passo
SÖZ SIRASI SENDE

SÖZ SIRASI SENDE

Mevcut iktidar ne yazık ki bu ülkeyi bu hale getirdi. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar diye diye geldi ama ülkeyi bu hale soktu. Sosyal ekonomik ve siyasal anlamda bu açmaz var. Bu açmaz gün geçtikçe de artıyor. Sandık yaklaşınca iktidar yoksullaştırdığı dar gelirliye paket üstüne paketler açıklayarak gönlünü almaya çalışıyor. EYT meselesi, asgari ücret ve son […]

Mevcut iktidar ne yazık ki bu ülkeyi bu hale getirdi. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar diye diye geldi ama ülkeyi bu hale soktu.

Sosyal ekonomik ve siyasal anlamda bu açmaz var. Bu açmaz gün geçtikçe de artıyor.

Sandık yaklaşınca iktidar yoksullaştırdığı dar gelirliye paket üstüne paketler açıklayarak gönlünü almaya çalışıyor. EYT meselesi, asgari ücret ve son olarak da emeklinin maaşının en az 7500 olması.

 Somun ekmeği alıp bir dilim ekmek veriyor

Masasından bir somun ekmek alınıp sonrasında bir dilim ekmek konulmasına vatandaş sevinir halde.

Ülkemizde 13 milyona yakın emekli oluştu. Önceden 2 çalışan bir emekliye denk geliyordu. Şimdi 1.5 çalışan bir emekliye isabet ediyor. EYT’nin de devreye girmesiyle bu oran bir çalışana bir emekli hainle gelecek gibi.

Burada asgari ücret ve emekli maaşı arasındaki dengesizliğe de bir bakalım.

Ocak 2003’te ise 4/A en düşük emekli maaşı 332 TL iken asgari ücret 226 TL idi.

Buna göre 20 sene önce en düşük emekli maaşı asgari ücretten yüzde 47 fazlaydı.

Bugün 4/A en düşük emekli maaşı asgari ücretten yüzde 31 oranla geride kaldı. 5.500 lira olan en düşük emekli maaşı ise asgari ücretten yüzde 35 daha az.

2001-2023 yılları arasında asgari ücret ile 4/A en düşük emekli maaşları ile asgari ücretler karşılaştırıldığında ekonomik krizle anılan 2001’de emekli maaşı asgari ücretin 1.5 katından fazlaydı. Bu oran AKP’nin iktidara geldiği 2002’de 1.31 kata gerilerken takip eden yılarda da kademeli düşüş başladı.

2003’te 4/A en düşük emekli maaşı asgari ücretten yüzde 47 fazlayken 2015’te neredeyse eşitlenen iki ücret arasındaki makas tersine dönerek yeniden açılmaya başladı. 2023’e geldiğimizde 8.506 liraya yükselen asgari ücret, 4/A en düşük emekli maaşından yüzde 45 daha fazla.

Yolsuzluk gün geçtikçe artıyor

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2022 raporuna göre, dünyanın büyük bölümü yolsuzlukla mücadelede başarısız oldu.

Ülkelerin yüzde 95’i 2017’den bu yana bu konuda çok az ilerleme kaydetti ya da yerinde saydı.

Türkiye, Yolsuzluk Algı Endeksi’nde son 10 yılın en düşük puanını alarak 180 ülke arasında 101. sıraya geriledi.

 

Endeks, ülkeleri “çok yolsuz” 0’dan “çok temiz” 100’e kadar bir ölçekte sıralıyor.

Danimarka 90 puanla bu yıl yolsuzluğun en az olduğu ülke olarak görülürken, Finlandiya ve Yeni Zelanda 87 puanla onu yakından takip ediyor.

Rapora göre güçlü demokratik kurumlar ve insan haklarına saygı, bu ülkeleri dünyanın en barışçıl ülkeleri haline getiriyor.

180 ülke ve bölgenin değerlendirdiği endekste Somali 12 puanla en alt sırada yer alırken; Güney Sudan 13 puanla Suriye ile sondan ikinci oldu.

Yasak yasak yasak

Seçimler yaklaştı yasaklar artmaya başladı.

Hatırlanacağı gibi RTÜK 2022 yılında Halk TV, TELE 1, KRT TV, Fox TV ve Flash TV’ye toplam 17 milyon 335 bin lira tutarında 54 ceza yaptırımı uyguladı.

11 Ocak 2023’de yaptığı açıklamaya göre yine Halk TV’nin iki programı cezalandırıldı.

2021 Aralık sonunda üst kurulun yıl içinde Halk TV‘ye 23, TELE 1′e 21, Fox TV’ye 15, KRT’ye 8, Habertürk’e ise 4 olmak üzere toplam 71 ceza verildi.

Bunun tutarı ise 21 milyon 500 bin lira.

Yani demem o ki konuşan soran sorgulayan basına ceza üstüne ceza verilmeye devam ediyor.

İktidar kendi basınını yaratma uğraş içinde olmasına rağmen başarılı olamıyor. Yalaka eğitimsiz boş teneke sözde gazetecilerin söylediği ve anlattıkları kabul görmüyor. Cesur yürekli gazeteciler yollarında dimdik durarak halkın gözü kulağı ve sesi olmaya devam ediyor.

Sonuçta çok önemli ve tarihi bir seçime gidiyoruz.

Bir tarafta sermaye ve sermaye yandaşları ile onlara yalakalık yapanlar mı?

Kamu kaynaklarını iç edenler mi?

Emekli ve çalışan sofrasına ekmeği götürenler mi ?

Yoksa

Emek ve emeğin yanında alın terinin yanında olanlar mı kazanacak.

Yine yeni yeniden diyenlere yürü yavrum yürü denecek mi?

Söz ve sıra sende artık….

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır