passo
“TSK’nın başarısı ile tüm dünyaya bir selam çakıldı”

“TSK’nın başarısı ile tüm dünyaya bir selam çakıldı”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de, Fırat’ın doğusundaki terör örgütlerine yönelik yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı ve beraberinde yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de, Fırat’ın doğusundaki terör örgütlerine yönelik yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de, Fırat’ın doğusundaki terör örgütlerine yönelik yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı ve beraberinde yaşanan gelişmeler değerlendirildi.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de, Fırat’ın doğusundaki terör örgütlerine yönelik yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı 9 Ekim’de başladığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Ülkemiz sınır güvenliğini sağlamak için bu harekata başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan harekat başlarken terör koridorunu yok edeceğiz, güvenli bölge oluşturacağız ve Suriyeli sığınmacıların bir kısmını bu bölgeye yerleştireceğiz demişti. TSK çok başarılı operasyonlar yaptı. 700’den fazla terörist etkisiz hale getirildi. Geçtiğimiz Perşembe akşamı ABD’den gelen heyet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bir görüşme yaptılar ve 13 maddelik bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşma ile harekata ara verildi. Anlaşmaya göre Türk Silahlı Kuvvetleri 120 saat içinde kontrollü bölge oluşması için YPG’nin bulunduğu bölgeden çekilmesini istedi. ABD heyeti de kabul etti” diye süreci özetledi.
“Bu harekat Türkiye’ye çok önemli mesajlar ve dersler verdi”
1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış harekatı’ndan sonra TSK’nın en başarılı harekatlarından birinin Barış Pınarı Harekatı olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Buna savaş demek mümkün değil. Karşımızda bir çete var, bir terör örgütü var. Herhangi bir devlet yok. Orta Doğu’da ülkemizin güçlenmesini istemeyen güçler PKK’nın uzantısı teröristleri Suriye’ye doldurdular. Harekat ile bu teröristlerin yok edilmesi hedeflendi. Harekatımızın başarısı bizi gururlandırdı. Türk ordusunun başarısı tüm dünyaya çakılan bir selam olmuştur. Tüm dünya başarımızı ağzı açık seyretti. Bizim bu harekatı yapamayacağımızı sandılar. Harekata tüm AB ülkeleri ve ABD karşı çıktı. Dost bildiğimiz bazı ülkelerinde karşı çıktıklarını esefle gördük. Bu harekat Türkiye’ye çok önemli mesajlar ve dersler verdi” diye konuştu.
“Her bir yiğidimizin alınlarından öpüyorum”
Harekata şu anda mola verdiğimizi belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Buna ateşkes denemez. Çünkü ateşkes iki devlet arasında olur. Bu molanın nedeni benim anladığıma göre ABD’nin sayısı belirsiz tırlarla gönderdiği silahlarını kurtarmak istemesi. Çünkü Türk ordusu 8 günde çok ciddi miktarda bölgeyi kontrol altına alarak ciddi sayıda teröristi etkisiz hale getirdi. Büyük başarılara imza atıldı. Her bir yiğidimizin alınlarından öpüyorum. Allah askerlerimizin burunlarını kanatmasın ve ordumuzu muzaffer eylesin. ABD’ye zaten güvenmiyorduk ama bu harekatla bu durum pekişmiş oldu. Ayrıca başka durumlarda yaşandı. KKTC’nin Cumhurbaşkanı harekatla ilgili haddini aşan sözler söyledi. Bu harekatın sonuçlarından biri de Rusya ve Arap ülkelerinin tavırlarını görmemiz oldu. Türk’ün Türk’ten başka dostu yok sözü bir kez daha yaşandı” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Ülkemizin duruşu nettir”
Harekat ile ülkemizin bu bölgenin terörden arındırılması kararlığının iyi anlaşıldığını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu kararlılıktan asla geri adım atılmaması herkes tarafından görülmüştür. ABD ise bu konuda Türkiye ile işbirliği yapacağını söylemiştir. Yapar mı yapmaz mı bunu önümüzdeki süreçte göreceğiz. Türkiye başından itibaren kararlığını korumuştur. Bundan asla dönülmemiştir. Ülkemiz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları ile terörle mücadeledeki kararlılığını ortaya koymuştur. Ülkemiz ordusuyla, devlet kurumlarıyla milli menfaatleri konusunda bir bütün olarak hareket ediyor. Ülkemizin duruşu nettir. Harekat ile ciddi başarılar yakalandı. Şu anda ülkemiz kazanmıştır. Tezlerimiz uygulamaya geçilmiştir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır