passo
Tunca: “Çanakkale bizim kahramanlık destanımızdır”

Tunca: “Çanakkale bizim kahramanlık destanımızdır”

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Gün FM’de özel bir yayın gerçekleştirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın sunduğu yayının konuğu Tarihçi-Gazeteci Ahmet Tunca oldu. “Turgut Özakman’ın Çanakkale Diriliş kitabını okuyun” 18 Mart Şehitler Günü’nde bu mukaddes topraklar uğruna hiç çekinmeden canını ortaya koyan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı […]

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Gün FM’de özel bir yayın gerçekleştirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın sunduğu yayının konuğu Tarihçi-Gazeteci Ahmet Tunca oldu.

“Turgut Özakman’ın Çanakkale Diriliş kitabını okuyun”

18 Mart Şehitler Günü’nde bu mukaddes topraklar uğruna hiç çekinmeden canını ortaya koyan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmet ve şükranla yâd ettiğini kaydeden Tarihçi-Gazeteci Ahmet Tunca, “Çanakkale ruhunu anlamak isteyen tüm gençlerimize Turgut Özakman’ın Çanakkale Diriliş kitabını okumalarını tavsiye ederim. Bu kitap çok önemli” diye konuştu.

“Askerlerin elinde birbirinden farklı tüfekler vardır”

Mustafa Kemal’in 57.Alayın başına komutan olarak gönderildiğinde Yarbay rütbesinde olduğunu söyleyen Tunca, “Mustafa Kemal göreve gittiğinde ortada asker olmadığını görür. Daha sonra askerler toplanmıştır. Askerlerin elinde birbirinden farklı tüfekler vardır. Gönderilen mermiler ise standarttır. Mustafa Kemal o zor şartlar altında, ‘Ben size ölmeyi emrediyorum’ demiştir. Çanakkale bizim kahramanlık destanımızdır. Çanakkale geçilmez dedirttiğimiz yerdir.  252 bin şehidimiz vardır. Hepsinin ruhları şad olsun” dedi.

“Çanakkale Savaşı bizi kendimize getirmiştir”

O tarihlerde Tıp Fakültesi’nin 2 yıl mezun vermediğini kaydeden Tunca, “Çeşitli liselerden ve Tıp Fakültesi’nden gelen öğrenciler şehit olmuşlardır. Şehitlik en yüksek mertebedir. Çanakkale’de gençlerimiz ölüme bile bile koşmuşlardır. Bunu yapabilen sadece Türk askerleridir. O kadar çok mermi ve şarapnel parçası kullanılmıştır ki, bugün bile toprağı kazsanız bunlara rastlarsınız. Çanakkale Savaşı bizi kendimize getirmiştir. Bir ruh yaratmıştır. Millete güven duygusu getirmiştir. Tüm dünyaya Türk milletinin azim ve kararlığını göstermiştir” şeklinde bilgi verdi.

“Her haneden bir şehidimiz vardır”

Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır sözünü Çanakkale’de yaşadığımızı kaydeden Tunca, “Çanakkale bizim dünümüz, tarihimizdir. Her haneden bir şehidimiz vardır. 252 bin şehitten 50 binine yakınının künyesi tespit edilebilmiştir. Diğerleri isimsiz kahramanlarımızdır. Bu toprakları kutsal yapan, vatan yapan insanları rahmetle, hayırla anıyorum” şeklinde konuştu.

Programda Seyit Onbaşı’nın öyküsünü de anlatan Tunca, “Seyit Onbaşı 250 kg ağırlığındaki top mermisini kaldırıp düşman gemisini batırmıştır. Allah o savaş meydanında ona bir güç vermiş ve o ruhla top mermisini kaldırmıştır. Allah onlardan razı olsun” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır