passo
STK’lar taraf olamaz

STK’lar taraf olamaz

Başkanlık için yapılacak halk oylamasına iki aydan daha az zaman kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan alanlara çıktı. Başkanlık sisteminin kendi istediği bir sistem olduğunu söyleyerek ‘Evet’ oyu verilmesini ve bunun gerekçelerini alanlarda anlatıyor. Diğer tarafta Başbakan ve bakanlarda evet oyu verilmesi konusunda yoğun çalışmaya başladı. İlimizde ise Ak Partili yöneticileri Sivil Toplum Örgütleri ziyaret edilerek neden evet […]

Başkanlık için yapılacak halk oylamasına iki aydan daha az zaman kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan alanlara çıktı. Başkanlık sisteminin kendi istediği bir sistem olduğunu söyleyerek ‘Evet’ oyu verilmesini ve bunun gerekçelerini alanlarda anlatıyor.
Diğer tarafta Başbakan ve bakanlarda evet oyu verilmesi konusunda yoğun çalışmaya başladı. İlimizde ise Ak Partili yöneticileri Sivil Toplum Örgütleri ziyaret edilerek neden evet desteği arıyor.
Örneğin Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasını ziyaret sonrası bazı gazetelerde bir haber ’Muhasebeciler de EVET diyor’.
Yine minibüscüler adına bir açıklama. Meslek mensupları olarak evet diyoruz .Daha ötesi Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkar Odalar Birliği Başkanı Kadir Konak il ve ilçelerde toplantılar yaparak EVET çalışması içinde.
Bu bir iki örneğe baktığımızda halk oylamasında Sivil Toplum Örgütlerinin taraf olması isteniyor.
Odalar dernekler siyasetten uzak kalmalıdır.Onun yönetimi ve başında olanların siyasi tercihleri üyeleri adına dayatma yapılamaz.Dahası diyelim ki evet değil de hayır diyecek olsalardı bu açıklama ve çalışmaları yapabilirler miydi.Velev ki yaptılar başlarına ne gelirdi ki?
Bu arada anket sonuçları da gösteriyor ki kararsız yüzde 20 ye yakın seçmen yer alıyor. Bu hummalı çaba ve çalışmalar kararsızları etkilemeye yapılıyor.
STK ları da işin içine sokulmasında da algı yaratmak yatıyor.
Bu STK ların adil ve eşit olması gerekir.
Bu anayasa taslağı hazırlanma aşamasında defalarca söyledik. STK larında görüşü alınsın geniş tabanlı kbul gören bir taslak olsun diye.
O dönemler sorulmadı.
Biz hazırladık siz kabul edin deniliyor.
STK lar ise kabul ediyoruz diye açıklama ve görüş ifade ediyor.
Şık ve doğru değil.
Kişisel olarak evet veya hayır oyu tercihiniz olabilir.Bunu savunabilirsinizde fakat kuruma bulaştırmadan.
Bu halk oylaması sıkıntılı geçiyor.
Herkes duyarlı ve dikkatli olmalı.
Adil ve eşit olmalı.
Ötekileştirmeden ayrıştırmadan.
Kırmadan dökmeden düşünceler ve fikirler yarışmalı.
Birlik ve beraberliğimize sahip çıkmalıyız.
Unutmayalım ki başka Türkiye yok.
Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır