passo
“Teknoloji Fakültesi mühendislik eğitimi veriyor”

“Teknoloji Fakültesi mühendislik eğitimi veriyor”

Gün FM ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) işbirliğinde düzenlenen Kampüs programına Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Şahin konuk olarak katıldı. Şahin programda Teknoloji Fakültesi hakkında bilgilendirmede bulundu. AKÜ Teknoloji Fakültesi’nin öğrenci alımına başlayan ilk 7 fakülteden biri olduğunu belirten Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Şahin, “İlk öğrencilerimizi 2010–2011 eğitim öğretim yılının […]

Gün FM ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) işbirliğinde düzenlenen Kampüs programına Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Şahin konuk olarak katıldı. Şahin programda Teknoloji Fakültesi hakkında bilgilendirmede bulundu.
AKÜ Teknoloji Fakültesi’nin öğrenci alımına başlayan ilk 7 fakülteden biri olduğunu belirten Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Şahin, “İlk öğrencilerimizi 2010–2011 eğitim öğretim yılının güz yarıyılında aldık. Bu fakülteler teorik eğitimin yanı sıra uygulamalı eğitim verme mantalitesiyle açılmıştır. Yani temel amaç sahada işi bilen mühendis yetiştirmektir” diye konuştu.
“7+1 modeliyle çalışıyoruz”
“Teknoloji Fakülteleri mühendislik eğitimi veriyor, mezunları mühendis unvanı alıyor ve bu mezunların mühendislik fakültesinden mezun olan mühendislerle hiçbir farkı yoktur” diyen Şahin, “7+1 modeliyle çalışıyoruz. Bu da 4 ay gibi bir süreye tekabül ediyor yaz stajlarıyla birlikte bu süre 6 aya çıkıyor. Yani AKÜ Teknoloji Fakültesi öğrencileri; 4. Sınıfta 1 yarıyıl işyeri eğitimine tabi tutulmakta ve ayrıca yaz dönemlerinde de 72 günlük zorunlu endüstri stajına gönderilmektedir. Bu sayede öğrenci iş hayatına çıkmadan iş hayatının neler getirdiğini, neler istediğini görüyor ve kendini ona göre kanalize ediyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Teknoloji Fakültesi 5 bölümden oluşuyor”
AKÜ Teknoloji Fakültesi’nin toplamda; Elektrik-Elektronik Mühendisliği Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği ve Otomotiv mühendisliği olmak üzere 5 bölümden oluştuğunu kaydeden Şahin, “Kuruluşumuzdan günümüze kadar geçen sürede ülkemize yüzlerce mühendis kazandırmış bulunmaktayız. Halen 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle Fakültemizde 5 bölümde toplam 2500’e yakın mühendis adayımız eğitim öğretimine devam etmektedir. Mezunlarımızın %84 ü özel sektörde, %12 si kamu kurum ve kuruluşlarında ve %4’lük kısmı da kendi işini yapmaktadır.
Çalışılan sektör bazında ise %33 Otomotiv, %10 Enerji, %6 İnşaat, %4 Havacılık, % 3 Üretim ve %44 Diğer sektörlerde şeklindedir. Diğer sektörler ise; Akademi, Eğitim, Finans, Savunma Sanayii, Denizcilik Demir Çelik ve Döküm, Elektrik, Aydınlatma, Asansör, Gıda vb. şeklinde sıralanabilir” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır