passo
Tereciye Tere sattık

Tereciye Tere sattık

Geçen hafta içinde 4 gece beş günlük programla İstanbul Maltepe de Afyonkarahisar tanıtımı yapıldı. MADEF (Marmara Dernekleri Federasyonu) projesinde: Orman ve Su İşleri Bakanlığı öncülüğünde Afyonkarahisar Valiliği,Afyon Belediyesi,AKÜ,İlçe Kaymakamlıkları Belediyeleri ve Bazı Sivil Toplum Örgütleri ile az sayıda firma Afyondan giderek Aziz İstanbul’u mesken tuttu. Amaç birçok şeyin başkenti olan (Mermer-Termal-Sucuk-Zafer ve Kaymak) Egenin parlayan […]

Geçen hafta içinde 4 gece beş günlük programla İstanbul Maltepe de Afyonkarahisar tanıtımı yapıldı. MADEF (Marmara Dernekleri Federasyonu) projesinde: Orman ve Su İşleri Bakanlığı öncülüğünde Afyonkarahisar Valiliği,Afyon Belediyesi,AKÜ,İlçe Kaymakamlıkları Belediyeleri ve Bazı Sivil Toplum Örgütleri ile az sayıda firma Afyondan giderek Aziz İstanbul’u mesken tuttu.

Amaç birçok şeyin başkenti olan (Mermer-Termal-Sucuk-Zafer ve Kaymak) Egenin parlayan yıldızı ilimizi daha fazla tanıtmaktı.

Önce tanıtım ne demek ona bakalım isterseniz:

Tanıtım: Bir firmanın(Biz buna ilin de diyelim) ürettiği ürün ve hizmetlerini, onların özelliklerini, kurumsal kimliğini, üretim biçimini, teknolojisini, ürettiği unsurlara yüklediği duygusal bağlarla birlikte, geniş halk kitlelerine, onların bütün bunları sahiplenmesini, benimsemesini, istemesini sağlayacak şekilde anlatmasıdır.

İşte bu konudaki bilgilendirme çalışmaları; televizyon kanalları, radyolar, gazete ve dergiler gibi kitle iletişim araçlarıyla birlikte, açık hava tanıtım araçları vasıtasıyla oluşturulan mecralardan yapılmaktadır.

Yani mevcut değerlerinizi bilmeyen veya eksik bilenlere anlatmak, göstermek,bilgilendirmek.

  Afyon’u Afyonluya tanıtmak

Önce gece gündüz yoğun emek harcayan ve bu konuda iyi niyetle çaba gösterildiğini biliyoruz. Ama bu tanıtım bana göre amacına ulaşmamıştır. Biz tereciye tere sattık dört gece beş günde.

Çünkü;

  1. Afyonkarahisar dan gidenler ili İstanbul da oturan az sayıdaki Afyonlulara anlatmış oldu.2 milyon 500 bin ziyaretçi beklenen tanıtımda ziyaretçi sayısı 200 binlere kaldı.
  2. Afyon’un önemli markası Bakan Eroğlu tanıtıma büyük destek verdi. Pat pat kullandı. Keşkek dövdü.Tüm stantları protokol ile tek tek ziyaret etti ama tanıtıma yetmedi.Şuhut Atatürk Evi Maketi ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün el yazması Osmanlıca orijinal NUTUK olmasına rağmen yeterince tanıtılamadı. Çünkü ulusal TV ve gazeteler yeterince haber yapmadı.
  3. Afyon Tanıtımı günlerine İstanbul Maltepe ye Afyondan gidenler ve az sayıda Afyonlu gördü. Afyonlu Bakan anlattı. Afyonda ki gazeteler yazdı. Afyon TV si yayınlandı. Yani sen ben bizim oğlan ile ilimizi tanıtıverdik.
  4. İlimizde 9 günlük gazete var. Haber ajansı temsilcileri,dergiler,internet medyası olmak üzere 100 den fazla haberci bulunuyor.Fakat sadece üç gazete(Odak-Kocatepe-Gazete3) ile bir TV kanalına(Gazete3) ve bunların çalışanlarına ayrıcalık yapıldığı bilgisi geldi. Tanıtım bütçesinden bu kuruluşlara ödeme yapılması ve bunların çalışanlarının İstanbul da ki giderlerinin karşılanması diğer habercilerin ise günübirlik götürülüp getirilmesi olmaz. Basında öz veya üvey evlat muamelesi yapmak şık değildir.

Özetle Afyon dan İstanbul’a gidip Afyonu sadece Afyonlu’ya tanıttık. Tanıtıma resmi ve özel kuruluşlar tahminen 1.5 milyon masraf edildi.Ama bu kadar masrafa rağmen karşılık bulmadı.Bizim bu taraflarda kullanılan bir deyim vardır ya hani kimse farklı manalar çıkarmasın ama Keller yağırlar birbirlerini ağırlar diye.Biz bizi İstanbul’da ağırladık.

   Farklı Kanalarla Tanıtım yapmak

Aslında daha az masraf ve doğru kanallar kullanılarak ilimiz mahallinde çok daha iyi tanıtılması lazım.

İlk aklıma gelenleri paylaşmak isterim.

Bakın İl merkezi ve Sandıklı ilçemizde her biri 5 yıldızlı olmak üzere10 dan fazla otel var.Otellerde konaklayanlar görmüştür.Her otel odasında TV kanalının birinci sırasında o otelin tanıtımı oluyor.Hemen bu kanalın yanına ilimizin tanıtımı içeren 10 dakikalık görüntüler gelen konuklara sunulabilir.

Üniversite kayıt zamanı başladı. Afyon Otogarına bir stand açılır. Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ilimizi anlatan yazılı ve görsel veriler CD ve broşür şeklinde dışarıdan gelen öğrenci ve onların velilerine verilir. Öte yandan ilimize gelen ve öğrencilere maddi ve manevi anlamda yardımcı olmak lazım.Onları bir Pazar unsuru görmek yerine gurbete gelen ve zor şartlarda okuyan emanetler olarak algılayıp öyle davranmak gerekiyor.

Yolların kesiştiği ilimizde doğal olarak çok sayıda dinlenme tesisi ve alış veriş merkezleri bulunuyor. Buralarda ilimizin güzellikleri sergilenmesi lazım.Bakın bayramlarda 1 milyona yakın araç ilimizden geçiyor.Her araçta 4 kişi olsa bu 4 milyon kişi demektir.Yani en az bayram sezonunda 400-5000 bin bizim yol güzergahındaki tesisleri ve alış veriş merkezlerinde mola veriyor.Biz ayaklarına gitmiyoruz.Onlar bizim ayağımıza geliyor.

Çok daha önemlisi 26-30 Agustos arasında Zafer Haftası kutlanıyor.Şuhut ilçesinde başlayan Zafer Yürüyüşüne eskiden olduğu gibi Ülkemizdeki, tüm üniversitelerden AKÜ nün öncülüğünde öğrenciler davet edilir.Bu öğrencilerin barınma, ulaşım ve iaşe masrafları karşılanır.Onlara ilimizi tanıtan yazılı ve görsel veriler günün anısına bir çanta içinde hediye edilir.

Zafer yolu yürüyüşü denilince yıllardır aklıma takılan bir konu var. Bu etkinliklerde Şuhut konserine önceki yıllarda Ankaralı Hatice,Ankaralı Çoşkun vs vs isimler çağrıldı.Bu yıl ise 63 yaşındaki Esat Kabaklı sahne aldı.İstanbul Tanıtım günlerinde ise binlerce lira ödenip Ferhat Göçer Uygur kardeşler vb sahne alıyor.Kendi mahallinde yapılan konser ve etkinlik çok daha önemli.Çünkü tarihi bir değeri var.O nedenle önümüzdeki yıl yapılacak Zafer konserlerine gelecek sanatçılar seçiminde daha dikkatli olunması beklenir.

Yine Zafer Haftasında bu sene Afyon da Zafer etkinliği var. Aynı günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan Malazgirt’te, CHP Genel Başkanı ise Çanakkale’de.

Doğal olarak Afyon etkinliği gölgele kaldı. Bu nedenle Zafer etkinliğine Cumhurbaşkanı, Başbakan, Muhalefet lideri hatta diğer siyasi partilerin genel başkanları ve Genel kurmay Başkanı ile askeri erkanın katılacağı programlar yapılması lazım.Tüm medya ilimizde olduğunda bakın tanıtım nasıl oluyor?

       Ekim fırsatı

Ak Parti toplantısı üç yıldır ilimizde yapılıyor Ekim ayında yine yapılacak..Cumhurbaşkanı, Başbakan,bakanlar hepsi eşleri ile ilimizde olacak.Ayrıca ulusal medya da Afyonkarahisar da. Bunu tanıtım fırsatına çevirmek lazım. Bir fırsatını bulup ilimiz hakkında Bakan Eroğlu ve Belediye Başkanı Çoban bir brifing vermeli.Her konuğa Afyonkarahisar anlatan görsel ve yazılı materyaller sunulmalıdır.

En kısa zamanda turizm ve tanıtım için bir vakıf veya dernek kurulmalıdır.

Kurumsal bir yapıya kavuşması lazımdır.Bu vakıf kısa orta ve uzun vadeli hedefler belirleyerek ilin tanıtımına katkı vermelidir.

Sonuç

Bu tanıtım amacına ulaşmamıştır. Farklı yol ve yöntemlerle daha az maliyetle ilimiz tanıtımı yapılır.Afyonkarahisar Egenin parlayan Yıldızı lafı sadece sloganla ve kendi kendimize söylemekten öte gitmeli.

Afyonkarahisar ve Afyonkarahisar’lı bunu fazlasıyla hak ediyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır