passo
“Tek tuş, hayata dokunuş”

“Tek tuş, hayata dokunuş”

AFAD ve Gün FM işbirliğinde düzenlenen AFAD Saati programına AFAD Afyonkarahisar İl Müdürü Mehmet Buldan konuk oldu. Vatandaşlara e-devlet aracılığı ile AFAD Gönüllüsü olmaları çağrısında bulunan Buldan, “İlimizde şu an gönüllü sayısı 2.690 oldu. Bu sayı her geçen gün artıyor” diye konuştu. “Uygulamayı telefona indirin” “Vatandaşlarımızın afet öncesinde, afet anında ve afet sonrasındaki ihtiyaçlarını tek […]

AFAD ve Gün FM işbirliğinde düzenlenen AFAD Saati programına AFAD Afyonkarahisar İl Müdürü Mehmet Buldan konuk oldu. Vatandaşlara e-devlet aracılığı ile AFAD Gönüllüsü olmaları çağrısında bulunan Buldan, “İlimizde şu an gönüllü sayısı 2.690 oldu. Bu sayı her geçen gün artıyor” diye konuştu.

“Uygulamayı telefona indirin”

“Vatandaşlarımızın afet öncesinde, afet anında ve afet sonrasındaki ihtiyaçlarını tek uygulamada karşılamak amacıyla AFAD Acil mobil uygulaması geliştirildi” diyen Buldan, “Tüm IOS ve Android kullanıcılarının yararlanabileceği uygulama, App Store ve Google Play uygulama mağazalarından indirilebiliyor. Afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen AFAD Acil mobil uygulaması,  yerli ve milli bir yazılım olarak öne çıkıyor. Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan AFAD Acil mobil uygulamasında,  tek tuşla acil çağrı, en yakın toplanma alanı ve afet eğitim videoları gibi özelliklere ulaşmak son derece kolay. Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor” şeklinde bilgi verdi.

“Tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşacaksınız”

“Bilindiği gibi, depremler başta olmak üzere afetlerde karşılaşılan en büyük sorunlarından biri iletişimin kesilmesidir” bilgisini paylaşan Buldan, “AFAD Acil mobil uygulamasının Tek Tuşla Acil Çağrı fonksiyonu, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlayan uygulama sayesinde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedefleniyor. Afet bölgelerindeki AFAD Acil kullanıcıları, tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirebiliyor, yardım taleplerini iletebiliyor. Ayrıca afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlarımız ise uygulama içindeki hazır mesajları kullanarak mesaj yoluyla da iletişim kurabiliyor” dedi.

“Toplanma alanlarını öğrenebilirsiniz”

“Toplama alanları olası bir afet anında vatandaşlarımızın öncelikli olarak toplanacağı alanlardır” diyen Buldan, “Afetin ilk saatlerinde vatandaşlarımızın, tehlike ve risklerden uzak güvenli bir şekilde bir araya gelebilecekleri toplanma alanları, AFAD Acil mobil uygulamasının ana ekranında bulunan harita üzerinde gösterilmektedir. Vatandaşlarımız uygulama üzerinden kendilerine en yakın toplanma alanını bularak, bu noktaya yol tarifi alarak ulaşabileceklerdir” diye konuştu.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır