passo
“Tarımda üreticinin selası verildi”

“Tarımda üreticinin selası verildi”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası 2021 yılının son programında dinleyicileriyle buluştu. Programda 2021 yılının ilimiz ve ülkemiz açısından önemli olayları ile yeni yıldan beklentiler konuşuldu. “2021 yılında seçim beklemiyorum” 2021 yılının korona virüs gölgesinde geçtiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “2020 yılında başlayan virüs, 2021 yılında da tüm dünyayı ve ülkemizi ekonomik ve sosyal açıdan etkiledi. […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası 2021 yılının son programında dinleyicileriyle buluştu.

Programda 2021 yılının ilimiz ve ülkemiz açısından önemli olayları ile yeni yıldan beklentiler konuşuldu.

“2021 yılında seçim beklemiyorum”

2021 yılının korona virüs gölgesinde geçtiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “2020 yılında başlayan virüs, 2021 yılında da tüm dünyayı ve ülkemizi ekonomik ve sosyal açıdan etkiledi. İlimizde Valiliğin öncülüğünde Ayazini ve Frig Vadisinde önemli dönüşümler yaşandı ve bu bölge turizme kazandırıldı. Motokros şampiyonası ile gastronomi alanındaki çalışmalar ile ilimiz ülke gündeminde kaldı. Aile yılıyla ilgili etkinlikler, kitap fuarı, tüm ilçe ve il merkezinde faaliyete giren Kadın Kültür Evleri, eğitime destek sağlayan albikere.com satış sitesi ile basketbol ve futbol takımlarımızın başarıları 2021 yılında ilimizin gündemini oluşturan belli başlı konular oldular. Yıl biterken de yurtdışına kaçırılan Kibele heykeli çıkarıldığı topraklara yani ilimize getirildi ve müzeye teslim edildi. Herkesin yeni yılını kutluyor, mutlu ve aydınlık yarınlar diliyorum. Ben 2021 yılında seçim beklemiyorum. Seçimlerin zamanında yapılacağını düşünüyorum” dedi.

 

“Türkiye krizi fırsata dönüştürecektir”

Ülkemizde genel olarak ekonomiye karamsar bakıldığını söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Ben uzun yıllardır ticari hayatın içindeyim. Ülkemizde geçmişte ekonomide birçok kere sıkıntı yaşandı. Ama her seferinde bu sıkıntılardan kurtulmayı becerebildik. Yine aynısının yaşanacağını düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde özellikle tarımda devlet çiftçiye büyük destekler verecek. Böylece ithalat azalacak, istihdam artacak.İhracat artmaya devam edecek. Öte yandan son zamanlarda artan korona virüs vakaları nedeniyle dünyada tedbirler alınıyor. Herkes mutlaka aşısını olsun. Ben yeni yılın 2021 kadar kötü olmayacağını öngörüyorum. Türkiye krizi fırsata dönüştürecektir. Ülkemiz önemli ülkelere ihracat yapıyor. Yeni yılda ekonomide bozulan moral düzelecektir. Cumhuriyetimizin 100’ncü yılına 2023’e daha iyi gireceğiz. Yeni yılın son aylarında seçimin ülke gündemine geleceğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

“Ülkemizde 2002’de erken seçim var”

Son zamanlarda doların düşmesiyle ekonomide bahar havasının estiğini söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Bir hasta var, ağrı ve ateş içinde. Biz ağrı kesici veriyor, ağrılarını dindiriyoruz. Halbuki bu hastaya antibiyotik tedavisi lazım. Ekonomiye bahar geldi demek için bana göre erken. Güney Kore’den fasulye, Ukrayna’dan ayçiçeği, İran’dan soğan alıyoruz. Bunları birleştirip yemek yapıyoruz Rusya’dan aldığımız doğalgaz ile pişiriyoruz. Ülkemizde 24 Ocak 1980 kararları ile tarımın selası verildi. Sonra da bir daha toparlanamadı. Bugün çiftçi ekerse zarar ediyor. Bir yandan üretim yapan fabrikalar satıldı. İçeride üretim yok, dışarıdan dolarla alıyoruz. Haliyle fiyatların düşmesi zor. Afyonda pancar üreticilerine ton başına 800 TL fiyat verilmesi ve aşan kota üstüne ise 100 TL ilave verilmesi güzel bir gelişmedir. Ben yeni yılda seçimin olacağını düşünüyorum. Ekonomide palyatif çözümler yapılıyor. Bunlar ekonomiyi tam olarak düzeltmez” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Gazeteci Ahmet Tunca rahatsızlığı nedeniyle programa katılamadı.

Öte yandan Basın Odası ekibi 23’ncü yılında 931’nci yayınını gerçekleştirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır