• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Tüp bebek tedavisinde yaş önemlidir”
“Tüp bebek tedavisinde yaş önemlidir”
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Fertillife Afyon Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elçim Bayrak konuk olarak katıldı. Bayrak programda tüp bebek tedavisiyle ilgili bilgiler verdi. Tüp bebek uygulamalarında...
9 Mayıs 2019 13:33
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Fertillife Afyon Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elçim Bayrak konuk olarak katıldı. Bayrak programda tüp bebek tedavisiyle ilgili bilgiler verdi.
Tüp bebek uygulamalarında gebe kalma şansını belirleyen birçok nokta bulunduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elçim Bayrak, “Bunlardan en önemlisi, tedavi görmekte olan kadının yaşıdır. Gebe kalma şansı 35 yaşından genç kadınlarda en yüksek, 35-38 yaş arasında kabul edilebilir, 38-40 yaş arasında azalan, 40-42 yaş arasında yine de ümidimizi koruduğumuz, 42-44 yaş arasında ise gittikçe düşmüş durumdadır” diye konuştu.
“Akdeniz tipi diyet önemli”
Programda tüp bebek tedavisi öncesi herhangi bir diyet uygulanmalı mı sorusuna yanıt veren Dr. Bayrak, “Bu konuya ilişkin yeterli bilimsel çalışma verileri olmamakla birlikte, bazı çalışmalar özellikle gebelik planlamasına geçildiği dönemde Akdeniz tipi diyet ile beslenen hastalarda tüp bebek başarı oranlarının arttığını göstermektedir. Akdeniz diyetindeki bitkisel kaynaklı az doymuş yağlar, yüksek folit asit ve B6 vitamini bu beslenme şeklinin üstünlüğünde belirtilen temel içeriklerdir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Tek embriyo transferi ile gebelik beklentisi yüzde 28 dolaylarındadır”
Transfer edilen embriyo sayısının gebelik şansını belirleyen bir faktör olup olmadığı konusunda değerlendirmede bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elçim Bayrak, “Tüm yaş gruplarına bakıldığında tek embriyo transferi ile gebelik beklentisi yüzde 28 dolaylarında iken, çift embriyo transferi ile bu oran yüzde 45’e çıkmaktadır. Tek embriyo transferi yapılan vakalarda geriye dondurulabilecek birçok embriyo kalmaktadır ve bunların kullanımı ile de ciddi oranda ilave gebeliklere ulaşılmaktadır. Ciddi derecede erkek faktörüne bağlı kısırlıkta, spermin ciddi şekil bozukluğu gösterdiği çiftlerde ve sperm üretiminin testiküler yetmezlik nedeniyle bozulduğu azoospermik vakalarda yine gebelik şansı tüp bebek tedavisinde düşmektedir” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa