passo
“Toplu taşıma ilimizde kangren halini aldı”

“Toplu taşıma ilimizde kangren halini aldı”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ilimizdeki trafik sorunu ve toplu taşıma konusu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar. İlimizin en önemli meselelerinden birinin trafik olduğunu belirten Gazeteci İsmail Akar, “Toplu taşıma ilimizde adeta bir kangren halini aldı. İlimizdeki minibüsçüler yaklaşık iki yıl önce bir araya […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ilimizdeki trafik sorunu ve toplu taşıma konusu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar.

İlimizin en önemli meselelerinden birinin trafik olduğunu belirten Gazeteci İsmail Akar, “Toplu taşıma ilimizde adeta bir kangren halini aldı. İlimizdeki minibüsçüler yaklaşık iki yıl önce bir araya gelerek bir şirket kurdular ve toplu taşıma işini üstlendiler. Ücretsiz toplu taşımadan faydalanan kesimlerin yüzde 35’i bulduğu açıklandı ve kurulan şirket zarar ettiği gerekçesiyle kepenkleri indirdi. Belediyeye ihale şartlarını yerine getiremeyeceklerini bildirdiler ve toplu taşıma işini bıraktılar. Geçtiğimiz Cuma günü konu Belediye Meclisi’nde tartışıldı ve toplu taşımanın yeniden ihale edilmesi kararlaştırıldı. Belediye 18-20 otobüs alarak ücretsiz binen 65 yaş üzeri vatandaşları ve şehit yakınlarını taşıyabilir önerisi dillendiriliyor. Belediye Başkanı Çoban Kayseri benzeri bir havuz sistemi önerildiğini ancak minibüsçülerin bu öneriyi kabul etmediklerini açıkladı. Bu keşmekeşliğin bir an önce çözülmesini bekliyor ve umuyoruz” diye konuştu.

“Bu kadar sıkıntıyı vatandaşımız hak etmiyor”

Yıllardır ilimizin trafik sorununun çözülemediğini söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Her geçen gün trafik sorunu daha da büyüyor. Yetkililer öneri sunmak dışında ne yazık ki bir şey yapmıyorlar. Mecidiye’nin, Kurtuluş Caddesi’nin, Uzun Çarşı’nın, Tuzpazarı’nın rahatlaması lazım. Avuç içi kadar bir şehirde böyle problem yaşanmamalı. Şehrimizde 300’ün üzerine şehir içi yolcu taşıyan minibüs, yine bir o kadar öğrenci servisi, köy, kasaba minibüsü var. Bunların hepsi şehre girip, taşımacılık yapıyor. Toplu taşımayla daha fazla kişi taşımak yerine 14-15 kişilik bu minibüslerle ulaşım sağlanıyor. Ben özel aracımla trafiğe girmek istemediğim için minibüs kullanıyorum. 3-4 dakikada bir yeni minibüs sefere çıkıyor. Bu da trafikte yoğunluğa yol açıyor. Mecidiye’den, Kurtuluş Caddesi’nden, Gazlıgöl Caddesi’nden geçmek için insanın sinirlerinin çok sağlam olması gerekiyor. Müthiş bir sıkışıklık var. Bu kadar sıkıntıyı vatandaşımız hak etmiyor. Bu sorun acilen çözülmeli” şeklinde konuştu.

“İlimizde trafiğin yönetilemediği açık”

Minibüs esnafının toplu taşımaya girerken herhangi bir araştırma yapmadan girdiklerini belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bundan dolayıdır ki iki yıl içinde zarar ettiklerini gerekçe göstererek toplu taşımadan çekildiler. Minibüs şoförleri ellerinde telsizle sürekli hatlarındaki şoförlerle konuşuyor ve daha yeşil ışık yanmadan kornaya basmaya başlıyorlar. Trafikte büyük bir keşmekeşe neden oluyorlar. Bu soruna karşı yetkililer ne yapıyor? Bu kadar minibüsle bu işin olmadığı çok açık. Başkan Çoban seçim beyannamesinde ilimize tramvay getireceğini açıklamıştı. Trafik sorununun gerçekten tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin uygulanması lazım. Konuşmakla kalınmamalı, yaptırım uygulanmalıdır. Daha önce trafikle ilgili incelemelerde bulunmak üzere ilimize çeşitli firmalar getirildi. Bu öneriler ne oldu? Hangileri uygulandı? İlimizde trafiğin yönetilemediği açık. Yetkililer trafik sorununu çözen illere gidip inceleme yapsınlar. Onlar nasıl yapmışsa bizde de uygulasınlar” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır