passo
“Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hizmet vermeye başladı”

“Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hizmet vermeye başladı”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına eski Göğüs Hastanesi’nde hizmete giren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde sorumlu Psikiyatri Uzmanı Dr. Ahmet Hakkı Aşık konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu yayında konuşan Aşık Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. “Hasta, aile ve biz üçlü bir saç ayağı oluşturuyoruz” Toplum […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına eski Göğüs Hastanesi’nde hizmete giren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde sorumlu Psikiyatri Uzmanı Dr. Ahmet Hakkı Aşık konuk olarak katıldı.
Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu yayında konuşan Aşık Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
“Hasta, aile ve biz üçlü bir saç ayağı oluşturuyoruz”
Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin eski Göğüs Hastanesi zemin katında hizmet verdiğini kaydeden Psikiyatri Uzmanı Dr. Ahmet Hakkı Aşık, “Yaklaşık bir yıla yakın süredir burada hizmet veriyoruz. Amacımız Psikiyatri’nin kronik hastalıkları olan bipolar bozukluk ve şizofreni hastalarının takiplerini yapmak, ilaç kullanımlarını sağlamak, gerekirse evlerinde ziyaret etmek, iyilik hallerinin devamını sağlamak ve hastaneye yatış durumlarını azaltmak adına çalışmalar yapmaktır. Aynı zamanda hastaların ailelerine nasıl davranmaları gerektiğiyle ilgili eğitimler veriyoruz. Hasta, aile ve biz üçlü bir saç ayağı oluşturuyor ve bunlarla ilgili çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.
“Öncelikli olarak bize ulaşamayan hastalara ulaşmaya çalışıyoruz”
Hastalara sosyal hayatlarını sürdürebilme adına merkezde bazı eğitimler verdiklerini söyleyen Aşık, “Merkezimizde öncelikli olarak bize ulaşamayan hastalara ulaşmaya çalışıyoruz. Hastane sisteminde kayıtlı olup da son muayene tarihi geçen hastalara ulaşmaya gayret gösteriyoruz. Bu hastalara telefonla ulaşıp, adreslerine gidiyoruz. Onların içinde bulundukları durumu gözlemliyor ve nasıl yardımcı olabileceğimizi tespit ediyoruz. Hastalarımızın hayatlarının kalitelerini arttırma ve hayatlarını nasıl idame edeceklerini de planlamayı hedefliyoruz. Ekibimizde sosyal hizmet uzmanımız ve hemşiremiz de bulunuyor. Birlikte gidiyor ve hastalarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz” şeklinde bilgi verdi.
Aile Hekimlerini ziyaret ederek merkezle ilgili bilgi verdiklerini kaydeden Aşık, Aile Hekimlerinden de bahse konu hastaları kendilerine yönlendirmelerini istediklerini söyledi.
Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programı yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır