passo
Sultandağı Kadın Kültür Evi’nde üretim başladı

Sultandağı Kadın Kültür Evi’nde üretim başladı

Kadın Kültür Evleri ve Gün FM işbirliğinde düzenlenen Kadına Dair isimli programa Sultandağı Kadın Kültür Evi’nden Müdire Vekili Raziye Orhan, Kültür Evi Katılımcısı Neşe Kansız ve Usta Öğretici İlkay Efe konuk oldular. Orhan, Kansız ve Efe Kadın Kültür Evi’nde yapılan çalışmaları konuştular. Sultandağı Kadın Kültür Evi’nde yapılan faaliyetlere kadınların yoğun katıldığını belirten Müdire Vekili Raziye […]

Kadın Kültür Evleri ve Gün FM işbirliğinde düzenlenen Kadına Dair isimli programa Sultandağı Kadın Kültür Evi’nden Müdire Vekili Raziye Orhan, Kültür Evi Katılımcısı Neşe Kansız ve Usta Öğretici İlkay Efe konuk oldular. Orhan, Kansız ve Efe Kadın Kültür Evi’nde yapılan çalışmaları konuştular.
Sultandağı Kadın Kültür Evi’nde yapılan faaliyetlere kadınların yoğun katıldığını belirten Müdire Vekili Raziye Orhan, “Kadınlarımızın Kadın Kültür Evlerinde var olan programlar ve içerikleri kaçırmaksızın takip ediyor olmaları daha önceden bu alanlarda çok büyük eksikliğin hissedildiğini ve Kadın Kültür Evlerinin bu boşluğu doldurduğunu düşündürdü bana. Başta Sayın Valimiz ve saygıdeğer eşleri olmak üzere tüm emek verenlere çok teşekkür ederim” diye konuştu.
“Kadınlarımız meslek edinip üretecekler”
Sultandağı Kadın Kültür Evi’nde yapılan üretime değinen Usta Öğretici İlkay Efe, “Yeni kurulan atölyelerimizde bulunan sanayi tipi dikiş makineleriyle kadınlarımız birçok materyal üzerinde çalışarak ürün oluşturacaklar. Örneğin otellerde bulunan tek kullanımlık terliklerden tutun da çeşitli modellerde oyuncak bebeklere kadar. Bunları yapabilmek demek bir ürün oluşturup kazanç elde ediyor olmanın da ötesinde bir anlam demektir bence. Çünkü bu tezgahlarda bu dikiş makinelerini kullanabilmekle edinilen beceriler aynı zamanda meslek edinmekte demek oluyor. Bu hüneri kazanan bir kadın olarak üretimde çeşitlilik o kadar artacaktır ki bu tamamen heves ve hayal güzüyle doğru orantılı bir şey” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Herkes el emeğini kattı”
Sultandağı Kadın Kültür Evi’nin el emeği ile kurulduğunu söyleyen Kadın Kültür Evi Katılımcısı Neşe Kansız, “Belediye Başkanımız mesela inşaat sırasında eliyle taş taşımıştır. Yani bunu benzetme olarak söylemiyorum gerçekten taş taşımıştır. Keza Kaymakam Bey Kadın Kültür Evimizin içindeki ahşap ve ağaç işçiliğinin tamamına yakınını kendi el emeği ile şekillendirmiştir. Bunların her biri biz Sultandağı kadınlarına verilen önemin işaretidir aslında” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır