• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Spor yap, kalp sağlığını koru”
“Spor yap, kalp sağlığını koru”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fatih Oğuz konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Oğuz kalp sağlığıyla...
27 Eylül 2016 14:11
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fatih Oğuz konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Oğuz kalp sağlığıyla ilgili bilgiler verdi.
“2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı ölmüştür”
Her yıl Eylül ayının son haftasında bir günün Dünya Kalp Günü olarak belirlendiğini kaydeden Dr. Fatih Oğuz, “Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan kalp ve damar hastalıklarını önlemek, risk faktörlerini kontrol altına almak ve kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla Dünya Kalp Günü belirlenmiştir” diye konuştu.
“Günde 15 dakika yürüyüş yapan birinde riskin 80’e indiği görülmüştür”
Kalp hastalıklarından korunmak için tavsiyelerde bulunan Oğuz, “Sağlıklı beslenelim. Düzenli fiziksel aktivite yapalım. Tütün ve tütün ürünleri ile alkol kullanmayalım. Kilolu veya obez olup olmadığımızı, kan basıncımızı, kan şekerimizi ve kan lipitlerimizi öğrenelim ve hekim tavsiyelerine uyalım. Kısa süreli bile olsa düzenli spor ömrü uzatıyor. Bir araştırmaya göre hiç spor yapmayan bir kişinin ölüm riskine 100 dersek, düzenli olarak günde 15 dakika yürüyüş yapan birinde riskin 80’e indiği görülmüştür. Sporun süresi ve yoğunluğu arttıkça uzun ve sağlıklı yaşama şansı da artıyor. Akdeniz tarzı beslenme her derda deva diyebiliriz. Kesin ömrü uzatan bir besin veya beslenme türü yok fakat bu tip bir beslenmenin kalp damar hastalığı yanında alzhemır gibi beyin hastalıklarına da iyi geldiği araştırmalarda görülmüştür” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Düzenli sağlık kontrollerini yaptırın”
“Düzenli sağlık kontrollerini yaptırın” uyarısında bulunan Oğuz, “Kalp hastalığı riskini bilmek ve olası ciddi rahatsızlıklara karşı önlem almak için düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması çok önemlidir. Erkekler 40, kadınlar 50 yaşından sonra yılda en az bir kez doktora giderek gerekli tetkikleri yaptırmalıdırlar. Tansiyon ilaçları konusunda doktorun önerileri uygulanmalıdır. Stressiz yaşam olmaz. Stres yaşamın bir parçası. Ama fazlası başta kalp olmak üzere birçok organı yıpratıp sağlığımızı bozar. Pozitif düşünme, bizi yıpratan insanlardan uzak durma gibi yöntemler uygulanabilir. Bir uzmandan yardım alınabilir” dedi.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa