passo
“Türk tarihi bir anlamda şehitler tarihidir”

“Türk tarihi bir anlamda şehitler tarihidir”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı 777. kez dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar. Programda bu hafta Sarıkamış Harekatı’nın yıldönümü dolayısıyla bu konu işlendi. Sarıkamış Harekatı’nın yıldönümünde tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “Ülkemizin bulunduğu coğrafya gereği yüzyıllardır […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı 777. kez dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar. Programda bu hafta Sarıkamış Harekatı’nın yıldönümü dolayısıyla bu konu işlendi.

Sarıkamış Harekatı’nın yıldönümünde tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “Ülkemizin bulunduğu coğrafya gereği yüzyıllardır hep şehitler verdik ve vermeye devam ediyoruz. Polis, asker ve korucu olmak üzere 2005 yılında 105, 2006 yılında 111, 2007 yılında 146, 2008 yılında 171, 2009’da 62, 2010’da 106, 2011’de 51, 2012’de 225, 2013’de 61, 2014 yılında 114, 2015 yılında 219, 2016’da 723, 2017 yılında ise 270 şehit verdik. 2016 yılının şehitleri arasında 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı direnen şehitlerimiz de var. Hepsini de rahmet ve saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun. Sarıkamış Harekatı’nda askerlerimiz soğuğa karşı korunaklı giysileri olmadığından maalesef donarak şehit oldular. Sarıkamış Harekatı tarihimizin en üzüntü verici olaylarından biridir” diye konuştu.

“Harekatın yapılmasında Enver Paşa’nın rolü büyüktür”

Sarıkamış şehitlerimizi soğuk hava koşulları nedeniyle kaybettiğimizi belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bu askerlerimiz savaştıkları Rus ordusu tarafından şehit edilmediler. Soğuk hava nedeniyle donarak şehit oldular. Sarıkamış Harekatı’nda görevlendirilen askerlerimiz çöl cephesinden oraya sevk edilmişlerdir. Üzerlerinde korunaklı kıyafetleri yoktur. Allahuekber Dağları’nda donarak şehit olmuşlardır. Bu harekatın yapılmasında Alman hayranı Enver Paşa’nın rolü büyüktür. Olayda Almanların da payı vardır. Almanlar Enver Paşa’yı harekatı yapması için yönlendirmişlerdir. Sarıkamış Harekatı’nda verilen şehit sayımız konusunda her bir kaynakta farklı rakamlar geçiyor. Sayı kaç olursa olsun bu acı hadisede kaybettiğimiz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Türk tarihi bir anlamda şehitler tarihidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun”

Ülkemizin bulunduğu topraklarda geçmişten bu yana savaşın hiç bitmediğini söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Biz bu toprakları savaşarak aldık. Cumhuriyet kurulana kadar savaşlar hiç bitmemiştir. Gerek Selçuklular, gerekse Osmanlılar ve sonrasında Kurtuluş Savaşımızda milyonlarca şehitler verdik. Türk milleti tarih boyu topraklarımız için fedakarlık göstermiş ve gerektiğinde gözünü kırpmadan şehit olmuştur. Ne yazık ki günümüzde de terörle mücadelede şehitler vermeye devam ediyoruz. Sarıkamış Harekatı’nın 103. yıldönümündeyiz. Savaş Ekim ve Kasım ayında başlayıp 6 Ocak’ta sona ermiştir. Şehit sayılarıyla çeşitli kaynaklarda farklı sayılar zikrediliyor. Sarıkamış Harekatı’nın ortaya çıkmasında Prof. Dr. Bingür Sönmez Hoca’nın büyük emekleri var. Kendisinden Allah razı olsun. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun” diye konuştu.

Programda gazetecilerin TOKİ konutları sahibi olmasında büyük emek sarfeden Afyonkarahisar İnternet Habercileri Derneği yetkililerine de teşekkür edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır