• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Tüm zararlı alışkanlıklarla mücadele etmeliyiz”
“Tüm zararlı alışkanlıklarla mücadele etmeliyiz”
UMUD Afyonkarahisar Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Kemal Baykara içinde bulunduğumuz Yeşilay Haftası nedeniyle Gün FM’in konuğu oldu. Dernek olarak Yeşilay’la protokolleri bulunduğunu belirten Baykara, “Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve...
6 Mart 2020 13:28
Font1 Font2 Font3 Font4

UMUD Afyonkarahisar Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Kemal Baykara içinde bulunduğumuz Yeşilay Haftası nedeniyle Gün FM’in konuğu oldu.
Dernek olarak Yeşilay’la protokolleri bulunduğunu belirten Baykara, “Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Sultan Vahdeddin’in izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur. Yeşilay’ın kurulduğu 1 – 7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır. “Hilal-i Ahdar” ismi daha sonra “Yeşil Hilal” ve “Yeşilay” olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında, Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Dikkatli ve tedbirli olmalıyız”
Günümüzde bağımlılık türlerinin arttığını belirten Baykara, “Alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığını da sayabiliriz. Ben bağımlılık danışmanlığı eğitimi aldım. Tüm bu zararlı alışkanlıklarla mücadele etmeliyiz. Hem yetkililer hem de vatandaşlarımız zararlı alışkanlıklara karşı dikkatli ve tedbirli olmalı. Eskiden sigara sanki temel gıda maddesi gibi kabul görülüyordu. Örneğin hastanelerde hastalara ve askerlik görevini yapan askerlere sigara dağıtımı yapılırdı. Bazı kurumlarda çalışanların günlük kumanyalarıyla sigara verilirdi. Dış güçlerin oyunu diye günümüzde dillendirilen bir kavram var. Bu sigara konusu tam da böyle. Sigara lobisi sigarayı normalleştirerek yaşamımıza sokmuş. Bu konuda günümüzde iyileştirmeler yaşansa da tam anlamıyla sigaradan kurtulamadık” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa