passo
“Tarkan Cumhurbaşkanı adayı olsun”

“Tarkan Cumhurbaşkanı adayı olsun”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Tarkan’ın Geççek isimli yeni şarkısıyla ilgili kamuoyunda yapılan tartışmalar değerlendirildi.   “Sanatçının duruşu olmalı” “Sanatçının duruşu olmalı. Gerektiğinde sanatçı politik olabilir” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Tarkan, Geççek isimli bu şarkısında pandemi sürecini anlattığını ve topluma umut aşılamak için yaptığını söylese de şarkının sözleri her yere çekilebilecek siyasi mesajlarla dolu. […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Tarkan’ın Geççek isimli yeni şarkısıyla ilgili kamuoyunda yapılan tartışmalar değerlendirildi.

 

“Sanatçının duruşu olmalı”

“Sanatçının duruşu olmalı. Gerektiğinde sanatçı politik olabilir” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Tarkan, Geççek isimli bu şarkısında pandemi sürecini anlattığını ve topluma umut aşılamak için yaptığını söylese de şarkının sözleri her yere çekilebilecek siyasi mesajlarla dolu. Muhalefet bu şarkıya sahip çıkarken, bazıları ise bu şarkıyı siyasi bulduğunu söylüyor. Tarkan 5 yıl aranın ardından bir şarkı yaptı ve bu şarkısıyla gündemin baş köşesine oturmayı bildi. Şarkının siyasi olup olmadığı tartışıla dursun ama Tarkan’a popülarite getirdiği su götürmez bir gerçek. Bu arada mevcut iktidar Tarkan şarkısına karşı çıkmak yerine sahip çıksa böylesi bir algı oluşmazdı. Şunu da eklemek lazım ki Tarkan yerel seçimlerde İmamoğlu’na açık destek vermişti” diye konuştu.

 

“Şarkı tam yerine rast gelmiş diyebiliriz”

Tarkan’ın Geççek isimli yeni şarkısının muhalif sözler barındırdığını kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Sanatçı politiktir. İçinde yaşadığı toplumu anlatır. Tarkan şarkıyı korona için yazdığını söylüyor ama tam da böyle değil. Muhalefet bu şarkı üzerinden muhalefet yapacak, iktidar tarafı ise karşı çıkacaktır. Şarkı tam yerine rast gelmiş diyebiliriz. Ben sanatçıların böylesi çıkışlarını normal görüyorum. Ayrıca bizim toplumumuz protest sanatçıları sever. Öte yandan bu şarkıda Sezen Aksu izini de gördüğümü söylemem lazım. Malum geççek kelimesi Ege ağzıdır. Bizim yöremizde de sıkça kullanılır. Malum Sezen Aksu’ya geçenki olayda Tarkan destek vermişti. Böylesi büyütülecek bir konu da değil” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

“Sözleri her yere çekmeye müsait”

Sanatçıların tarih boyunca bulundukları toplumun sıkıntılarını dile getirdiklerini söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Hatta bazıları söylemlerinden dolayı ceza görmüşlerdir. Sıkıntıları dile getiren sanatçıları bir kısım halk desteklerken, bir kısmı da karşı çıkmıştır. Tarkan’ın şarkısında da durum bu şekilde oldu. Bana göre sanatçı toplumun önünden gider. Sıkıntıları ifade etmeleri normaldir. Tarkan’ın şarkısı  siyasi bir şarkıdır. Sözleri her yere çekmeye müsait. Bir kısım vatandaşın hislerine tercüman oldu. Hoş görmek lazım. Öte yandan böylesi bir şarkı ile gündem tamamen değişti. Hayat pahalılığı elektrik doğalgaz faturalarının Tarkan şarkısı öne geçti” dedi.

 

“Bu şarkı siyasi bir şarkıdır”

Şarkıda pandemiyle ilgili sözler bulunmadığına dikkat çeken Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu işin kılıfıdır. Bu şarkı siyasi bir şarkıdır. Daha evvel de benzer şarkılar yapılmıştır. Bu şarkıyla Tarkan uzun süren sessizliğini bozarak iyi bir çıkış yakaladı. Ayrıca muhalif vatandaşların sesini 6 muhalefet partisinden daha iyi dile getirdi. Bana göre Tarkan Cumhurbaşkanı adayı olsun. Piyasada ismi geçen birçok liderden daha iyi oy alacaktır. Günümüzde iktidar ne yaparsa yapsın, bu hayat pahalılığına çözüm bulamadığı anda hangi adımı atarsa atsın yeterli olmuyor. Algı yaratma epey zamandır Millet İttifakının eline geçmiştir .Cumhur ittifakı buna çözüm bulmazsa seçimi kaybeder. Şimdiden söylüyorum” şeklinde konuştu.

Programda artan elektrik fiyatları da ele alındı.Yayında Elektrik Üretim şirketlerince 33 kuruşa dağıtım şirketine verilen elektriğin tüketiciye 1 lira 37 kuruşa satıldığı yorumu yapıldı. Ayrıca büyük marketlerde fiyatların aynı olması ekseninde hayat pahalılığı da değerlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır