passo
TURMOB Seçim Havasına Girdi

TURMOB Seçim Havasına Girdi

Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlerin üst birliği olan TÜRMOB seçimleri 12/13 Ekim de yapılacak. Genel Başkan Adayları Eski Bakan ve TÜRMOB Genel Başkanlığı da yapan bu mesleğe büyük emekleri olan Masum Türker ile mevcut yönetimde görev alan 41 yaşındaki genç bir isim Emre Kartaloğlu. Ayrıca Meslekte Birlik Gurubunda aday […]

Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlerin üst birliği olan TÜRMOB seçimleri 12/13 Ekim de yapılacak.
Genel Başkan Adayları Eski Bakan ve TÜRMOB Genel Başkanlığı da yapan bu mesleğe büyük emekleri olan Masum Türker ile mevcut yönetimde görev alan 41 yaşındaki genç bir isim Emre Kartaloğlu. Ayrıca Meslekte Birlik Gurubunda aday çıkartma ihtimalini ekleyelim
Adaylar yurt gezilerine devam ediyor. Çarşamba akşamı Çağdaş Demokratlar Gurubunun Genel Başkan Adayı Emre Kartaloğlu ve ekibi ilimize geldi meslektaşlar ile görüştü.
Kartaloğlu mesleğin her kademesinde emek veren bir isim. Yeminli Mali Müşavir, Gelirler Genel Müdürlüğü Kontrolörlüğü yaptı.12 kitabı olan Kartaloğlu Mali ve Vergi konularında çok sayıda panele ve seminere eğitmen/panelist olarak katıldı.
Kartaloğlu ekibinde İstanbul Odası ile yılardır özdeşen isim Yahya Arıkan var.
Bunun yanı sıra Ege platformu olarak Aydın, Çanakkale Bodrum,Eskişehir,Muğla Oda Başkanları ile TÜRMOB Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Yeşim Ertuğrul bulunuyor.
Beyaz Saray da akşam saatlerinde olmasına rağmen çok sayıda meslektaşı bu ekibi dinledi ve ilgi gösterdi .Oda Başkanlarının selamlama konuşmasından sonra Genel Başkan Adayı Emre Kartaloğlu 45 dakikalık verimli ve donanımlı bir konuşma yaptı.

1 YMM 40 SMM BEDEL
Emre Kartaloğlu yaptıklarını ve bundan sonraki yol haritasını anlattı.Tüm Mali Müşavirlerin müzdarip olduğu bir konununda artık düzeltilmesi gerektiğini söyledi.Deki ki’Ben bir Yeminli Mali Müşavir olarak söylüyorum ki TÜRMOB 5 bin Yeminli Mali Müşavir 5 yönetici var.Kalan 4 yönetici ise 150 bin Mali Müşavirden oluşuyor.Temsilde bir adaletsizlik var’
Gerçektende yıllardır kanayan bir yara bu iş…
Ülkedeki adil olmayan gelir dağılımı gibi. TÜRMOB Yönetimi 5 YMM ve 4 SMM den oluşuyor.Yani 1000 Yeminli Mali Müşavire 1 yönetim Kurulu Üyesi 38 bin Mali Müşavir’e 1 yönetim kurulu üyesi.
Öyle ki TÜRMOB temsiline bakıldığını bir YMM 40 SMMM bedel…

AFYON EKİBİ
Afyona baktığımızda birlik beraberlik ve dayanışma görmekteyiz.
İlimizde 535 meslek mensubu yer alıyor.10 Delege ile seçimde oy kullanacak Afyon da 9 delegenin Çağdaş Demokratlar Gurubuna destek vereceği bekleniyor.
Bu oluşumda Afyonkarahisar SMMM Başkanı Serhat Gümüş’ün yanı sıra TÜRMOB da görevli Erdal Sayar’ın katkısı fazla.
Erdal Sayar önümüzdeki dönemde de TÜRMOB organlarının birisinde kesin görev alacak. Bunun sözü de alındı.

MESLEKİ ÖRGÜTLENME
Bizim gibi demokrasisi ağır aksak işleyen ülkelerde Sivil Toplum Örgütleri önemli görevler üstlenir.
Mevcut iktidarın arka bahçesi olan STK lar dan bahsetmiyorum. Hani mevkii makam ,tayin atama vb çıkarları uğruna iktidara koltuk değneği olarak üstüne vazife olmayan konularda bile açıklama yapan eylem koyan STK lar değil bahsettiğim.
Anlattığım kendi mesleki ilkeleri ile meslektaşlarının sorunlarına çözüm önerileri sunan takip eden, emek veren çalışan ve uğraşan STK lar.
Mali Müşavirlik mesleğinin sorunları aradan 30 yıl geçmesine rağmen çok fazla. Çıkan yasa yönetmeliklerle her geçen gün SMMM lere bir ek yük daha biniyor. Ekonomide en fazla işleve sahip olan SMMM hak ettiği yere gelmeli.
Bunun içinde TÜRMOB aracılığı ile seslerini duyurmalı.

MİNİK BİR HİKAYE
Yazımıza STK lar dan yola çıkarak bir hikaye ile noktayı koyalım.
Osmanlı döneminde padişahların iki önemli kişisi vardı. Birisi her şeye olumlu olumsuz düşünceye huzurda el pençe durup ‘Evet Efendim’ diyen ‘Dalkavuklar’ bunlar her daim padişah tarafından sırtları sıvazlanır kese kese altını alarak günlerini gün ederdi.
Diğeri ise padişahtan korkusundan dolayı açık ve alenen eleştiri yapamaz ama zekası ile mevcut sistemi iğneleyerek eleştiren ‘Soytarılar’
Aslında padişah soyratıları hata ve yanlışlarını gösterdiği için daha çok severdi.
Ama sevdiğini de belli etmezdi.Çünkü sayısında artış olursa mevcut sistem çökerdi.
Tercih önemlidir.
Ya kendi çıkarları uğruna her şeyi kabullenip dalkavuk olmak ve olmaya devam etmek.
Yada soytarı misalindeki gibi daha iyi,daha güzele ulaşmak adına eksikleri,yanlışları,tasaları ve kaygıları paylaşmak….
Dalkavuk doğunun ürünüdür.
Soytarı ise batıyı çağrıştırır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır