• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Teknoloji Fakültesi mühendislik eğitimi veriyor”
“Teknoloji Fakültesi mühendislik eğitimi veriyor”
Gün FM ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) işbirliğinde düzenlenen Kampüs programına Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Şahin konuk olarak katıldı. Şahin programda Teknoloji Fakültesi hakkında bilgilendirmede bulundu....
24 Aralık 2019 12:41
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) işbirliğinde düzenlenen Kampüs programına Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Şahin konuk olarak katıldı. Şahin programda Teknoloji Fakültesi hakkında bilgilendirmede bulundu.
AKÜ Teknoloji Fakültesi’nin öğrenci alımına başlayan ilk 7 fakülteden biri olduğunu belirten Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Şahin, “İlk öğrencilerimizi 2010–2011 eğitim öğretim yılının güz yarıyılında aldık. Bu fakülteler teorik eğitimin yanı sıra uygulamalı eğitim verme mantalitesiyle açılmıştır. Yani temel amaç sahada işi bilen mühendis yetiştirmektir” diye konuştu.
“7+1 modeliyle çalışıyoruz”
“Teknoloji Fakülteleri mühendislik eğitimi veriyor, mezunları mühendis unvanı alıyor ve bu mezunların mühendislik fakültesinden mezun olan mühendislerle hiçbir farkı yoktur” diyen Şahin, “7+1 modeliyle çalışıyoruz. Bu da 4 ay gibi bir süreye tekabül ediyor yaz stajlarıyla birlikte bu süre 6 aya çıkıyor. Yani AKÜ Teknoloji Fakültesi öğrencileri; 4. Sınıfta 1 yarıyıl işyeri eğitimine tabi tutulmakta ve ayrıca yaz dönemlerinde de 72 günlük zorunlu endüstri stajına gönderilmektedir. Bu sayede öğrenci iş hayatına çıkmadan iş hayatının neler getirdiğini, neler istediğini görüyor ve kendini ona göre kanalize ediyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Teknoloji Fakültesi 5 bölümden oluşuyor”
AKÜ Teknoloji Fakültesi’nin toplamda; Elektrik-Elektronik Mühendisliği Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği ve Otomotiv mühendisliği olmak üzere 5 bölümden oluştuğunu kaydeden Şahin, “Kuruluşumuzdan günümüze kadar geçen sürede ülkemize yüzlerce mühendis kazandırmış bulunmaktayız. Halen 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle Fakültemizde 5 bölümde toplam 2500’e yakın mühendis adayımız eğitim öğretimine devam etmektedir. Mezunlarımızın %84 ü özel sektörde, %12 si kamu kurum ve kuruluşlarında ve %4’lük kısmı da kendi işini yapmaktadır.
Çalışılan sektör bazında ise %33 Otomotiv, %10 Enerji, %6 İnşaat, %4 Havacılık, % 3 Üretim ve %44 Diğer sektörlerde şeklindedir. Diğer sektörler ise; Akademi, Eğitim, Finans, Savunma Sanayii, Denizcilik Demir Çelik ve Döküm, Elektrik, Aydınlatma, Asansör, Gıda vb. şeklinde sıralanabilir” şeklinde konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa