passo
Tatlı Kaçık Nisa Serezli

Tatlı Kaçık Nisa Serezli

Nisa Serezli, gerçek adıyla Nurinisa Ersan, 1928 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Emin Sait Ersan Bey’dir. Erenköy Kız Lisesini bitirdikten sonra İsviçre’ye Lozan Üniversitesi Mimarlık Fakültesine gitti. Bir süre sonra Türkiye’ye geri döndüğünde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Filolojisi ve Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne devam etti. İşte o yıllarda açılan Gazetecilik Enstitüsü’ne girdi. Üniversite Tiyatrosu’nda […]

Nisa Serezli, gerçek adıyla Nurinisa Ersan, 1928 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Emin Sait Ersan Bey’dir. Erenköy Kız Lisesini bitirdikten sonra İsviçre’ye Lozan Üniversitesi Mimarlık Fakültesine gitti. Bir süre sonra Türkiye’ye geri döndüğünde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Filolojisi ve Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne devam etti. İşte o yıllarda açılan Gazetecilik Enstitüsü’ne girdi. Üniversite Tiyatrosu’nda ilk amatör çalışmalarını sürdürmeye başladı. Aynı zamanda Yeni Sabah Gazetesi’nin Beyoğlu muhabiriydi. Ayda Bir, Hayat, Akbaba Mecmularında yazılar yazdı.

Tiyatroya gençlik yıllarında, amatör olarak Gençlik Tiyatrosu’nda, On Küçük Yaramaz oyunuyla 1954 yılında başladı. Küçük Sahne’de Fare Kapanı piyesiyle profesyonel oldu. Münir Özkul Tiyatrosu’nda çalıştı. Dormen Tiyatrosu’nda ve Oda Tiyatrosu vb. topluluklarda çalıştı. Dormen Tiyatrosu’ndan ayrıldıktan sonra önce Ayfer Feray ile bir tiyatro kurdu. Ortaklık yürümeyince Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu olarak yollarına devam ettiler.

1964’de Şahane Züğürtler, 1966’da Tatlı Kaçık piyeslerindeki rolü ile yılın en başarılı kadın oyuncusu seçilerek İlhan İskender Tiyatro Armağanını kazandı.

Sayısız oyunu dilimize çevirmiş, pek çoğunda da rol almıştır. Sinema filmleri çevirmesinin yanında, seslendirmeler de yaptı. 1970’li yıllarda “Pasaklı Sally” ile seslendirme alanında da usta olduğunu kanıtladı.

1957’de evlendiği Metin Serezli’den ayrıldıktan sonra Tolga Aşkıner’le evlendi Birlikte Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu’nu kurdular. Nisa Serezli 25 Ağustos 1992 tarihinde vefat edince, topluluk dağıldı.

Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında “Yaşamı Boyunca Tiyatro Dalında Başarılı Çizgisini Sürdürmüş Tiyatro Sanatçılarına” Nisa Serezli Aşkıner Ödülü verilmektedir.

Evlilikleri:

1. evliliği: 1946 yılında evlenip 1947 yılında boşandığı ilk eşi Bülent Veziroğlu’ndan Levent isimli 1946 doğumlu bir oğlu vardır.

2. evliliği: 1957’de tiyatro sanatçısı Metin Serezli ile evlendi 1964 yılında ayrıldı.

3. evliliği: 1968 yılında Tolga Aşkıner’le evlendi

Nisa Serezli, 25 Ağustos 1992 tarihinde 64 yaşında İstanbul Büyükada’da vefat etti. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığındadır.

Ödülleri:

1964 – Şahane Züğürtler Yılın en başarılı kadın oyuncusu İlhan İskender Tiyatro Armağanı.

1966 – Tatlı Kaçık Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu İlhan İskender Tiyatro Armağanı.

Filmleri:

1992 – Eda Hanım

1986 – Kupa Kızı

1979 – Yorgun Savaşçı

1977 – Tatlı Kaçık

1976 – Caniko

1975 – Nereden Çıktı Bu Velet

1975 – Köçek

1970 – Yaban Gülü

1970 – Küçük Hanımın Şoförü

1967 – Utanç Kapıları

1967 – Demir Kapı

1965 – Bozuk Düzen

1965 – Dünkü Çocuk

1964 – Güzel Bir Gün İçin

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları:

Tatlı Kaçık

Çıplak Ayaklar

Şahane Dul

Cennetlik Kaynana

Çifte Kumrular

Caniko

Şahane Züğürtler

On Küçük Yaramaz

Çılgın Amanda

Şahane Züğürtler

Şairin Mektupları

Deli Fişek

Çark

Tapılacak kadın

Zafer Madalyası

Paşaların Paşası

Töre

Nalınlar

Kahvaltıdan Önce-amatör

Yarın Başka Olacaktır-amatör

Dover Yolu-amatör

İhtiras Tramvayı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır