passo
“Tüm zararlı alışkanlıklarla mücadele etmeliyiz”

“Tüm zararlı alışkanlıklarla mücadele etmeliyiz”

UMUD Afyonkarahisar Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Kemal Baykara içinde bulunduğumuz Yeşilay Haftası nedeniyle Gün FM’in konuğu oldu. Dernek olarak Yeşilay’la protokolleri bulunduğunu belirten Baykara, “Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman […]

UMUD Afyonkarahisar Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Kemal Baykara içinde bulunduğumuz Yeşilay Haftası nedeniyle Gün FM’in konuğu oldu.
Dernek olarak Yeşilay’la protokolleri bulunduğunu belirten Baykara, “Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Sultan Vahdeddin’in izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur. Yeşilay’ın kurulduğu 1 – 7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır. “Hilal-i Ahdar” ismi daha sonra “Yeşil Hilal” ve “Yeşilay” olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında, Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Dikkatli ve tedbirli olmalıyız”
Günümüzde bağımlılık türlerinin arttığını belirten Baykara, “Alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığını da sayabiliriz. Ben bağımlılık danışmanlığı eğitimi aldım. Tüm bu zararlı alışkanlıklarla mücadele etmeliyiz. Hem yetkililer hem de vatandaşlarımız zararlı alışkanlıklara karşı dikkatli ve tedbirli olmalı. Eskiden sigara sanki temel gıda maddesi gibi kabul görülüyordu. Örneğin hastanelerde hastalara ve askerlik görevini yapan askerlere sigara dağıtımı yapılırdı. Bazı kurumlarda çalışanların günlük kumanyalarıyla sigara verilirdi. Dış güçlerin oyunu diye günümüzde dillendirilen bir kavram var. Bu sigara konusu tam da böyle. Sigara lobisi sigarayı normalleştirerek yaşamımıza sokmuş. Bu konuda günümüzde iyileştirmeler yaşansa da tam anlamıyla sigaradan kurtulamadık” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır