passo
Tarihe tanıklık eden yapılar konuşuldu

Tarihe tanıklık eden yapılar konuşuldu

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur Ki isimli programın Temmuz ayı bölümü yayınlandı. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ve Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda tarihe tanıklık etmiş olan 27 Ağustos İlköğretim Okulu ve Erkek Sanat Okulu’nun tarihçeleri konuşuldu. İl merkezi Hamidiye Mahallesi’nde bulunan 27 Ağustos İlköğretim Okulu’nun tarihe tanıklık etmiş […]

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur Ki isimli programın Temmuz ayı bölümü yayınlandı. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ve Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda tarihe tanıklık etmiş olan 27 Ağustos İlköğretim Okulu ve Erkek Sanat Okulu’nun tarihçeleri konuşuldu.
İl merkezi Hamidiye Mahallesi’nde bulunan 27 Ağustos İlköğretim Okulu’nun tarihe tanıklık etmiş yapılardan biri olduğunu kaydeden Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar, “Okul bodrumuyla birlikte iki katlı, üstü açık orta avlulu merkezi konumdaki orta bölüm ile kuzeye doğru karşılıklı olarak uzantılı yan bölümler olmak üzere üç bölüm halinde Cumhuriyet öncesi yapılmış kargir son dönem Osmanlı yapılarındandır. Orta bölüm eski yapı biçimiyle kullanılarak ve korunmuş durumda olarak günümüze kadar gelmiş olup, her iki yan uzantıları ise 1960’lı yıllarda yıkılarak iki katlı olarak yeniden yapılmış durumdadır. Kargir bir yapı olan orta bölüm, son derece işçilikli taş kaplama cephelidir ve açık avlu çevresine yerleştirilmiş odaların konumlarına göre kırma çatılıdır. Bu okul ilimizin köklü okullarından biridir ve özel binasıyla görülmeye değer yapılardan biridir” şeklinde konuştu.
“Okul 1947-1948 öğretim yılında şu andaki binasına taşınmıştır”
Erkek Sanat Okulu’ndan da söz eden Özpunar, “Okul 1947-1948 öğretim yılında şu andaki binasına taşınmıştır. Bu yeni yerinde değişik zamanlarda yapılmış üç büyük yapı bulunmaktadır. Atölyelerin bulunduğu erken Cumhuriyet dönemi yapısı, Kurtuluş Caddesi’ne paralel yapıya bitişik, güneye uzantılı dört kollu bir yapıdan oluşmaktadır. Okula 1952-1953 öğretim yılında tesviye atölyesine bağlı olarak küçük bir döküm atölyesi yapılmıştır. Okulun bulunduğu arazi eğimli olup, teraslar halinde yapılaşma yapılmıştır. Üst terasta Cenkçi Mezarı denilen bir mezar bulunmaktadır. Aslında arazi, Cenkçi Mezarlığı olarak bilinen bir mezarlık olup, Hıdırlık eteğindeki Osmanlı yerleşiminin mezarlığıdır. Bu okulumuzdan da ilimizden birçok kimse mezun olmuştur” diye değerlendirmede bulundu.
Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir ise ilimizin tarihi yapılarının önünden geçerken baktığımızı ancak görmediğimizi belirterek bu tarihi yapıların yanlarına mutlaka tarihçelerinin yazılı olduğu birer kitabe konması gerektiğini söyledi.
Dinleyiciler de yoğun iletileriyle programa katıldılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır