passo
“Trafikte görgü ve anlayış olmalıdır”

“Trafikte görgü ve anlayış olmalıdır”

Uzun yıllardır Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında bu hafta 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlerimizin önemi ile ilimizin trafik sorunu konuları değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Tüm öğretmenlerin günlerini kutlayarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “Bende kısa bir dönem vekil […]

Uzun yıllardır Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında bu hafta 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlerimizin önemi ile ilimizin trafik sorunu konuları değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Tüm öğretmenlerin günlerini kutlayarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “Bende kısa bir dönem vekil öğretmenlik yapmış biriyim. Bu mesleğin güzelliğini yaşadım. Öğretmenlerimiz hayatımıza yön veren kişilerdir. Topluma ışık saçan bir mesleği yaparlar. Öğretmenler küçük ayaklara büyük adımlar attıran, aydınlığın meşalesidir. Öğretmenlerimize üzerimize olan emekleri dolayısıyla ne kadar teşekkür etsek azdır. Hepimizin mutlaka rol model olarak aldığı bir öğretmenimiz mutlaka vardır. Bir ulusun çağdaş bir düzeye ulaşabilmesi eğitime ve dolayısıyla öğretmene verdiği değerle ilişkilidir. Gelecek nesillerimiz adına umut bağladığımız gerçek güç öğretmenlerimizdir. Ülkemizin dört bir yanında fedakârca çalışarak bu ulvi görevi layıkıyla yerine getiren bütün öğretmenlerimizin günlerini kutlar, başarılar dilerim” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Maalesef bizler toplum olarak öğretmenlerimizin değerlerini bilemedik”
Ulu Önder Atatürk’ün, ‘Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’ diyerek eğitime verdiği öneme değinerek sözlerine başlayan Emekli Eğitimci ve Gazeteci Ahmet Tunca, “Kara tahta başında, tebeşir tozları içinde, sobası olmayan okullarda, suyu, elektriği olmayan köylerde, kasabalarda fedakârca mesleğini yapan tüm meslektaşlarımın günlerini kutluyorum. Maalesef bizler toplum olarak öğretmenlerimizin değerlerini bilemedik. Bilmemeye de devam ediyoruz. Bugüne kadar siyasiler ülkeyi kurtaracak olan eğitimcilerle ve eğitim sistemiyle durmadan oynadılar. Günümüzde eğitim içinden çıkılamaz bir sorun halini aldı. Öğretmenlerimiz zor şartlar altında olsalar da yine de bir mum gibi kendileri eriyerek etraflarını aydınlatmaya devam ediyorlar. Tüm öğretmenlerimizin günlerini kutluyorum. Ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum” diye konuştu.
Programın ikinci bölümünde katılımcılar ilimizin trafik sorununa değindiler.
“İlimizde insanlarda trafik anlayışı, trafik edebi yok”
İlimiz gibi tek merkeze sıkışmış olan her ilin trafiğinde sorunlar olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Vatandaşlar tüm ihtiyaçlarını karşılamak ve işlerini halletmek için çarşı merkezine gelmek zorunda kalıyorlar ve trafikte müthiş bir sıkışıklık yaşanıyor. Bu konunun çözümü için kimsenin elinde sihirli değnek yok. Merkezde işyeri olup yakın mesafede oturan kişiler arabasıyla işyerine gelip, işyerinin önüne arabasını park ediyorlar. Hâlbuki yürüyerek gidip dönebilirler. İlimizde insanlarda trafik anlayışı, trafik edebi yok. Kırmızı ışık yeşile dönerken arka sırada bekleyen 5-6 araç aynı anda kornaya basıyor. O anda kuş olsa uçamaz. Bu acelecilik niye? Trafikte görgü ve anlayış olmalıdır. Dünyanın birçok yerinde bir yerde yaya yola adımını atar atmaz tüm araçlar dururlar. Ayrıca ilimizde minibüslerle toplu taşıma yapılması da trafikte karmaşaya yol açıyor. Bu toplu taşımayı otobüslerle yapmak lazım” şeklinde görüşlerini açıkladı.
“Şehrimiz ne kadar kentleşirse trafik sorunu o kadar azalacaktır”
Trafik uzmanlarınca trafik sorununun sosyolojik bir vaka olduğunu kaydettiklerini belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Köy ve kasabada yetişen bir insan kente geldiği zaman kentteki trafik hızına bir anda alışamıyor. Bir köyde traktör 30 km hızla gidiyor. Siz yolda biriyle konuşurken gelen traktörü ileriden görseniz bile acele etmenize gerek kalmadan emniyetli bir yere geçebilirsiniz. Bu insanların kente geldiklerinde bocalamaları normaldir. Afyon nüfus itibariyle yoğunluğu köy ve kasabalarda yaşayan kişilerden oluşuyor. Şehir merkezine köy ve kasabalardan gelen kişiler trafiğe adapte olamıyorlar. Maalesef ortaya kasaba trafiğine benzer bir durum çıkıyor. Çözüm noktasında olan kişilerin farklı bakış açılarında olması lazımdır. Kasabalı bakış açısıyla bu sorun çözülemez. Şehrimiz ne kadar kentleşirse trafik sorunu o kadar azalacaktır” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır