passo
Tiroid hastalıkları konuşuldu

Tiroid hastalıkları konuşuldu

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programı dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ozan Turamanlar’ın hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Dâhiliye Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ahsen konuk olarak katıldı. Programda tiroid hastalıkları konuşuldu. “Tiroid bezi yaklaşık 20–30 gram […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programı dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ozan Turamanlar’ın hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Dâhiliye Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ahsen konuk olarak katıldı.

Programda tiroid hastalıkları konuşuldu.

“Tiroid bezi yaklaşık 20–30 gram ağırlığında bir organımızdır”

Tiroid hastalıklarının halk arasında kısaca guatr olarak adlandırılan bir hastalık grubu olduğunu kaydeden Ahsen, “Bu hastalık grubundan tiroid bezinin birçok hastalığı anlaşılıyor. Tiroid bezi yaklaşık 20–30 gram ağırlığında bir organımızdır. Normal şartlarda iyice büyümeden gözükmez. Büyüklüğünün 2–3 katına çıktığında dışarıdan gözle görülebilir” diye bilgi verdi.

“Tiroid bezinin fazla çalışması ile hipertiroidi oluşur”

Tiroid hormonunun tüm organların dengeli bir biçimde çalışmasını sağladığını belirten Ahsen, “Tiroid bezinin bozukluğunda ise bu dengede bozukluk olur. Tiroid bezi çok hızlı çalışırsa tüm organların ve metabolizmanın çalışmasında bir hızlanma, yavaş çalıştığında ise tüm organlarda bir yavaşlama söz konusu olur. Tiroid bezinin fazla çalışması ile hipertiroidi oluşur. Az çalışırsa hipotiroidi ortaya çıkar. Beynimizde hipofiz denilen bölümden salınan hormonlar aracılığıyla tiroid bezinin çalışması kontrol edilir” şeklinde konuştu.

“Tiroidin çalışmasında iyot alımı önemli”

Tiroid bezinin normal olarak çalışması için dengeli bir biçimde iyot elementinin alınmasının önemli olduğunu kaydeden Ahsen, “İyot elementinin dengeli bir biçimde alınmadığı toplumlarda tiroid hastalıklarına daha fazla rastlanır. Tiroid bezine karşı oluşan antikorların fazla tiroid hormonu salgılanmasına sebep olduğu hastalığa graves hastalığı denir. Bu hastalık halk arasında zehirli guatr olarak bilinir. Tiroid bezinde oluşan nodüllerde kendi başlarına hormon salgılayabilmektedir” dedi.

Dinleyicilerde programa yoğun olarak sorularıyla katıldılar.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programı yaklaşık bir saat sürdü.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Sağlık Olsun

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır