passo
“Türkiye Kalp Cerrahisinde Tüm Dünyada Söz Sahibi”

“Türkiye Kalp Cerrahisinde Tüm Dünyada Söz Sahibi”

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı, Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Kadir Gökhan Saçkan Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına konuk olarak katıldı. “Ölümlerin birinci nedeni olarak sayılan  kalp hastalıkları tanı ve tedavi yöntemlerinde Türkiye önemli bir yol aldı” diyen Saçkan, “Tüm dünyada kalp hastalıkları ve tedavisinde Dünyaca saygın, başarılı Kalp Cerrahlarımız ile  tartışmasız […]

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı, Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Kadir Gökhan Saçkan Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına konuk olarak katıldı.

“Ölümlerin birinci nedeni olarak sayılan  kalp hastalıkları tanı ve tedavi yöntemlerinde Türkiye önemli bir yol aldı” diyen Saçkan, “Tüm dünyada kalp hastalıkları ve tedavisinde Dünyaca saygın, başarılı Kalp Cerrahlarımız ile  tartışmasız bir şekilde Türkiye önemli bir noktada.  Bunların bir çoğu alanında otor ve tüm dünyada söz sahibi cerrahlar. Emin olabiliriz ki Dünyanın en iyi cerrahlarına sahibiz” şeklinde konuştu.

“Alanımızla ilgili her şeyi başarıyla gerçekleştiriyoruz”

“Tüm dünyada ölümlerin %50 oranında kalp ve beyin damar hastalıklarına bağlı olduğu gerçeği göz önüne alındığında bu alanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha net olarak anlaşılıyor” değerlendirmesinde bulunan Saçkan, “Ve biz neredeyse alanımızla ilgili her şeyi başarıyla gerçekleştiriyoruz. Bu alanda koroner bypass ameliyatı en çok yaptığımız ameliyatlardan. Kalbi besleyen koroner damarların tıkanmasıyla oluşan koroner hastalıklarında bir tedavi yöntemidir koroner bypass. Bu ameliyatı pek çok farklı yöntemle de yapabiliyoruz. Genellikle kalp akciğer pompası dediğimiz makinaya bağlanan kalbin durdurulması aşamasıyla beraber koroner bypass ameliyatı gerçekleştirilir. Fakat biz bu ameliyatı Beating-Heart (çalışan kalple) halk arasında kalbi durdurmadan bypass yönteminde de çok başarılıyız. Bazı hastalarda da bu yöntem zaten gerekliliktir” diye konuştu.

“Kalbinize bir kez  sorun, hayat vermek ister mi ?”

Kalp kapak ameliyatlarının da kalp cerrahisinde  çok önemli  yer tuttuğunu ve kalp kapaklarından aort, mitral, tricuspit, pulmoner kapaklara yönelik yapılan ameliyatlar olduğunu belirten Saçkan, “ Aort kapak replasmanı (tamiri), Mitral kapak replasmanı (tamiri), Tricuspit kapak replasmanı (tamiri)    bu ameliyatlardan bazılarıdır. Biz bu ameliyatların tamamını başarıyla gerçekleştiriyoruz. Kalp transplantasyonuna da değinmek istiyorum. Diğer alanlarda olduğu gibi  organ naklinde de dünyanın en iyileri arasındayız ve en iyi cerrahlara sahibiz. Yalnız organ bağışı  konusunda hala yeterli düzeyde değiliz maalesef. Tekrar seslenmek istiyorum; bir başka insanın  hayata tutunabilmesi için organ bağışı konusunda bilinçli olmalıyız. Ve diyoruz ki, Kalbinize bir kez  sorun, hayat vermek ister mi ? “ dedi.

“Ameliyat adeta bir şiir gibidir”

“Damar hastalıkları denince ölümlerin ikinci sıklıkla sebebi olan beyin damar hastalıklarını da unutmayalım” diyen Saçkan, “Kalp ve Damar cerrahisi alanında beyne giden en büyük damar olan halk arasında şah damarı da denen karotis arter damar tıkanıklıklarında da başarılı ameliyatlar yapıyoruz. Bu ameliyatlar genel anestezi ile yapabildiği gibi lokal ile yani  hastayı uyutmadan da başarıyla gerçekleştiriliyor. Söylemem gereken en önemli şeylerden biri de bu önemli  ameliyatları başarıyla yapmak bir ekip işidir. Ekibin uyumlu olması çok önemli, belki de en önemlisi. Şöyle ki; ameliyat adeta bir şiir gibidir. Şiirdeki o uyumu o ahengi ameliyat sırasında da hissedersiniz ve bu uyum bu aheng sizi başarıya götürür. Bu uyum yorulmadan bu işi yapabilmenin en önemli sırrıdır belki de” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır