passo
TOPLUMU KADINLAR İNŞA EDER

TOPLUMU KADINLAR İNŞA EDER

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Bu hafta programa Gazeteci Murat Akarçay’da ATSO seçimleri izlenimlerini anlatmak üzere konuk olarak katıldı. Basın Odası’nda Anneler Günü dolayısıyla kadınlarımızın toplumdaki yeri ve önemi ile ATSO seçimleri konuşuldu. “Bir çocuğun ilk öğretmeni annesidir” […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Bu hafta programa Gazeteci Murat Akarçay’da ATSO seçimleri izlenimlerini anlatmak üzere konuk olarak katıldı.

Basın Odası’nda Anneler Günü dolayısıyla kadınlarımızın toplumdaki yeri ve önemi ile ATSO seçimleri konuşuldu.

“Bir çocuğun ilk öğretmeni annesidir”

Annelerimizin hayattaki en önemli varlıklarımız olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bir çocuğun ilk öğretmeni annesidir. Annelerimizin hayatımızdaki yerleri çok önemli. Tüm annelerimizin günlerini kutluyorum. Kadınlarımız tarihimizin her döneminde çok önemli işler başarmıştır. Kurtuluş Savaşımızda kadınlarımızın neler başardıklarını hepimiz biliyoruz. Özellikle bağırlarına taş basarak yavrularını vatanın birlik ve bütünlüğü için feda eden şehit annelerinin günlerini kutluyor, ellerinden öpüyorum. Türk aile yapısında evin reisi baba gibi görünür ama aslında son kararı anne verir. Son sözü anne söyler ama ön planda baba görünür” diye konuştu.

“Kadın tarihin her dönemine damgasını vurmuştur”

Tüm annelerin günlerini kutladığını söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Kadın özünde çok güçlüdür. Kadının doğasındaki doğurganlık kadınları güçlü kılıyor. Tarihimizde kadınlarımızın yeri oldukça önemlidir. Mesela Çin’le devleti adına anlaşma imzalayan Türk kadını var. Dinimiz cennetin anaların ayağı altında demiştir. Ama bugün erkeğin acizliğinden kaynaklanan kadına karşı şiddet olaylarını sık sık duyar olduk. Tarihin her döneminde güçlü kadınlar en az güçlü erkekler kadar vardır. Kadın tarihin her dönemine damgasını vurmuştur. Kadın olmazsa erkek olmaz. Erkeklerin tüm başarılarının büyük kısmı bir kadına aittir. Hiçbir erkek başarılarını tek başına kazanamaz. Umarım bundan sonra kadınlarımıza şiddet uygulanmaz” dedi.

“Bir toplumu kadın inşa eder”

Kadınlarının üretken olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Tarihimizin her döneminde kadın oldukça önemlidir. Afyon’a suyu getiren Kadınanalardır. Bir toplumu kadın inşa eder. Kadın eğitir ve yönlendirir. Erkeği yetiştiren de kadındır. En fazla üzüldüğüm konu fiziki üstünlüğünden dolayı erkeklerin kadınlara şiddet uygulamalarıdır. Bu olayların yaşanmaması için kadınların iyi erkek yetiştirmeleri lazım. Kadınlarımızın ciddi olarak desteklenmesinden yanayım. Ülkemizin ileri gitmesini istiyorsak bu konuyu önemsemeliyiz. Tüm annelerin ve anne adaylarının günlerini kutluyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Programın ikinci bölümünde ATSO seçimleri konuşuldu.

“Serteser ve ekibi bu başarıyı çok çalışarak hak ettiler”

Basın Odası’na ATSO seçimlerini değerlendirmek üzere konuk olan Gazeteci Murat Akarçay, “Seçimler öncesi yaptığım röportajlarla süreci aktarmaya çalıştık. Önce meslek komitesi seçimleri yapıldı. 9 Mayıs’ta da seçilen 63 kişi kendi içerisinden Meclis Başkanı, Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve TOBB delegelerini seçti. ATSO seçimlerinin meslek komitesi seçimlerine kadar iddialı geçeceği söyleniyordu. Ancak meslek komitesi seçimlerinin ardından sonuç netleşmeye başladı. Bu son seçim farklı bir seçim oldu. 2009 seçimlerinde az çok meslek komitesi seçimleri sonucuna göre çıkacak olan tablo belliydi. Bu seçim böyle olmadı. 2009’da yan yana meslek komitesi listelerinde yer alan birçok kişi bu son seçimlerde karşı karşıya kaldı. Bu durum meslek kodlarının değişmesinden de kaynaklandı. Mesela bir şekerlemecinin bankacılık sektöründe oy kullandığı görüldü. Kimi sandıklarda başa baş sonuçlar çıktı. Buralarda çok çalışanlar kazandılar. Hüsnü Serteser ve ekibi son 6 aydır yoğun çalıştılar. Diğer ekipler meslek komitesi seçimlerine bir hafta kala çalışmaya başladılar. Yani erken kalkan erken yol aldı. Bu başarıyı da çok çalışarak hak ettiler diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Dinleyicilerin soru, görüş ve önerileriyle yoğun olarak katıldıkları Basın Odası yaklaşık iki saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır