passo
“Toplanma alanlarını mutlaka öğrenin”

“Toplanma alanlarını mutlaka öğrenin”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Mehmet Buldan konuk olarak katıldı. Buldan programda yaptığı açıklamada AFAD’ın toplumda afetler olmadan önlem alma anlayışını geliştirmek için insana temas eden projeler ve çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. “Harita özelliğinden alanın yerini öğrenin” Toplanma alanları konusunda bilgiler veren AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan, “Toplanma alanı, […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Mehmet Buldan konuk olarak katıldı. Buldan programda yaptığı açıklamada AFAD’ın toplumda afetler olmadan önlem alma anlayışını geliştirmek için insana temas eden projeler ve çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.
“Harita özelliğinden alanın yerini öğrenin”
Toplanma alanları konusunda bilgiler veren AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan, “Toplanma alanı, afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlardır. Toplanma alanına erişim için e-devlete TC kimlik numaranızı girin. Ardından AFAD’ın sunduğu hizmetlerden afet ve acil durum toplanma alanlarını seçin. İkamet ettiğiniz adrese en yakın toplanma alanını belirleyin. Harita özelliğinden alanın yerini öğrenin. Alanın adres ve koordinat bilgilerini kaydedin. Afet sonrasında uzman ekip gelene kadar can ve mal kaybını en aza indirmek ve acil durum planınıza bu alanı ekleyin. Alanı önceden görün ve alana gidiş için alternatif rotalar belirleyin. Aile bireyleri ile bu alanı paylaşın. Afet ve acil durumlarda paylaştığınız alanda buluşmayı kararlaştırın” diye konuştu.
“Aile bireyleriyle buluşma yerlerinizi belirleyin”
Afet sonrasında uzman ekip gelene kadar can ve mal kaybını en aza indirmek ve yardım edebilme becerisini kazanabilmek için neler yapılması gerektiğine de değinen Buldan, “Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerince verilen Temel Afet Bilinci Eğitimine katılarak afet öncesi hazırlıkların neler olduğu, afet sırası ve sonrasında ne yapılacağı hakkında bilgi edinin. Acil durum telefonlarını öğrenin. Olası acil durumlar için aile afet ve acil durum planınızı yapın. Acil durumlarda iletişim kuracağınız kişileri ve telefon numaralarını önceden belirleyin. Toplanma alanınızı öğrenin. Evinizi nasıl tahliye edeceğinizi belirleyin. Aile bireyleriyle buluşma yerlerinizi belirleyin. İçinde yiyecek, su, kuru gıda, ilk yardım malzemeleri ile önemli evraklarınızın örneklerinin bulunduğu afet ve acil durum çantası hazırlayın” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır