passo
“Tarih bir bütündür, ayrıştırmak doğru değil”

“Tarih bir bütündür, ayrıştırmak doğru değil”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü değerlendirildi. Programda Çanakkale Zaferi’nin tarihimiz açısından bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan yorumcular Kocatepe’nin de tarihimiz açısından oldukça önemli olduğunu kaydederek herkes tarafından bilinmesi ve görülmesi gerektiğini söylediler. “Çanakkale ruhu bizi bugünlere taşıdı” Çanakkale ruhunun çok önemli olduğunu belirten Gazeteci İsmail Akar, “Bu ruh bizi bugünlere taşımıştır. […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü değerlendirildi. Programda Çanakkale Zaferi’nin tarihimiz açısından bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan yorumcular Kocatepe’nin de tarihimiz açısından oldukça önemli olduğunu kaydederek herkes tarafından bilinmesi ve görülmesi gerektiğini söylediler.

“Çanakkale ruhu bizi bugünlere taşıdı”

Çanakkale ruhunun çok önemli olduğunu belirten Gazeteci İsmail Akar, “Bu ruh bizi bugünlere taşımıştır. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. İlimizden 2022 öğrenci Çanakkale’ye gönderildi. Bu oldukça anlamlı bir gezi. Ancak Çanakkale’ye giden Afyonlu öğrencilere orada bulunanlar Kocatepe’yi gördünüz mü deseler kaçı buna evet cevabı verebilir. Bu nedenle başta hemşerilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımız Kocatepe’yi de mutlaka ziyaret edip tarihe tanıklık etmeliler diye düşünüyorum. Ayrıca Çanakkale Zaferi’ne rastlayan Cuma hutbesinde Atatürk yine anılmadı. Bu da doğru değil. Çanakkale’de Atatürk’ün başarısını görmezden gelmek tarihin bütünlüğüne aykırıdır. Çanakkale’yi Kocatepe’den ayıramayız. İkisi de destandır, iki yer de mutlaka görülmelidir” diye konuştu.

“Çanakkale ve Kocatepe birbirinden ayrılmaz”

Gazeteci olarak 42 yıldır bu konuyu gündeme taşıdığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Çanakkale ve Kocatepe birbirinden ayrılmaz. İkisi de çok önemlidir. Ecdadımız Kocatepe’den başlayan Büyük Taarruzla düşmanı yenmeseydi bugün bu durumda olamazdık. Kocatepe, Cumhuriyet’e giden sürecin dönüm noktasıdır. Çocuklarımız mutlaka Kocatepe’ye gitmeli. Buraya bir müze yapılabilir. Böylece gidenler yaşananlarla ilgili bilgi sahibi olurlar. Çanakkale’ye yılda yaklaşık iki milyon insan gidiyor. Kocatepe’ye kaç kişi geliyor? Kocatepe düzenlenmeli ve insanların gezip bilgilenecekleri bir alan haline getirilmelidir. Tarihimizi gençlere öğretelim ki geleceğe güvenle bakabilelim” dedi.

“Kocatepe’ye Dumlupınar’ı da dahil ederek yeni bir düzenleme yapılmalı”

Tarihin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bazıları Cumhuriyete giden süreci görmezden geliyor. Çanakkale nasıl destansa İzmir’in kurtuluşuna kadar yaşananlar da destandır. Kocatepe’ye Dumlupınar’ı da dahil ederek yeni bir düzenleme yapılmalı ve savaş tüm yönleriyle gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Dumlupınar’ı unutmamalıyız. Çünkü orada yaşananlar da çok öenmlidir. Toplumu ayrıştırmak doğru değil. Tarih bir bütün olarak ele alınmalı. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet diye bakmayalım, hepsi bizim. Ayrıca tarihten tek bir kişiye odaklanarak da tarihi anlayamayız. Bazen böyle ele alanlar da oluyor. Bu yanlıştır. Atatürk’ü anmadan Çanakkale’yi anlayamayız, eksik kalır” şeklinde konuştu.

“Maalesef tarihimize yanlış bakıyoruz”

18 Mart Çanakkale Zaferi’nde en önemli rolü bulunan Cevat Paşa’nın da anılmadığına dikkat çeken Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Maalesef tarihimize yanlış bakıyoruz. Uzun süredir bu durum devam ediyor. Herkes tarihi kendine göre ayırıyor. Osmanlı ve Cumhuriyet diye ayırıyorlar. Biz ve sizciler var. Tarihteki kişileri mukayese edenler oluyor. Bunlar doğru değil. Mustafa Kemal hem Çanakkale’de hem de diğer savaşlarda destansı başarılara imza atmıştır. Bunu görmezden gelmek kimseye yarar getirmez. Bana göre ne yapılırsa yapılsın Türk insanın kalbinden Mustafa Kemal sevgisi asla silinemez. Ben bunu en ücra köşelere bile gittiğimde gördüm. Biz bugünlere Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ruhuyla geldik. Bunu gelecek kuşaklara taşımak görevimizdir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır