamlıyoruz”

2013–2014 eğitim-öğretim yılına ilimiz genelinde 141 bine yakın öğrenci ve 7 bin 300 öğretmenle başladıklarını kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, “Geçen yıl 6 bin 900 civarında öğretmenimiz vardı. Son atamalarla 714 öğretmenimiz ilimizde göreve başladı. Bu rakam sevindirici bir rakam oldu. Özellikle belde ve ilçelerimizdeki öğretmen açığını böylece büyük oranda karşılamış olduk. Bu atamalarla öğretmen açığımız kapanmadı, hala açık var. Ama açık bulunan kadroları da ücretli öğretmen görevlendirerek tamamlıyoruz. Şu anda boş geçen dersimiz yok. Arzu ettiğimiz husus ücretli öğretmenlerimizin de kadrolu olmalarıdır” diye konuştu.

“Öğrencilerimiz Büyük Zaferin kazanıldığı toprakları görmüş oldular”

Cumhuriyet eğitim gezilerini bu yıl ikinci kez düzenlediklerini söyleyen Yalçın, “Bu organizasyonu daha önceki yıllarda Bakanlık merkez teşkilatı yapıyordu. Geçen yılda itibaren bu gezileri biz yapıyoruz. Geçen yılda itibaren bu organizasyon bize ve Çanakkale’ye devredildi. İlimiz Cumhuriyetin kazanıldığı topraklarda bulunduğu için bu geziler çok anlamlı. Geçen yıl bu organizasyonu yüzümüzün akıyla tamamladık. Bu geziler oldukça kapsamlı ve büyük. Bu yılda Cumhuriyet eğitim gezilerini yine başarıyla tamamladık. Bu proje kapsamında ülkemizin tüm illerinden 40’ar öğrenci olmak üzere 3 bin 200 öğrenci ilimizde Şuhut’tan başlayarak Kocatepe, Dumlupınar, şehitlik ve müzeleri ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz Büyük Zaferin kazanıldığı toprakları görmüş oldular. Öğrencilerimiz gezilerimizden son derece memnun ayrıldılar” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“İki tür okul servisi var”

Milli Eğitim açısından bakıldığında iki tür okul servisi bulunduğunu kaydeden Yalçın, “Bunlardan bir tanesi bizim direkt yükümlülüğümüzde olan okul servisleri. Yani taşımalı eğitim kapsamındaki öğrencilerimizin evlerinden, köylerinden okullarına ulaşmalarını sağlayan, ihalelerini, tüm iş ve işlemlerini bizim yaptığımız servisler. Bunların denetimlerini bizler yapıyoruz. Aynı zamanda Jandarma ve Emniyet güçleri de bunları denetlemekte zaten görevlidirler. İşbirliği içinde bu servislerin denetimlerini sağlıyoruz. Birde bizim direkt içinde olmadığımız, Okul Aile Birliklerinin kendi imkân ve kararlarıyla tuttukları servisler var. Bu servisler bizim kontrolümüz dışında gibi gözüküyor. Ancak bizlerde bu servislerin denetlenmesine kayıtsız değiliz. Bu servislerde asıl denetimi Okul Aile Birliklerimiz, velilerimiz yapıyorlar. Çünkü ücretini velilerimiz ve Okul Aile Birliklerimiz veriyorlar. Bu servislerde bizler öğrencilerimizin sağlık ve güven içerisinde seyretmeleri için gerekli denetimleri zaten yapıyoruz. Biz Okul Aile Birliği ve velilere karşı sorumluyuz. Bu servislerde denetimde etkili olan Okul Aile Birlikleri ve velilerimiz bir sıkıntı olduğunda bizlere iletsinler” dedi.

Yalçın konuşmasının son bölümünde önümüzdeki Pazar kutlanacak olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, öğretmenlik mesleğinin öneminin altını çizdi.

Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen İl Milli Eğitim Müdürü metin Yalçın, Gün FM’e yayınlarında başarılar diledi. Akar ise konuğuna teşekkür ederek, eğitimle ilgili gelişmeleri kamuoyuna duyurmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır