passo
“Spor çocukların her yönden gelişimine katkı sağlar”

“Spor çocukların her yönden gelişimine katkı sağlar”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta Akü Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ozan Turamanlar konuk olarak katıldı. Programda sporun önemi ve sağlığa katkıları konuşuldu. “Çocukların sağlıklı büyümeleri için spor oldukça önemlidir” Spor alışkanlığının […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta Akü Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ozan Turamanlar konuk olarak katıldı.

Programda sporun önemi ve sağlığa katkıları konuşuldu.

“Çocukların sağlıklı büyümeleri için spor oldukça önemlidir”

Spor alışkanlığının temelinin çocuk yaşta atılması gerektiğini kaydeden Turamanlar, “Ben Bedensel Engelliler Federasyonu İl Temsilciliği görevini de yürütmekteyim. Sporla her zaman iç içeyim. Son yıllarda ilimizde ailelerin çocuklarını spora yönlendirmede daha fazla gayret gösterdiklerini görüyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. Jimnastik, masa tenisi, badminton ve diğer spor dallarının kursları düzenleniyor. Aileler bu dallarından seçtiklerine çocuklarını gönderiyorlar. Çocukların büyüme ve gelişmeleri açısından egzersiz yapmaları çok önemlidir. Spor çocukların her yönden gelişimine katkı sağlar. Çocuklar bizim yarınlarımızdır. Onların sağlıklı büyümeleri için spor oldukça önemlidir” diye konuştu.

“Çocuklar bir saatten fazla oturmamalı, hareket etmeli”

Oyun çağındaki çocukların uyku dışında bir saatten fazla hareketsiz kalmamaları gerektiğini belirten Turamanlar, “Çocuklar bir saatten fazla oturmamalı, hareket etmeli. Bu hareketsizlik hali okul çağında ise iki saatten fazla olmamalıdır. Bilimsel çalışmalar bunu söylüyor. Günümüzde çocuklar bilgisayar ve televizyon karşısında uzun saatler hareketsiz kalıyor. Bu doğru değil” dedi.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve sporun yaşamımıza katkılarının tüm yönleriyle konuşulduğu Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır